U trci za parlament 20 lista sa 3.270 kandidata
Građani Srbije u nedelju izlaze na birališta da bi glasali za narodne poslanike, koji će ih u parlamentu Srbije predstavljati u narednom mandatu.
Za 250 mesta u Skupštini Srbije ovoga puta takmiči se 20 lista, zapisanih na led-sivom glasačkom listiću. Birači se izjašnjavaju tajnim glasanjem, a u toku održavanja izbora mogu glasati samo jedanput.
To će biti jedanaesti parlamentarni izbori od uspostavljanja višestranačkog sistema u Srbiji 1990. godine, peti vanredni od demokratskih promena 2000. godine. Istovremeno, to će biti treći parlamentarni izbori za nešto manje od četiri godine.
Po redosledu koji je proglasila Republička izborna komisija, prva na listiću je lista „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje”, potom slede „Za pravednu Srbiju – Demokratska stranka (Nova, DSHV, ŽS)”, „Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije (SPS) – Jedinstvena Srbija (JS) – Dragan Marković Palma”, „Dr Vojislav Šešelj - Srpska radikalna stranka”, „Dveri – Demokratska stranka Srbije – Sanda Rašković Ivić – Boško Obradović”. Na listiću su zatim „Savez vojvođanskih Mađara – Ištvan Pastor”, „Boris Tadić, Čedomir Jovanović – Savez za bolju Srbiju – Liberalno-demokratska partija, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Socijaldemokratska stranka”, „Muamer Zukorlić – Bošnjačka demokratska zajednica Sanyaka”, „Stranka demokratske akcije Sanyaka – dr Sulejman Ugljanin” i „Za slobodnu Srbiju – Zavetnici – Milica Đurđević”.
U ovoj izbornoj utakmici učestvuje i Grupa građana „Za preporod Srbije – prof. dr Slobodan Komazec”, „Ruska stranka – Slobodan Nikolić”, „Republikanska stranka – Republikanus part – Nikola Sandulović”, „Srpsko-ruski pokret – Slobodan Dimitrijević”, „Borko Stefanović – Srbija za sve nas”, „Dijalog – Mladi sa stavom – Stanko Debeljaković”, „Dosta je bilo – Saša Radulović”, „Partija za demokratsko delovanje – Ardita Sinan”, „Zelena stranka” i poslednja na listiću „U inat – složno za Srbiju – Narodni savez”.
U ovoj izbornoj trci takmiči se 3.270 kandidata. To znači da se za svako mesto u Domu parlamentaraca na Trgu Nikole Pašića nadmeće 13 imena.
Ukupan broj birača u Srbiji je 6.737.808. Da bi stranka postala parlamentarna, potrebno je da za nju glasa pet odsto od građana izašlih na birališta. Za stranke manjina važi prirodni prag pa im je pri prosečnom odzivu – od oko četiri miliona – za jedno poslaničko mesto potrebno između 14.000 i 16.000 glasova
RIK je podsetio građane na to da se birališta otvaraju u nedelju u sedam časova i da se može glasati sve do 20 časova. Birač može glasati samo pod uslovom da na biračko mesto ponese važeću ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu na čijem obrascu je naveden jedinstveni matični broj građana.
Svi birači bi trebalo da dobiju obaveštenje s adresom biračkog mesta na kojem će moći da glasaju, pri čemu nisu dužni da to obaveštenje ponesu na biračko mesto.
Napominje se da birači koji nisu u mogućnosti da dođu na biračko mesto mogu glasati ukoliko do 11 časova na dan izbora o tome obaveste birački odbor.
Birači s invaliditetom mogu na biračko mesto doći uz pomoć psa vodiča, kao i da umesto ličnog potpisivanja, koriste pečat s potpisom, odnosno ličnim podacima.
Građani će glasati na 8.378 biračkih mesta, od kojih je 29 u zatvorima, a 38 u inostranstvu.
Konačne rezultate parlamentarnih izbora RIK treba da objavi u roku od 96 sati od zatvaranja biračkih mesta, što znači najkasnije 28. aprila u 20 časova. Skupština treba da bude konstituisana u roku od 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora.
Najkasnije u roku od deset dana od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora, RIK će sve dobijene mandate s izborne liste dodeliti kandidatima po redosledu na izbornoj listi, počev od prvog kandidata s liste.
Na takođe vanrednim parlamentarnim zborima pre dve godine učestvovalo je 19 izbornih lista stranaka i kolicija. Od upisanih 6.765.998 birača glasalo je 3.592.375, odnosno 53,09 odsto. Nevažećih listića bilo je 114.001, odnosno 3,17 odsto.
SNS, s partnerima, osvojio je 158 poslaničkih mesta, koalicija oko SPS-a 44, DS 19, SDS 18, Savez vojvođanskih Mađara šest, Stranka demokratske akcije tri i Partija za demokratsko delovanje dva.
S. Stanković
Šta piše na listiću
Glasački listić sadrži redni broj koji se stavlja ispred naziva izborne liste, nazive izbornih lista po redosledu utvrđenom na zbirnoj listi, s ličnim imenom prvog kandidata i napomenu da se glasa samo za jednu izbornu listu, zaokruživanjem rednog broja ispred naziva te liste.
Biranje i rokovi
Skupština Srbije konstituisana je potvrđivanjem mandata dve trećine poslanika. Na prvoj sednici se biraju predsednik i potpredsednici i imenuje se generalni sekretar.
Ustav predviđa da prvu sednicu zakazuje predsednik iz prethodnog saziva, tako da se održi najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora.
Nakon toga sledi proces formiranja vlade, koju bira Narodna skupština. Vlada se bira većinom od ukupnog broja narodnih poslanika, odnosno s najmanje 126 glasova
Najviši pravni akt propisuje raspuštanje Skupštine Srbije ako u roku od 90 dana od dana konstituisanja ne izabere Vladu.