Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hoće li neko primiti učenike s nasilničkom reputacijom?

23.03.2016. 15:45 13:33
Piše:

Povodom nedavno otkrivenog slučaja višemesečnog brutalnog vršnjačkog psihičkog i fizičkog nasilja u OŠ „Branko Radičević”, gde su četvorica učenika osmog razreda zlostavljala

dvojicu šestaka, a jedna učenica to čak snimala, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, zajedno sa članom Gradskog veća za obrazovanje Vladimirom Jelićem, posetio je tu školu i razgovarao s direktorom o tom slučaju. Sastanku su prisustvovali i direktor Centra za socijalni rad Nenad Drašković i rukovodilac grupe Policijske uprave u Novom Sadu za suzbijanje maloletničke delinkvencije Daliborka Vojvodić Tomović.

Vučević je, kako je rekao, tražio od direktora, kao i od rukovodioca Odeljenja za suzbijanje maloletničke delinkvencije i Pedagoško-psihološke službe škole da ga obaveste o tome do kakvih su saznanja došli i kako je moguće da su se takvi incidenti odvijali mesecima, a da niko u školi, kao ni roditelji, nije reagovao, da su žrtve ćutale, da je to sve bilo objavljeno na društvenim mrežama, kao i da nije pokazana nikakva solidarnost sa žrtvama.

– Nadam se da se to neće završiti samo na jednom statističkom broju ili predmetu – rekao je Vučević. – Očekujem hitan pismeni izveštaj škole, Školskog odbora, direktora, Nastavničkog veća, Pedagoško-psihološke službe i Centra za socijalni rad, koji je zakazao razgovore s roditeljima i dečaka koji su bili izloženi nasilju i dece koja su osumnjičena da su ga počinila. Sud i Tužilaštvo će da rade svoj posao.

Kako je dodao, radi se o osetljivim temama daljeg stasavanja i odrastanja dvojice učenika koji su bili izloženi višemesečnom nasilju, ali i daljeg rada s onima koji su osumnjičeni da su ga počinili, da bi shvatili koliko su nedolični njihovi postupci. U slučaju nasilnika, po njegovim rečima, potrebna je resocijalizacija, odnosno da ti četrnaestogodišnjaci tako nešto više ni ne pomisle, a kamoli učine.

– Šokantno mi je i apsolutno neprihvatljivo da se to dešavalo mesecima, a da niko nije primetio, ni ostala deca, ni roditelji, ni razredne starešine. Ne smemo da se rukovodimo emocijama kada donosimo takve odluke, nego da se krećemo skladu sa zakonom. Škola, policija i sud mogu donositi samo zakonite odluke – naglasio je Vučević.

Prema rečima člana Gradskog veća za obrazovanje Vladimira Jelića Gradska uprava za obrazovanje poslala je u OŠ „Branko Radičević” prosvetnog inspektora da utvrdi činjenično stanje, da bi se ustanovilo da li su ispoštovane sve procedure za bezbednost dece i da li postoji odgovornost nastavnika, Psihološko-pedagoške službe ili direktora.

– Ukoliko se dokaže da je bilo propusta u radu zaposlenih u školi, mi ćemo, u dogovoru s direktorom preduzeti odgovarajuće sankcijske mere. On je taj koji sprovodi disciplinski postupak i nakon toga će se utvrditi i koje su sankcije predviđene.

Po rečima direktora OŠ „Branko Radičević” Aleksandra Maletina, Zakon nalaže, između ostalog, da roditeljima učenika koji su počinili nasilje škola može preporučiti da premeste decu u drugu školu. Ipak, kako je kazao, pitanje je da li su roditelji u mogućnosti i da li žele to da urade, a stvar dodatno komplikuje i to da li će druge škole dva meseca pre kraja školske godine primiti decu, i to s takvom reputacijom.

Maletin je rekao da je video-nadzor u toj školi malo stariji, a i škola nije u potpunosti njime pokrivena. To je, kako je dodao, bila jedna od tema o kojima je bilo reči na sastanku s gradonačelnikom te bi Grad trebalo da pomogne po tom pitanju. Ipak, kako je naglasio, toaleti, u kojima se nasilje i dešavalo, ne mogu biti pokriveni video-nadzorom.

– Dogovorili smo se sa školom da pojača preventivine mere u edukaciji dece u borbi protiv vršnjačkog nasilja i tome kako ga sprečiti, ali ne samo dece nego i roditelja, s kojima je saradnja neophodna da bi se takvi slučajevi sprečili – rekao je Jelić. – Apelujem na roditelje da se jave, pre svega školi, ako uoče slične probleme kod svoje dece, a, ukoliko nemaju saradnju sa školom, neka se jave Koordinacionom telu za borbu protiv nasilja u školama.

D. Ristić

 

Kutija poverenja

Vladimira Jelić je naveo da je OŠ „Branko Radičević”, kao jednu od preventivnih mera, uvela „kutiju poverenja”, u koju deca anonimno mogu prijaviti slučaj vršnjačkog nasilja, a ista opcija postoji i na sajtu škole. Tu meru, kako je rekao, predložiće i ostalim školama. On je za danas najavio i hitnu sednicu Koordinacionog tela, na kojoj će, kako je rekao, biti donete još neke dodatne mere.

Piše:
Pošaljite komentar