Izložba o životu i radu arhitekte Vladimira Nikolića
Nakon sremskokarlovačke publike, i novosadska ima priliku da pogleda izložbu o životu i radu arhitekte Vladimira Nikolića (1857–1922),
koji je ostavio dubok trag u arhitektonskom nasleđu Sremskih Karlovaca, Novog Sada i drugih mesta u Vojvodini. Izložba o Nikoliću prvi put je postavljena u junu prošle godine u Sremskim Karlovcima, gde je on najviše stvarao i gde počiva, a sutra u 19 časova biće otvorena i u Zbirci strane umetnosti u Dunavskoj 29. Postavku otvara unuka arhitekte Vladimira Nikolića Milana Vučković, a u programu učestvuje hor Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ pod upravom dirigenta Jovana Travice.
Autorka izložbe mr Gordana Petković, istoričarka – viša kustoskinja Muzeja grada Novog Sada, kroz fotografije, dokumenta, arhitektonske planove, umetnička dela, nameštaj i lične predmete arhitekte Nikolića, od kojih je mnoge Milana Vučković poklonila Muzeju grada, što je bio i povod za priređivanje izložbe, uspela je da približi lik i delo tog plodonosnog arhitekte.
Po povratku iz Nemačke i Austrije, gde se školovao, Nikolić je devet godina radio u Kraljevini Srbiji, ali je taj period njegovog života gotovo nepoznat. Kako navodi Gordana Petković, pouzdano se zna jedino da je uradio projekat gimnazijske zgrade u Leskovcu (1894).
– Godina 1892. predstavlja prekretnicu u njegovom radu – kaže autorka izložbe. – Na poziv patrijarha Gerogija Brankovića uradio je projekat novog Patrijaršijskog dvora u Sremskim Karlovcima, koji je potpuno dovršen i uređen u jesen 1896. godine. To zdanje smatra se najreprezentativnijim u Vojvodini, a sasvim sigurno je najznačajniji Nikolićev projekat.
Arhitekta Vladimir Nikolić je u Sremskim Karlovcima radio projekte kuće porodice Ćirić, Bogoslovskog seminara, Narodno-crkvenih fondova, Stefaneuma, Svešteničkog konvikta, osnovne škole, kao i na projektima za obnovu Gornje i Saborne crkve.
Od njegovih značajnijih projekata izvan Sremskih Karlovaca valja spomenuti Srpsku pravoslavnu veliku gimnaziju (sada „J. J. Zmaj“) i Vladičanski dvor u Novom Sadu, Vladičanski dvor u Budimu, hotel „Grand“ u Vukovaru, Preparandiju i Kronićevu palatu u Somboru, Srpski dom u Sremskoj Mitrovici, kao i palatu zadužbine baronice Jović u Bečeju.
Vladimir Nikolić je sahranjen je u porodičnoj kapeli Svete Katarine na Čeratskom groblju u Sremskim Karlovcima, koju je sam projektovao, a izložba u Zbirci strane umetnosti će moći da se vidi do 8. maja.
Z. Milosavljević