Za rad u Nemačkoj sve više zainteresovanih
Krajem februara u Novom Sadu bilo je 798 nezaposlenih lica medicinske struke po evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje NSZ – filijala Novi Sad. Sve više njih utočište nalazi u Sveznoj Republici Nemačkoj,
što pokazuje i statistika koja govori o povećanom broju zapošljavanja iz naše države u toj zemlji. na osnovu Sporazuma o posredovanju i privremenom zapošljavanju radnika, NSZ, zajedno s Nemačkom agencijom za rad BA i Nemačkim društvom za međunarodnu saradnju GIZ, realizuje projekat „Triple njin” putem kojeg se medicinsko osoblje iz Srbije zapošljava u Nemačkoj. Tokom prethodne godine, preko tog projekta zaposleno je više od 350 medicinskih sestara i tehničara.
– U skladu sa Sporazumom, do 24. juna je otvoren konkurs za rad u Nemačkoj – rekli su nam iz NSZ-a. – Oglašena su radna mesta za radnike za zdravstvenu negu u bolnicama kao i u domovima za stara lica na mestu asistenta za zdravstvenu negu do priznavanja diplome, a posle priznavanje diplome – za rad na poslovima kvalifikovanog zdravstvenog radnika. Profil radnika koji se traži je minimum srednji stepen stručne spreme medicinske struke, bez obzira na smer. Smer koji odgovara obrazovnom sistemu u SR Nemačkoj i priznaje se odmah prilikom konkurisanja za posao je Diplomirani organizator zdravstvene nege.
Za medicinsku sestru-tehničara opšteg ili pedijatrijskog smera traži se položen stručni ispit, kao i poznavanje nemačkog jezika na minimalnom nivou A-2 po Evropskom referentnom okviru za jezike. NSZ zajedno s Edukativnim centrom Vojvodine pruža mogućnost nezaposlenima da nauče nemački, bez obzira na to da li žele da apliciraju za posao u inostranstvu ili ne, kao i posebne obuke za osobe koje žele da rade kao negovatelji. Ali kredibilitet kandidata za rad proveravaju isključivo BA i GIZ, što znači da NSZ nema nikakve veze s tim.
– U slučaju da kandidat odgovara po svim kriterijumima – stručna sprema, iskustvo – osim po znanju jezika, Nemačka agencija za rad omogućava da se besplatno završi obuka preko njih – objasnili su iz Nacionalne službe za zapošljavanje.Početna plata za rad u Nemačkoj iznosi od 1.900 evra bruto do priznavanja diplome zdravstvenog radnika, uz određena regionalna odstupanja.
– Teškoća koja se našim državljanima nameće u potrazi za poslom je svakako ta što Srbija nije članica EU i što je njenim državljanima, kao građanima trećih zemalja, neophodna boravišna tj. radna dozvola da bi legalno radili u inostranstvu, a tu je još i neizostavno pitanje nostrifikacije diploma – predočili su iz NSZ-a.
L. Radlovački
U Evropi posla ima i za sestre i za lekare
Po statistici „European Vacancy Monitor”, medicinske sestre u bolničkim salama i osoblje za negu su najpotrebniji u Velikoj Britaniji, dok su lekari i medicinske sestre tražene u Švedskoj, Finskoj, Sloveniji, Portugalu, Norveškoj, na Malti, u Italiji, Hrvatskoj, Belgiji. Ukoliko je neko nezaposleno lice zainteresovano za rad u inostranstvu, neophodno je da se obrati Migracionom servisnom centru, koji je integralni deo NSZ-a, u kojem se dobijaju sve informacije u vezi s (potencijalnom) migracijom: koji su postupci zakonite migracije, procedura za dobijanje viza, deficitarna zanimanja, gde se može konkurisati na radna mesta, kakav je sistem školovanja, usavršavanja, način sticanja boravišta, državljanstava, o procedurama za spajanje porodica, azilu i drugo. Broj lica koje posao traže u inostranstvu je u porastu u odnosu na prethodne godine, a najviše je onih koji su medicinske struke.