Loši krediti nisu problem samo NBS
Za uspeh Strategije za rešavanje problematičnih kredita potrebna je aktivnost kako centralne banke, tako i Ministarstva finansija, ali i zajedničko
delovanje svih učesnika na tržištu, ocenila je guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković.
„U rešavanju ovog problema rukovodimo se isključivo obezbeđenjem dugoročnog pozitivnog uticaja na ekonomski sistem u celini”, rekla je Tabakovć na prezentaciji Studije tržišta problematičnih kredita, prvom u nizu stručnih skupova koji su održali Ministarstvo finansij i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u saradnji sa NBS. Studija pod nazivom „Analiza postojećih prepreka za prodaju problematičnih kredita u Srbiji” napravljena je za EBRD a na osnovu dogovora Vlade Srbije i radne grupe međunarodnih finansijskih institucija, a pripremili su je KPMG i advokatska kancelarije Moravčević, Vojnović i partneri.
Guverner je, na predstavljanju Studije u NBS, dodala da su sve strane uključene u rešavanje ovog problema otvorene da saslušaju i prihvate sve ideje sa tržišta koje mogu da doprinesu rešenju. Ministar finansija Dušan Vujović je podsetio da je u maju prošle godine, Vlada Srbije obrazovala radnu grupu sa ciljem izrade sveobuhvane Strategije za rešavanje problematičnih kredita i pratećeg Akcionog plana za njeno izvršenje uz pomoć kojih se zajedno sa bankama uspešno sređuje kreditni portfolio banaka i njihov negativni uticaj na kreditnu aktivnost.
„Od avgusta prošle godine, započet je intenzivan rad nadležnih institucija sa ciljem unapređenja regulatornog miljea koji bi omogućio intenzivan razvoj tržišta problematičnih kredita i tako doprineo ne samo privlačenju novog kapitala u Srbiju, već i oživljavanju poslovanja domaćih preduzeća opterećenih tim dugovima”, rekao je on.
Ministar je dodao da su ti dugovi nasleđeni iz prošlosti, da su posledica neadekvatnih odluka preduzeća, dobavljača ili banaka koje su im odobravale kredite, ali i uticaja domaće i globalne ekonomske krize.
D. V.