I dok ne počne sezona, na plaži se dežura
Najpoznatije kupalište na Dunavu, Štrand, od 1. maja otvoreno je svakodnevno od 8 do 20 časova. Premda nije vreme ni za šetnju pored reke,
a kamoli za kupanje, spasioci su već počeli dežurstvo. Doduše, ne u onom broju kao kada krene kupališna sezona, ali svakodnevno je prisutan jedan do tri spasioca. Udruženje spasilaca na vodi Vojvodine upravo je završilo obuku nove generacije spasilaca.
– Nije obavezno da spasioci budu studenti fizičke kulture, no jesu studenti, ali različitih fakulteta – kaže predsednik Udruženja spacilaca na vodi Vojvodine Goran Radivojević. – Najbitnije je da mladići budu motivisani jer od toga zavisi kakvi će biti spasioci. Važno je da prođu kondicione treninge, spasilačku obuku i prvu pomoć. U spasilaštvu postoje norme i svako ko se bavi rekretivnim plivanjem može ih postići. Najvažnije je da u vodi spasioci mogu da vode računa i o sebi i o potencijalnom utopljeniku. Nisu bitne fizičke predispozicije spasilaca već se selekcija pravi na osnovu toga ko je više motivisan u odnosu na druge.
Članovi tog udruženja od 2005. godine vode računa o bezbedosti kupača na Štrandu. Za 11 godina rada, kaže Radivojević, nije zabeležen nijedan slučaj utapanja, ali je bilo oko 170 intervencija, pod kojima se podrazumeva da spasilac mora da uđe u vodu i pomogne kupaču.
– Kupači su uglavnom disciplinovani i poštuju mere opreza, mada ima i nedisciplinovanih, a to su pretežno mladi. Naše pravilo je da svaki plivač može biti potencijalni davljenik. Radimo na tekućoj vodi pa, bez obzira na to koliko je spasilac motivisan i ima kondiciju, rizik je uvek tu. Prava sezona kupanja počinje 20. juna, kada počinje školski raspust. A najveće gužve budu na visokim dnevnim temperaturama, kada spasioci dežuraju u smenama do 20 časova i na plaži ih tih dana bude i desetorica istovremeno – napominje Radivojević.
Po njegovim rečima, spasilaštvo nije hobi već profesija, ali pošto danas ni u jednoj profesiji nije moguće obezbediti pristojnu zaradu, takav je slučaj i u tu, pogotovo što je u pitanju sezonski posao.
– Radimo posredstvom studentskih zadruga po ugovoru o delu, a naš poslodavac je JKP „Gradsko zelenilo” koje nas uredno mesečno plaća – napominje Radivojević.
On ističe i da je „Zelenilo” dobro opremilo spasioce, mada bi se oprema mogla i obnoviti. Radivojević ističe da spasioci imaju radio-vezu, bove i tri spasilačka broda.
Z. Delić