Preduzeća gube zaštitu, ali nastavljaju da rade
– Zaštita države od poverilaca za preostalih deset od 17 strateških preduzeća, koliko ih je bilo prošle godine, pada od 1. juna, ali to ne znači da te firme neće nastaviti da rade
– izjavio je državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović.
On je, u izjavi Tanjug u, poručio da država neće odstupiti od zakonski određenih rokova, ali su istovremeno, po njegovim rečima, sva preduzeća u prethodnom periodu pripremana za 31. maj. Zato, Stevanović smatra da će ona i nakon 1. juna nastaviti da funkcionišu, sve do konačnog rešenja njihovog statusa.
Govoreći o mogućim rešenjima za sve firme, on je rekao da ih ima tri: da se do 31. maja, ili neposredno posle, prodaju ako je javni poziv u toku, da se uradi Unapred pripremljeni plan reorganizacije (UPPR) i, ukoliko i to nije rešenje, preostaje prodaja iz stečaja. Imovina preduzeća bi se prodala iz stečaja i novi vlasnici bi nastavili da obavljaju istu ili neku drugu delatnost.
– Za tih deset preduzeća smo bliži tome da se njihov status reši kroz privatizaciju ili proces UPPR-a, nego putem stečaja. Međutim, UPPR kao model neće isključiti privatizaciju, gde god budemo imali mogućnost da nekoga zainteresujemo za neko od preduzeća – kazao je državni sekretar.
Najveći izazovi su, naveo je, RTB „Bor”, „Resavica” i „Petrohemija”, s obzirom na veličinu i značaj koje imaju u strateškom, ekonomskom i svakom drugom smislu.
– O „Resavici” je već bilo reči i očekujemo da će podršku od države, koju je to preduzeće imalo u prethodnoj i ovoj godini, sigurno imati do kraja godine. To je jedino preduzeće od 17 strateških koje će država kroz direktnu podršku iz buyeta da pomogne do kraja godine – kazao je on.
Kako je rekao, „Resavica” će još imati podršku države, ali u dosadašnjem obimu i tu nikakvog odstupanja ili proširenja neće biti.
– Što se tiče RTB-a „Bor”, u procesu smo usvajanja UPPR-a i, naravno, sprema se UPPR za kompaniju „Petrohemija”, a sva ostala preduzeće su mnogo manja, ali su se isto opredelila ili za izradu UPPR-a ili će neka, kao „Galenika”, biti ponuđena na prodaju – naveo je Stevanović.
Za RTB „Bor” tražiće se, kako kaže, profesionalni menayment na osnovu javnog poziva, pošto je to predviđeno UPPR-om, i onaj ko ponudi najbolje uslove i najbolji model funkcionisanja, biće prihvatljiv za državu.
Strateški partner se trenutno traži za „Galeniku” i rok za dostavljanje prijava za učešće u procesu privatizacije produžen je do 27. maja.
– Neka preduzeća s liste zaštićenih su i danas u blokadi jer, na primer, ni država ne može da ih zaštiti kada je reč o potraživanjima radnika – rekao je Stevanović, i dodao da to ne znači da ona ne mogu raditi u narednom periodu.
– Preduzeća koja sprovode UPPR će, samim tim, biti zaštićena od blokade računa jer poverioci daju saglasnost na primenu tog plana. Za preduzeća koja uspemo da prodamo, ukoliko to bude, na primer, slučaj s „Galenikom”, postoji zakonska mogućnost da država otpiše svoja potraživanja i na taj način ih relaksira.
Stevanović je dodao da će država svoja potraživanja da otpiše, dok će s komericijalnim poveriocima novi vlasnici da prave dogovor, reprogram ili da definišu model kako će da servisiraju nasleđene obaveze.
E. Dn.
Sami sebi da pomognu
– I dalje su pod zaštitom RTB „Bor”, „Resavica”, „Jumko”, „Trajal”, FAP, PKB, HIP „Petrohemija”, „Galenika”, „Ikarbus” i „Politika” AD – rekao je Stevanović.
On ne očekuje poremećaje od 1. juna po pitanju njihovog poslovanja jer će nastaviti da rade pod određenim uslovima.
– Očekuje se da će već do kraja godine imati izvesniju perspektivu –kazao je on.
Ta preduzeća će, istakao je, biti apsolutno ravnopravna sa svakim drugim privatnim preduzećem, a poverioci će moći od njih da naplate potraživanja. Takav status će, smatra on, naterati firme da budu odgovorne i da redovno servisiraju svoje tekuće obaveze.