Što brža harmonizacija s evropskim zakonodavstvom
– Premijer Aleksandar Vučić na razgovoru s ambasadorima zemalja Kvinte (SAD, Nemačke, Francuske, Velike Britanije i Italije), i ambasadorom EU u Srbiji Majklom Davenportom,
prezentovao rad nove vlade, nešto što će verovatno imati u ekspozeu kada bude izabran za mandatara buduće vlade Srbije – kaže u razgovoru za „Dnevnik” direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović.
– Do kraja juna nije ostalo još mnogo vremena pa su sada najbitnije dve teme: da se formira vlada u Beogradu i da počne da funkcioniše u punom kapacitetu, i druga, koja sada ostavlja prostor neizvesnosti – pitanje budućnosti hrvatske vlade, koja može pasti, što bi vodilo novim izborima, a to ne ostavlja prostor Briselu za razgovor o zelenom svetlu Zagreba za naše otvaranje pomenutih poglavlja s EU – kaže Aleksandra Joksimović, uz opasku da i dalje tvrdi da Hrvatska nema kapaciteta da pravi problem Srbiji, da joj koči, otežava put ka EU, „ne na onaj način kako je Grčka učinila Makedoniji, koja je od 2005. godine zaglavljena bez novih evrointegracijskih koraka zahvaljujući konstantnom vetu koji Atina stavlja”.
– Ipak, u ovom trenutku se kreira hrvatska politika prema regionu, a ono što se trenutno dešava s njihovom aktivnišću prema daljem procesu proširenja, nije pozdravljeno ni od Brisela ni od zemalja članica EU. U tom kontekstu uvek može postojati vrsta pritiska koja će dovesti do toga da se proces u regionu – a to nema veze samo sa Srbijom – deblokira. Početak priče je da postoji vlada u Zagrebu koja funkcioniše.
Komentarišući aktuelne događaje i odnose Beograda s Briselom, Aleksandra Joksimović ističe da je „najbitnije da se reformski procesi nastave s ciljem što bržeg zaokruživanja harmonizacije s evropskim zakonodavstvom”.
– Kao tema koja je konstantno na stolu pojaviće se politički kriterijum vezan za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine. Dakle, taj proces u ovom trenutku je zaglavljen u unutrašnjoj političkoj krizi na Kosovu. U suštini, ceo region je destabilizovan. Jedine dve države koje u ovom trenutku imaju stabilan kurs su Srbija i Albanija – zaključuje naša sagovornica.
V. Đuričić