Uz dule pre, tokom i posle porođaja
Povodom obeležavanja „Svetske nedelje dula“, Američki kutak je, u saradnji s dulama Novog Sada, organizovao predavanje na kojem su prisutni imali priliku da upoznaju „Novosadske dule”, saznaju čime se one bave
i koja je njihova uloga. U našem gradu rade četiri dule koje su završile zvaničnu „Dona internacional“ obuku, a na predavanju su učestvovale Smiljana Lalić, Milijana Miodanić Manojlović i Danijela Birtač Konjević.
– Vizija dula Srbije je da se dogode promene u društvu, da se ženama omogući da biraju kako će se poroditi, da biraju uslove i okruženje u kojem će se dobro osećati, a trenutno situacija nije takva – rekla je Smiljana Lalić.Ženama su kroz istoriju prilikom porođaja pomagale i podržavale ih druge žene, ali se to uvođenjem porođaja u porodilište izgubilo.
– Dula nije isto što i babica, nije medicinski radnik, iako veoma dobro poznaje fiziologiju porođaja – naglasila je Danijela Birtač Konjević. – Ona je tu kao emotivna podrška ženi i njenom partneru pre, tokom i posle porođaja, da olakša komunikaciju između porodilje, njenog partnera i medicinskog osoblja. Ne meša se u medicinske odluke vezane za porođaj, tu je samo kao podrška i dopuna medicinskom osoblju.
Rad sa svakim parom je individualan i prilagođen je njihovim željama i potrebama. Zadatak dule je da bude stalna podrška tokom porođaja, da ženi bude fizički ugodno, da pruži emotivnu podršku, objektivno gledište i pomoć u pronalaženju informacija za donošenje prave odluke. Tu je da pomogne da prvi sati povezivanja majke s bebom proteknu što prijatnije. Neke od tehnika kojima se dule služe su pre svega razumevanje, podrška i poštovanje same žene, različite masaže (prilagođene majci), topli/hladni oblozi, aromaterapija, sugerisanje zauzimanja različitih položaja tela, vođenje vežbi opuštanja, meditacija i afirmacija.
Po Danijelinim rečima, u zemljama u kojima je dozvoljeno prisustvo dule na porođaju postoje vidljivi rezultati i zbog toga većina akušera i medicinskog osoblja podržava njihov rad i doživljava ih kao saradnike.– Istraživanje rađeno na 15.000 žena u 15 zemalja pokazalo je da porođaj uz prisustvo dule traje 25 odsto kraće – prosečno trajanje porođaja smanjeno je tri sata, 60 odsto su redukovani zahtevi za epiduralnom analgezijom.
Upola je manje carskih rezova, 40 odsto je manja potreba za forcepsom, povećava se zadovoljstvo prilikom rađanja, veći je broj mama koje uspešno doje svoje bebe, smanjuje se verovatnoća od postporođajne depresije i roditelji se osećaju sigurnije – objasnila je Danijela Birtač Konjević.Milijana Miodanić Manojlović je podsetila da u novosadskom porodilištu još uvek nije moguća pratnja partnera ili dule, to je moguće samo u Subotici, Vrbasu, Pančevu, Zrenjaninu, Bačkoj Topoli i Beogradu.
J. Vukašinović