Novosadski srednjoškolci sve više piju
Akolohol konzumira čak 87,6 odsto učenika prvih razreda novosadskih srednjih škola, pokazuju podaci objavljeni u publikaciji “Zdravstveni profil Grada Novog Sada
i Okvir gradskog plana za zdravlje” koji je objavio Institut za javno zdravlje Vojvodine. Razlog takvog ponašanja dece jeste potraga za srećom i traženje radosti, koju ne osećaju bez pomoći alkoholnih pića.
- Prevalencija, odnosno raširenost upotrebe alkoholnih pića kod učenika prvih razreda srednjih škola, uzrasta 16 godina u Novom Sadu, iznosi 87,6 odsto i to 91,5 odsto kod mladića i 83,4 odsto kod devojaka - navodi se u publikaciji.
Po pet ili više pića u bar jednoj prilici tokom godinu dana popilo je njih 76,1 odsto, i to u nešto većem procentu mladići, 79,8 odsto, nego devojke, 72,2 odsto.
- Čak 38 odsto šesnaestogodišnjaka, i to 45 odsto mladića i 30,6 odsto devojaka, u poslednjih 30 dana bilo je bar u jednoj prilici kada su popili pet ili više alkoholnih pića - kažu podaci objavljeni u publikaciji.
Psiholog Aleksandar Šibul kaže da srednjoškolci imaju nizak nivo dopamina, te im treba više senzacija da bi doživeli radost.
- Oni uzimaju alkohol da bi bili zadovoljniji, srećniji, a nisu svesni posledica koje to može da ima. Dejstvo alkohola na mladi mozak je jako loše, jer se brzo razvija zavisnost. Prisutan je i socijalni momenat, jer je onaj ko ne pije “šonja”, a onaj ko pije je “faca”. Ko uzme sok “nije muško”. Uticaj grupe je jak i deca ne mogu da se odupru. Zbog toga su skloniji konzumiranju, pa i stvaranju zavisnosti - kaže Šibul i napominje kako je jako važno edukovati mlade o opasnostima do kojih može da dovede konzumiranje alkohola.
Kod nas je zakonom regulisano da maloletnima ne sme da se proda alkohol, ali Šibul smatra da se to u praksi ne poštuje, jer mladima u kafićima niko ne traži ličnu kartu i oni slobodno kupuju alkoholna pića.
- Alkohol je kod nas društveno prihvatljiv i on je inicijacija u svet odraslih. Mnogo se pije, u svim prilikama i sve je vezano za “čašicu”, od tužnih do veselih prilika, poslovih sastanaka, pa čak i verskih običaja. Mi smo postali alkoholisana i nefunkcionalna nacija - smatra Šibul.
Prema njegovim rečima, mladi koji rano počnu da piju stvaraju zavisnost od alkohola, a kasnije u životu samo nastave da piju. I svakodnevno i periodično opijanje remeti funkcionalnost i dovodi do trajnog oštećenja mozga, a mladi toga nisu svesni.
- Iz mnogih razgovora s mladima saznao sam da je ispijanje alkohola njima jedini način da se oraspolože i dobro provedu. Na pitanje da li im smeta to što sutradan budu mamurni, mladi odgovaraju da im mamurluk nije bitan, jer je najvažnie da se dobro provedu - kazao je Šibul.
LJ. Petrović
Pijanstvo uzrok 359 saobraćajnih nesreća
Na području Novog Sada se u toku 2014. desilo ukupno 3.568 saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno 2.012 građana, sa 306 teških i 1.658 lakih telesnih povreda, a 48 osoba je poginulo. Ukupan broj saobraćajnih nezgoda u kojima je uzrok alkoholisanost vozača na području Grada Novog Sada u 2014. godini bio je 359.