Gas domaćinstvima pojeftinjuje desetak odsto
Na kraju grejne sezone potrošače gasa očekuju niže cene tog energenta, ali koliko će individulani potrošači plaćati kubni metar još se ne zna. Naime, direktor JP „Srbijagas” Dušan Bajatović je rekao da će
nabavna cena gasa od narednog meseca biti niža oko 25 odsto, te da to ne znači automatski sniženje cene na domaćem tržištu za isti procenat. Po njegovim rečima, još uvek se ne može reći koliko će se sniženje nabavne cene odraziti na cenu na domaćem tržištu, kao ni koliko će kubik plaćati individualni potrošači, odnosno domaćinstva.
Bajatović nije mogao precizirati koliko će gas biti jeftiniji za domaćinstva, ali prve procene govore da bi sniženje moglo biti desetak odsto.
No, sigurno je da će cena biti niža nego što je bila, i to tridesetak dolara – umesto 170 dolara za 1.000 kubnih metara gasa, koliko je bila nabavna cena u prvom kvartalu, od aprila ista količina koštaće između 130 i 140 dolara, bez troškova tranzita kroz Mađarsku, koji za 1.000 kubika iznose oko 40 dolara.
Na potezu je sada Agencija za energetiku, koja na osnovu odgovarajućih parametara utvrđuje cenu gasa na domaćem tržištu, a važan faktor prilikom utvrđivanja cene je i vrednost dolara, koji, a to se već pokazalo, značajno može uticati na cenu kubika. Naime, u martu prošle godine, iako je nabavna cena gasa išla naniže, kubik gasa u Srbiji je otišao naviše jer je kurs dolara značajno porastao. Tako je umesto očekivanog sniženja cene gasa u skladu s nabavnom cenom, na domaćem tržištu kubik poskupeo. Naime, nabavna cena gasa bila je niža 8,6 odsto, ali je kurs dolara bio 16,8 odsto viši u odnosu njegovu vrednost prilikom promene cena gasa koja je prethodila martovskoj.
Uz takvu računicu, moglo bi se reći da bi trebalo očekivati da sniženje cene gasa na domaćem tržištu bude slično onom koji će važiti prilikom nabavke. Naime, krajem prošle godine kurs dolara bio je 111 dinara, polovinom januara 112, polovinom februara 108, a sada je 110 dinara. Dakle, nije bilo velikih oscilacija vrednosti dolara pa kurs američke valute ne bi trebalo negativno da utiče na sniženje cene gasa.
Iako je nezahvalno prognozirati koliko će individualne potrošače gasa kubik koštati od aprila, određena računica mogla bi se izvesti. Naime, u drugom kvartalu prošle godine nabavna cena gasa bila je oko 270 dolara za 1.000 kubnih metara, bez transportnih troškova, a od tada je išla naniže te je sadašnja cena 100 dolara niža.
U tom periodu cena gasa za domaćinstva je s oko 60 dinara pala na oko 46, uz uračunat porez na dodatu vrednost i ostale stavke koje se obračunavaju (pošto cena prirodnog gasa nije ista za sve potrošače i od distributera do distributera se razlikuje i po nekoliko dinara), odnosno za oko 14 dinara. Dakle, kubik je jeftiniji nešto više od 20 odsto, dok je nabavna cena gasa niža za više od 30 odsto. To bi moglo značiti da ne treba očekivati sniženje cene kubika za domaćinstva u istom procentu kao nabavne cene, ali bi se moglo očekuivati sniženje od bar desetak odsto. To bi sadašnju cenu kubika smanjilo na oko 40 dinara, ali ipak treba sačekati zvaničnu računicu.
D. Mlađenović
Nova sniženja do kraja godine?
Budući da je cena nafte u stalnom padu već gotovo dve godine, a da se procenjuje da će u naredne tri godine ostati na sadašnjem nivou, slično se može očekivati i s cenom gasa. Za ovu godinu se očekuje da bi prosečna nabavna cena gasa mogla biti oko 136 dolara, a da bi do kraja godine 1.000 kubika moglo koštati oko 110 dolara, te bi se slobodno moglo reći da bi i u narednom periodu trebalo očekivati sniženje cene kubika na domaćem tržištu.