Viška nema, ali se traže izmene zakona
– U Gradskoj upravi Novog Sada nema viška zaposlenih, ali je Sindikat uprave pri Samostalnom sindikatu Srbije uputio zahtev da se izmeni i dopuni Zakon o
načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru – kaže predsednica Sindikata Gradske uprave Novi Sad Olga Pešić. – Smatramo da broj stanovnika po poslednjem popisu stanovništva ne može biti parametar pri utvrđivanju broja zaposlenih u lokalnim samoupravama, već da treba uzeti u obzir realne okvire. U Gradskoj upravi je zaposleno 997 radnika na neodređeno vreme i za sada niko nije višak. Međutim, Novi Sad je po popisu iz 2011. brojao 341.625 stanovnika, dok je na sajtu „Informatike” iznet podatak da u našem gradu s naseljima živi 387.000 stanovnika. Takvim zakonskim rešenjima direktno je oštećen grad Novi Sad, ali i druge lokalne samouprave koje se ubrzano razvijaju i imaju povećan priliv stanovnika.
Po mišljenju Sindikata, prenosi Olga Pešić, iz sistema lokalne samouprave treba da se izuzmu ustanove čiji se broj zaposlenih određuje na osnovu drugih propisa i normi, a tu se misli na predškolske ustanove. Ona je, po Zakonu o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, u sistemu lokalne smaouprave, dok Pravilnik o bližim uslovima za početak rada i obavljanje delatnosti ustanova za decu određuju uslove u pogledu broja stručnih i dugih radnika u predškolskim ustanovama.
– Gradskom odlukom o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu Grada Novog Sada za 2015. utvrđeno je da je ukupan broj zaposlenih u „Radosnom detinjstvu” 1.832, pa to znači da u sistemu Gradske uprave 22 odsto čine zaposleni u vrtićima. U Novom Sadu je evidentna tendencija porasta broja dece koja se upisaju u vrtiće i Grad, kao osnivač „Radosnog detinjstva”, ulaže novac u razvoj ustanove. Time se povećava broj vrtića, pa i broj zaposlenih – naglašava Olga Pešić.
Z. Delić