Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Laza i Lenka konačno zajedno

11.04.2016. 18:19 13:33
Piše:

KULPIN: Obeležavajući 175 godina od rođenja Laze Kostića, Udruženje Kulpinčana u aleji znamenitih ličnosti u kulpinskom parku pored dvorca Dunđerskih u nedelju je

 postavilo dve nove biste - Laze Kostića i Lenke Dunđerski. Izradu biste podržali su i Fondacija Karlsberg i Dunđerskih, kao i potomak Dunđerskih Nikola Tanuryić. Predsednik Udruženja Kulpinčana Pavel Zima kaže da su ovom svečanošću, okupivši brojne Kulpinčane i predstavnike Opštine Bački Petrovac, obeležili još jedan jubilej - deset godina postojanja Udruženja.



Otkrivanju bista prethodio je svečani program na srpskom i slovačkom jeziku u dvorcu u Kulpinu, koji nije mogao da primi sve zainteresovane. Program je počeo pesmom „Tamburaša sa Dunava“- „Slavujev poj”, čitani su stihovi Laze Kostića, kao i oni posvećeni Lazi i Lenki, jednoj od najlepših ljubavnih priča u srpskoj književnosti. Izvedena je i predstava „Od raja do beznjenice” autora Zorana Subotičkog, koju su odigrali glumci Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu Jovana Radovanović, Ervin Hayimurtezić i Miodrag Petrović i zaslužili dugačak aplauz prisutnih.

Priču o Lazi i Lenki prisutnima je ispričao profesor Hayi Zoran Lazin.



- Jedna od najlepših ljubavnih pesama u našoj književnosti, poznata svima, „Santa Maria dela Salute” koju je Laza Kostić posvetio svojoj najvećoj ljubavi Lenki Dunđerski jeste nešto što i danas intrigira javnost- kaže Lazin i dodaje kako se ne može sa sigurnošću reći da li su se Laza i Lenka upoznali u Kulpinu ili Čelarevu, ali je sigurno da su se sastajali u mestu u kom se sada nalaze njihove biste, biste velikog pesnika i čudesne mlade žene. Prošlo je 150 godina od njihovog poznanstva, a i dan-danas se spominju skoro svakodnevno, uvek u paru.

Prema rečima Lazina, iako su se znali samo četiri godine, jer je Lenka umrla izuzetno mlada, zadesila ih je tragična šekspirovska sudbina Romea i Julije, koju je Kostić prvi preveo na srpski jezik. Nakon Kostićeve ženidbe sa Julijanom Julčom Palanački, kojoj je kumovao Lenkin otac Lazar Dunđerski, Laza na neko vreme odlazi u manastir u Krušedolu kako bi skoro do svoje smrti, sanjao Lenku svaku noć.



Glumac Miodrag Petrović pročitao je svoju pesmu i sonet „Lazina java ” i „Sme li sad pesma”, kao i pesme Baje Yakovića „Zvezdokaz Laze Kostića” i „Sonet o Lenki”, dok je pesnikinja Jelena Stojsavljević govorila svoju pesmu „Poslednje Lenkino pismo Lazi”. Tamburaši su završili program svirajući „Sve dok je tvoga blagog oka”, a zatim je biste autora Igora Šetera otkrio potomak Dunđerskih Nikola Tanuryić, da se Lenka i Laza večno gledaju, jer predstavljaju simbol trajanja i vremena u kom su cenjene neke druge vrednosti.



Maša Stakić

 

Ostavili traga



Aleja velikana je zaživela 2008.godine i do sada broji devet bronzanih bisti znamenitih Kulpinčana, koji su u ovom malom mestu ostavili trag.

- Velikani našeg mesta su Đorđe Stratimirović, Janko Kralj, Pavel Jozef Šafarik, patrijarh Georije Janković, mitropolit Stefan Stratimirović, Milan Hoya, Milan Mihal Harminp i sada Laza Kostić i Lenka Dunđerski - kaže predsednik kluba Kulpinčana Pavel Zima i dodaje kako su svi u nekom periodu svog života ostavili trag u Kulpinu. Udruženje u narednom periodu planira postavljanje još dve nove biste, a o kome će biti reč, za sada, ne žele da otkriju.

Gospa od Spasa



Autori biste držali su se podataka Laze Kostića koji u pesmi „Santa Maria dela Salute” po nekim tumačenjima pogrešno navodi godinu rođenja Lenke Dunđerski 1870. umesto 1869.godinu, kao i datum smrti, 21.novembar, koji se slavi u Veneciji kao praznik Gospe od Spasa u slavu Bogorodice, čime je hteo da svoju Lenku pošalje u večnost.

Piše:
Pošaljite komentar