Ekonomija uz društvene vrednosti
U Evropskoj uniji socijalna preduzeća zapošljavaju više od 14 miliona ljudi, što pokazuje da socijalna ekonomija ima snažnu ulogu u stvaranju novih radnih mesta i socijalnim inovacijama.
To je podatak iznet na Forumu socijalnih inovacija, najvećem godišnjem događaju posvećenom socijalnom preduzetništvu i održivosti civilnog društva, na kojem je učestvovalo 150 lidera iz civilnog, privatnog i javnog sektora u Srbiji i regionu.
– Različiti projekti i inicijative koji su pokrenuti u Srbiji potvrđuju da je moguće sprovesti ekonomski isplative projekte bazirane na jakim društvenim vrednostima – ukazao je izvršni direktor „Smart kolektiva” Neven Marinović. – Međutim, treba razviti sistemsku podršku za socijalno preduzetništvo, poput one u evropskim zemljama, gde ga podržavaju posebna regulativa i dokumenti javne politike i gde ta preduzeća imaju pristup fondovima vrednim više od 500 miliona evra.
Tokom 2015. i 2016. godine deset lokalnih organizacija završilo je jednogodišnji napredni program jačanja kapaciteta koji nudi Smart akademija. Program je kreiran s ciljem da pomogne organizacijama da razviju i sprovedu inovacije u načinu funkcionisanja i postanu održivije. Šest najboljih organizacija civilnog društva dobilo je donacije ukupne vrednosti 2,2 miliona dinara za realizaciju svojih održivih ideja.
– Socijalna preduzeća koja imaju stručnost, resurse i jedinstveni uvid u mogućnosti biznis-sektora i strateške potrebe zajednica, mogu ostvariti daleko jači uticaj od obične finansijske podrške – rekao je zamenik direktora Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj u USAID-u Srbija Džef Skarin. – Prethodne godine u Srbiji je više od 100 predstavnika civilnog društva pohađalo Akademiju poslovnih veština.
Forum socijalnih inovacija organizovali su „Smart kolektiv” i Forum za odgovorno poslovanje, uz finansijsku podršku USAID-a.
V. Đuričić
Slovenačko iskustvo
Državni sekretar za dijalog s organizacijama civilnog društva i socijalno preduzetništvo Slovenije Tadej Slapnik predstavio je kako se socijalna preduzeća razvijaju u toj zemlji. On je rekao da u Sloveniji socijalna preduzeća zauzimaju oko 0,7 odsto ukupnog broja firmi u toj zemlji, odnosno oko jedan odsto BDP-a, a cilj da se dosegne evropski prosek koji iznosi 6,5 odsto ukupnog broja i sedam procenata BDP-a. Iz evropskih fondova za razvoj socijalnog preduzetništva toj zemlji opredeljeno je oko 45 milijardi evra do 2020. godine, dok je Slovenija izdvojila oko dva miliona evra za start-ap kredite za socijalna preduzeća.