Maštu i inicijativu pretočili u proizvode
Petnaest timova iz devet vojvođanskih srednjih škola učestvovalo je na Drugom sajmu preduzetništva srednjoškolaca u
Visokoj školi strukovnih studija za menadžment i poslovne kominikacije (MPK) u Sremskim Karlovcima. Sajam je zamišljen kao smotra inovativnih ideja i proizvoda đaka, ali je i takmičarskog karaktera, što je podrazumevalo da srednjoškolci pred žirijem i predstave svoje proizvode.
- Smatramo da je Sajam preduzetništva u ovoj godini koja je proglašena Godinom predzetništva još jedan korak u popularizaciji preduzetničkog duha i modela ponašanja mladih – rekao je direktor Visoke škole strukovnih studija za menadžment i poslovne kominikacije dr Miladin Kalinić. – Učesnici sajma su svoju kreativnost, inicijativnost i originalnost pretočili u preduzetničke proizvode, ali za uspeh su još potrebni vera u sebe, rad i znanje. Za ovo poslednje, naša škola im stoji na raspolaganju.
rašnji sajam, za koji je predsednik Udruženja menadžera i konsultanata Srbije Milan Mitrović, otvarajući ga, rekao da je skup ideja koje se mogu pretočiti u biznis, bio je zaista mesto na kojem su se mogle videti veoma inovativne ideje i rešenja. Neke od njih su doživele i realizaciju i pretvorene u konkretne proizvode, a većina se temelji na recikiliranim materijalima, koji nisu štetni po okolinu.
Poljoprivredna škola „Vršac” iz istoimenog banatskog grada predstavila se s dve učeničke kompanije – „Čoko-klinci”i „Eko-garden”. Po rečima profesora Jana Siča, „Čoko-klinci” se tri godine uspešno bave proizvodnjom različitih proizvoda od belgijske crne, bele i mlečne čokolade. Osim čokolade, proizvode i ambalažu za nju. Toliko su uslužni da kupci mogu da biraju ukus, izgled i ambalažu proizvoda.
– Karakteristični su po tome što sve praline, koji su njihov brend, kao i nadeve, prave ručno – kaže Sič. – Ukusi su različiti, od tipičnih kao što su jagoda, pomorandža, pa do kombinacija čokolade i slanine, čili paprike, nane, bagrema, zove, jorgovana, ruže, božura... Novac od prodaje se ulaže u dalju proizvodnju, učešće na takmičenjima, obuku đaka.
Đaci Karlovačke gimnazije, koja je ove godine nosilac priznanja „Zelena zastava” u okviru projekta „Eko-škole”, na rašnjem sajmu su se predstavili proizvodima od papira. Reč je o predmetima koji imaju upotrebnu vrednost, i to je nešto što planiraju da ponude turistima kao suvenire.
Učenica Ana Marija Kocaj kaže da je to plan koji bi doneo dobro samoj školi, a ujedno kroz njega Karlovačka gimnazija iskazuje svoj socijalno odgovoran odnos prema životnoj sredini. I učenici Tehničke škole „Mileva Marić Ajnštajn” iz Novog Sada predstavili su na sajmu proizvod koji tek treba da ponude tržištu. U pitanju je „kentaki” stolica načinjena od jasenovog drveta. Kako kaže maturant Denis Mozetić, služi za relaksaciju, a osim stolice, i jastučnice su izrađene od prirodnih materijala – slame i pamuka.
Z. Milosavljević
Vrščani pobednici
Pobednik Drugog sajma preduzetništva je Školski centar „Nikola Tesla” iz Vršca. Drugo mesto pripalo je Ekonomsko-trgovinskoj školi „Vuk Karadžić” iz Stare Pazove, a treće su zauzeli TŠ „Mileva Marić Ajnštajn” iz Novog Sada, Poljoprivredna škola iz Futoga i Karlovačka gimnazija.