Uhapšeno 49 osoba zbog korupcije
Ministar unutrašnjih poslova dr Nebojša Stefanović izjavio je juče da je u okviru akcije „Skener 2“, koja je sprovedena u saradnji
s nadležnim tužilaštvima i poreskom policijom, u više gradova u Srbiji uhapšeno 49 osoba osumnjičenih da su od 2007. godine do danas počinile više koruptivnih krivičnih dela.
Stefanović je istakao da je počinjenim krivičnim delima, koja se pretežno odnose na zloupotrebu službenog položaja u državnim organima, buyet Republike Srbije, Autonomne pokrajine Vojvodine, više opština, privrednih subjekata i fizičkih lica oštećen za oko 7,6 miliona evra.
Prema njegovim rečima, među uhapšenima se nalaze rukovodioci i zaposleni u poreskoj upravi, nekadašnjem Ministarstvu zaštite životne sredine i prostornog planiranja , funkcioneri lokalnih samouprava, zaposleni u više javnih preduzeća „Elektroprivredi Srbije“, „Poštama Srbije“, „Elektrokosmetu“.
Ministar je dodao da je među uhapšenima i 12 saobraćajnih policajaca, osumnjičenih da su počinili krivična dela iz oblasti primanja mita, kao i da je krivična prijava u redovnom postupku podneta protiv 25 osoba, dok se za dvoje osumnjičenih traga.
Akcija je, kako je naveo, sprovedena u više gradova u Srbiji - Beogradu, Novom Sadu, Pančevu, Boru, Zaječaru, Jagodini, Kraljevu, Kragujevcu, Nišu, Somboru, Kikindi i Zrenjaninu.
- Akcija je još jedan pokazatelj da policija, u saradnji s nadležnim tužilaštvima, neće stati u obavljanju svog posla. Reč je o delima iz oblasti korupcije, koja su veoma društveno opasna, zbog čega se ovakve akcije često sprovode i nadam se da će to biti opomena svima da se kriminal u Srbiji ne isplati - zaključio je ministar policije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu,po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapsili su i zadržali Đ. G. (43) odgovorno lice privrednog društva „Sidagro“ iz Novog Sada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica . Osumnjičeni je žitarice (merkantilnu soju, pšenicu, suncokret i kukuruz), koje je od vlasnika poljoprivrednih gazdinstava s teritorija opština Titel i Žabalj dobio na čuvanje tokom 2015. godine, u vrednosti od 51.362.021,81 dinara, bez dozvole vlasnika robe prodao, a novac od prodaje zadržao za sebe i na taj način oštetio poljoprivrednike.
U istom periodu je, kkao se sumnja, robu - žitarice, veštačko đubrivo, seme i pesticide, koje je nabavio na odloženo plaćanje od više privrednih društava sa teritorije Novog Sada i okoline u vrednosti od 45.586.107,25 dinara, prodao kroz veleprodaju i maloprodaju. Novac od prodaje je prisvojio za sebe i privredno društvo. Na taj način je sebi i firmi „Sidagro” pribavio protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 96.948.129,06 dinara, dodaje se u saopštenju.
Pripadnici MUP-a u Pančevu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Pančevu, uhapsili su i zadržali S. K. (71) iz tog grada, odgovorno lice „Globus auta“ iz Pančeva i D. V. (50) iz Mačvanske Mitrovice, zaposlenog u Fondu za zaštitu životne sredine Republike Srbije, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica i nesavestan rad u službi .
Osumnjičeni S. K. se tereti da je jula 2010. godine i januara 2011., novac dobijen od Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije, namenjen sufinansiranju projekata izrade projektno tehničke dokumentacije za izgradnju solarne elektrane i izrade elektro-pogonskih sistema na vozilima u iznosu od 17.720.000 dinara, nenamenski utrošio. Osumnjičeni D. V., zadužen za nadzor nad realizacijom pomenutih projekata, nije vršio kontrolu trošenja ovih sredstava, niti je preduzeo mere u cilju raskida ugovora i povraćaja sredstava.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Somboru, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Somboru, uhapsili su i zadržali LJ. M. (60), odgovorno lice „Stapar“, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica. Posrtoje osnovi sumnje da je LJ. M. od 2013. do 2015. godine, od dobavljača ‘’Bač” iz Bača, ‘’Dijamant„ AD Zrenjanin, ‘’Feketić” AD Sombor, ‘’Baćo„ Vrbas, ‘’Uljarice Bačka„ Novi Sad, kao i većeg broja poljoprivrednih proizvođača preuzimao robu, koju nije evidentirao u svojim poslovnim knjigama, a potom je otuđio. Na taj način osumnjičeni je ostvario protivpravnu imovinsku korist od 18.729.012,65 dinara, na štetu navedenih pravnih i fizičkih lica, koji su oštećeni u ukupnom novčanom iznosu od 20.599.349,69 dinara, navodi policija.
U nastavku preduzimanja potrebnih radnji u cilju otkrivanja zloupotreba u radu Fonda za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodine i lokalnih samouprava na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine, pripadnici specijalnog istražnog tima MUP, Uprave kriminalističke policije i Policijske uprave u Somboru, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu su u redovnom postupku podneli krivičnu prijavu protiv bivšeg odgovornog lica Fonda za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodine, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Osumnjičeni se tereti da je 2007. godine, prilikom rekonstrukcije saobraćajnica na teritoriji opštine Sombor angažovao konzorcijum iz Beograd za izvođenje radova, koji je nakon toga protivpravno ustupio ovaj posao drugom podizvođaču iz Subotice i za sebe zadržao razliku u ceni od od 88.685.213,70 dinara, i ako nikakve radove na ovom projketu nije izvodio, čime je naneta šteta lokalnoj samoupravi u Somboru i Fondu za kapitalna ulaganja APV.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kikindi, po nalogu kikindskog Osnovnog javnog tužilaštva, u redovnom postupku podneli su krivičnu prijavu protiv odgovornog lica JP „Čoka’’ iz Čoke, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Osumnjičena se tereti da je za posao poveren javnom preduzeću od strane lokalne samouprave u Čoki, na osnovu lažnih privremenih situacija fakturisala i naplatila radove koji nisu bili izvedeni, čime je pribavila protivpravnu imovinsku korist JP „Čoka” u iznosu od 4.130.900,00 dinara, na štetu buyeta lokalne uprave u Čoki.
N. S. H.
Prijava protiv izvođača radova u „Herterlendiju”
Nakon završene istrage u predmetu „Herterlendi” i podizanja optužnice protiv osumnjičenih lica, pripadnici specijalnog istražnog tima MUP, Uprave kriminalističke policije i Policijske uprave u Zrenjaninu, po nalogu zrenjaninskog Višeg javnog tužilaštva, u redovnom postupku podneli su krivičnu prijavu protiv trojice odgovornih lica preduzeća iz Novog Sada, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica u pokušaju i zloupotreba položaja odgovornog lica u pomaganju.
Osumnjičeni se terete da su, prilikom izvođenja radova na adaptaciji dvorca “Herterlendi” u Bočaru, sačinili, overili i investitoru Opštini Novi Bečej dostavili na plaćanje četvrtu privremenu situaciju, iako su znali da prikazani radovi u istoj nisu bili izvedeni, čime su lažnim prikazivanjem činjenica o količini i vrednosti izvedenih radova pokušali da dovedu u zabludu odgovorna lica u lokalnoj samoupravi u Novom Bečeju da im na štetu lokalne samouprave i Fonda za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodine koji je bio finansijer projekta isplate 52.688.932,84 dinara.