Izletišta prazna, crkve pune
Da li zbog Uskrsa, koji se ove godine podudario sa međunarodnim praznikom rada, ili najave lošeg vremena, tek popularna izletišta Novosađana bila su gotovo pusta 1. maja.
Izostali su uobičajeni masovni prvomajski piknici sa obiljem hrane i pića, saobraćajni kolapsi, kakofonija, kao posledica najrazličitijih muzičkih ukusa i neopisive gužve na omiljenim mestima sugrađana na Fruškoj gori i parkovima po gradu. Tek oni najuporniji, dobro obučeni, otisnuli su se u prirodu u nedelju, spremni da tamo budu dok ih dugo najavljivana kiša ne otera. Vreme pokonicima prvomajskih uranaka nije bilo naklonjeno ni juče, kada se obično reprizira praznično piknikovanje.
Ali, zato je najveći hrišćanski praznik, Uskrs, napunio pravoslavne hramove, u kojima se, najčešće u ponoć između subote i nedelje služilo vaskršnje jutrenje, a potom u nedelju i svete liturgije, uz čitanje vaskršnje poslanice patrijarha Irineja i podelu uskršnjih jaja. U Sabornoj crkvi u Novom Sadu svetu arhijerejsku liturgiju na Uskrs služio je episkop bački Irinej uz sasluženje novosadskog sveštenstva.
Posebna praznična atmosfera vladala je u Sremskim Karlovcima, u kojima je prvi put uoči tog praznika nad praznicima, dočekan blagodatni oganj, koji je u subotu donet iz Jerusalima u Beograd, a potom i u Karlovce.
Više od 700 ljudi prisustvovalo je tom događaju u Sabornoj crkvi u Sremskim Karlovcima. Po rečima starešine sremskokarlovačkog Sabornog hrama, protojeraja Jovana Milanovića, narod je lepo primio tu novinu.
- Smisao blagodatnog ognja jeste da podseti na vaskrsenje, i ako bismo uspeli da probudimo ponovo u narodu lepotu i radost vaskrsenja, bio bi bi to veliki uspeh i dar svima – rekao je Milanović.
U pravoslavnim hramovima u nedelju osim liturgija, služena su u nedelju i pashalna večernja bogosluženja, kada se po staroj praksi iz Jerusalima, čitaju blage vesti o vaskrsenju Hristovom na više svetskih jezika.
Z. Milosavljević