Donatori oživljavaju staru školu
TOTOVO SELO: Ponudom seoskog turizma Totovo Selo kod Kanjiže već se pročulo, pa ovde godišnje dođe oko 3.000 posetilaca , od kojih trećina i prenoći, pa turističke ambicije rastu i sadržaji se proširuju.
Po rečima člana Saveta MZ Totovo Selo za razvoj Lajoša Leko u planu je da se dve zgrade stare škole preurede i zajedno s nekoliko okolnih hektara pretvore u mini skanzen.Trenutno je u toku prva faze u kojoj će biti adaptirane dve učionice u jednoj od školskih zgrada, koja će se proširiti paviljonom-verandom, što bi trebalo da bude gotovo do leta.
- U ovom delu budućeg mini skanzena , koji će biti univerzalnog karaktera i u njemu će moći da se organizuju naučni i stručni skupovi i radionice, a i meštani će ga moći koristiti za svoja druženja ili za prenošenje starih običaja i zanata na mlade generacije,biće i umetnička radionica koja će nositi ime pokojnog vajara rodom iz Totovog Sela Almaši Gabora– objašnjava Leko.-Oko 2,5 miliona dinara ,koliko je za ovogodišnje radove potrebno, obezbedili smo od donatora
Sa adaptacijom druge zgrade nastaviće se iduće godine, kada će se deo tog objekta pretvoriti u muzejsku postavku školstva na ovim prostorima, posebno zbog toga jer su nekada ovde tradiciju imale salašarske škole.I okolina će se urediti u dve faze, prvo najuža okolina objekta stare škole, a zatim i šira, koja će biti obogaćena različitim vrstama drveća. Nastojanjima rukovodstva i žitelja Totovog Sela pridružila se i Mesna zajednica Kanjiža donacijom sadnica, a po rečima zamenika predsednika Saveta MZ Kanjiža Zoltana Šarnjaija odlučili su se da to budu sadnice japanske trešnje, ali i drugog drveća koje će ulapšavati ulaz u budući mini skanzen. Kanjižani su poklonjene sadnice zajednički zasadili sa domaćinima iz Totovog Sela.
- Drago mi je što se pridružujemo pružanjem pomoći za realizaciju važnog projekta za Totovo Selo – naglašava Zoltan Šarnjai. - Mini skanzen moćiće da koriste i deca iz Kanjiže i okoline, pa i šire. Totovo Selo ima internat,u kome stanuju učenici iz udaljenijih vojvođanskih mesta koji pohađaju Poljoprivredno-tehnički srednjoškolski centar “Besedeš Jožef” i svakodnevno putuju u Kanjižu. Pošto sam na dužnosti direkotra ovog centra, omogućili smo da pojedini učenici,kojima je to struka ,praktičnu nastavu ponekad na zahtev iz Totovog Sela odrade na održavanju i negovanju arboretuma, umesto na školskoj ekonomiji u Kanjiži.
M. Mitrović