Novosadska Betanija dobila aparat za proveru sluha beba
Novosadsko porodilište dobilo je aparat za rano otkrivanje oštećenja sluha novorođenčadi, u okviru akcije “Srce za decu” koju organizuju
Blic fondacija i Telekom. Aparat za skrning sluha je odmah isproban, te je prva beba nakon provere sluha otišla kući.
Upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine dr Dragan Stajić rekao je da ovakav aparat mnogo znači ustanovi koju vodi, a naročito roditeljima.
- Roditelji su sada oslobođeni straha da li njihovo dete čuje, a na ovaj način je moguća i rana rehabilitacija. Uz ovaj aparat mi imamo savremenu metodu i proširujemo spektar rada - rekao je dr Stajić.
Šefica odeljenja neonatologije u Klinici za ginekologiju i akušerstvo dr Ljiljana Dobrić istakla je da će uz ovaj aparat svaka beba biti u mogućnosti da čuje najlepšu pesmu na svetu - uspavanku koju joj peva mama.
- Mesečno se kod tri do pet beba ustanovi oštećenje sluha. Mi imamo više od 6.000 porođaja godišnje, a na svakih 1.000 beba u proseku bude između tri i pet njih s oštećenjem sluha, što znači da godišnje bude od 30 do 35 beba s ovim oštećenjem. To su rizične grupe beba, koje su rođene pre vremena, male telesne mase - rekla je dr Dobrić i napomenula da godišnje bude oko 620 prevremeno rođenih beba.
Kako je objasnila dr Dobrić, do sada su prevremeno rođene bebe upućivali u Kliniku za ORL Kliničkog centra Vojvodine, gde im je proveravan sluh. Sada će u Kliniku moći da šalju bebe kod kojih se utvrdi oštećenje sluha i odmah će početi njihovo lečenje i rana rehabilitacija.
Pomoćnica direktora Kliničkog centra Vojvodine zadužena za zdravstvo profesorka dr Vesna Turkulov rekla je da se oštećenje sluha kod dece najčešće otkrije tek u drugoj godini, kada je kasno za terapiju.
- Idealno bi bilo da se oštećenje otkrije odmah po rođenju, najkasnije do šestog meseca, dok se još razvija slušni aparat, kako bi terapija bila uspešno sprovedena - kazala je dr Turkulov.
Upraviteljka Blic fondacije Jelena Drakulić Petrović navela je da u Srbiji ima 56 porodilišta, a namera Fondacije je da sve ove ustanove dobiju aparat za skrining sluha beba ove godine.
- Do sada je sedam porodilišta dobilo aparat za proveru sluha, a novosadsko porodilište je osmo. Optimisti smo da ćemo uspeti da obezbedimo aparate za sva porodilišta, a veliku zahvalnost dugujemo donatoru Telekomu, kao i Ministarstvu zdravlja za logističku podršku - rekla je Drakulić Petrović i napomenula da je ukupno za sva porodilipšta neophodno 200.000 evra, a aparat koji je uručen Betaniji vredan je 3.660 evra.
Aparat koj je doniran Betaniji uključuje i dodatnu opremu, kao i potrošni materijal za godinu dana, a Jelena Drakulić Petrović je istakla kako će nakon isteka prve godine videti hoće li biti načina da se potrošni materijal obezbedi uz pomoć donatora.
Generalni direktor “Telekoma” Predrag Ćulibrk istakao je da oni kao društveno odgovorna kompanija ulažu novac za unapređenje zdavstvene nege i u zdravstveni sistem.
- Donacije su tu najneophodnije, a ulaganje u bebe i potomstvo je ulaganje u sebe i budućnost i sigurno je isplativo - rekao je Ćulibrk i pozvao građane, kao i poslovnu zajednicu, da se priključe akciji.
LJ. Petrović