Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U autobusima, na pijacama i bankomatima džepare i stranci

24.04.2016. 21:18 13:33
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Nije retkost da neko u Novom Sadu bude odžeparen, a ima građana koji te slučajeve i ne prijavljuju policiji. Plen je nekad toliko jadan

da je žrtvi gotovo neprijatno što se kradljivac mučio zbog sitniša, ali peripetije i troškovi oko novih dokumenta su muke za sebe. Ipak, nestanak sadržaja, uspomena i slika iz novčanika, a posebno bankovnih kartica, može ozbiljno zapretiti zdravstvenom stanju pokradenih ljudi. 

Nedavno je u gradskom autobusu na liniji od Veternika ka centru Novog Sada zbog džeparoša došlo do manjeg incidenta, koji se završio povređivanjem nekih aktera, ali i brzim hapšenjem izgrednika. Naime, devojka koja je stajala u krcatom vozilu je u Futoškoj ulici primetila neku mističnu nelagodnost, a kada je pogledala prema torbi, ugledala je zavučen u nju dlan onižeg, veoma mladog kardljivca. Rekla mu je da treba da ga bude sramota, a on je izvukao ruku i pravio se da nema ništa s dešavanjem.

Međutim, u blizini je bio mladi putnik koji je ćušnuo lopova i isterao ga. Tada se pokazalo da je kradljivac imao i dvojicu saradnika, koji su, inače, otac i sin, pa se situacija zakomlikovala. Stariji kolega je reagovao da zaštiti zatečenog džeparoša, pravdao ga da nije ništa učinio, ali je potom pri izlasku iz autobusa na stajalištu nekako pao i udario glavu na stajalištu. Zatim su trojica džeparpoša krenula za mladićem koji je stao u odbranu devojke koja je primetila džeparenje.

Mladi zaštitnik je ušao u kafić da bi se „otresao” pratnje, ali je za njim krenuo jedan iz trojke i udario ga pepeljarom u glavu. Koškanje je nastavljeno, pa je povređeni mladić izašao iz lokla i sklonio se u radnju s alatom. Tu je najstariji džeparoš iz ekipe dohvatio šrafciger i uperio mu ga u glavu. U tom trenutku uletela je policija i stavila situaciju pod kontrolu.

– Taj događaj je izuzetak – kaže za „Dnevnik“ šef Grupe u novosadskoj Policijskoj upravi za subijanje džepnih krađa Goran Papić. – Džeparoši nisu agresivni, oni paze da ne upotrebljavaju silu i ne ulete u krivično delo razbojništva, koje je mnogo teže od krađe. Pojačan je rad na džepnim krađama i ti kradljivci su prilično pritisnuti. Pratimo ih 24 sata dnevno. Oni nisu kriminalci koji unose strah i trepet i ne ponašaju se kao da im niko ne može ništa. Mnogo češće nam je žao kad studentu nestane 200 evra za kiriju i hranu, odmah po izlasku iz voza. Žrtve džeparoša su obično  bezbrižna omladina, uglavnom iz ruralnih mesta gde nema kriminala, kad doputuju vikendom, i to prilikom vađenja stvari iz bunkera autobusa, te slabe i starije osobe, preko 65 godina.

Naš sagovornik navodi da se džepne krađe u Novom Sadu dešavaju na Najlon pijaci i kod Međugradske autobuske i Železničku stanice, i, naravno, u gradskim autobusima. Inače, kradljivci novčanika dobro znaju gde su udarni vašari u Srbiji. Ovdašnji kradljivci tada idu tamo, a njihovi dolaze u Novi Sad mahom kad su velika sniženja u tržnim centrima.

– U poslednje vreme državljanke nekih susednih država dolaze da džepare ovde i vrate se istog dana kući. Imaju način rada kao i domaći džeparoši, a svi rado koriste trenutke kad torbice klamću pri ulasku u gradski autobus – kaže Papić. – Oni se tom rabotom bave u vidu zanata i isključivo od toga žive i kad izađu iz zatvora. Kad nekom uzmu 2.000 dinara, malo im je pa pokušavaju ponovo. Često imaju više dece i ženu, koje treba prehraniti, a to im je jedini izvor prihoda. Reč je o višestrukim povratnicima, koji često rade u grupama, odnosno trojkama. Neki od njih imaju i po 30 krivičnih prijava, a pobegnu u inostranstvo.

Naš sagovornik objašnjava da među džeparošima ima i muškaraca i žena.

– Stari su od 30 do 50 godina, dok je maloletnika veoma malo. Pristojno su obučeni, a građanima su neupadljivi, bez upečatljivih obeležja – kaže Papić.

Stari poznanik novosadske policije, još aktivan, ali na zalasku „karijere”, rekao je jednom prilikom operativcu da će njegov sin da živi kao gospodin čovek pa će ga naučiti džeparenju. 

– Apelujem na građane, a pre svega starije osobe, da ne zapisuju uz karticu pin-kodove za bankomate. Neki ga čak i nalape na karticu, a onda džeparoš digne 80.000 dinara s bankomata, istrese ceo račun. Takođe, valja biti obazriv pri ulasku u autobus jer oni pri kupovini karte ili nečega na trafici gledaju sadržaj u novčaniku. Osete i prate žrtvu, na primer, onoga ko ide da kupi frižider na Najlon pijaci – kaže Papić.

M. Vujačić

 

Bacaju dokumenta

Džeparoši posle krađe za nekoliko sekundi odabcuju novčanike, i to u kontejnere ili u slivnike, tako da se po pravilu ne pronađu. Nekad su drugačiji na tu temu, pa su ostavljali dokumenta na vidnom mestu, i građani su im bili zahvalni za to. Sada nema samilosti. Sve se baca odmah, pa u beg u sporedne ulice, kažu u policiji.

Piše:
Pošaljite komentar