Traži da se proces vodi u Novom Sadu, Nišu ili Kragujevcu
Suspendovani član Visokog saveta sudstva i sudija beogradskog Višeg prekršajnog suda Blagoje Jakšić, nepravosnažno osuđen po optužbi da je
pre 17 godina, kao tadašnji predsednik suda u Kosovskoj Mitrovici, „zloupotrebio službeni položaj“ u vezi s overom jednog spornog ugovora, uložio je žalbu na presudu, uz istovremeni predlog da se umesto nadležnog Apelacionog suda u Beogradu, postupak u trećem stepenu delegira nekom od ostalih apelacionih sudova, bilo u Novom Sadu, Kragujevcu ili Nišu, saznaje „Dnevnik”.
Krajem prošle godine, beogradski Apelacioni sud je odlukom donetom posle održanog glavnog pretresa, po žalbi tužioca, preinačio oslobađajuću presudu Specijalnog suda i osudio Jakšića na tri godine zatvora po optužbi da je „1998. godine, kao predsednik Opštinskog suda u Kosovskoj Mitrovici, zloupotrebom slu-
žbeg položaja omogućio overu fiktivnog ugovora između preduzetnika Ljubomira Biševaca i direktora preduzeća ’Luks’ Milorada Laketića o kupoprodaji jednog ’Luksovog’ lokala“.
Jakšićev branilac advokat Zoran Perović potvrdio je u izjavi za „Dnevnik” da su svi uložili žalbe Apelacionom sudu u trećem stepenu i da očekuju zakazivanje sednice.
– Pre toga, predsednik Apelacionog suda treba da odluči o zahtevu Blagoja Jakšića za izuzeće sudije-izvestioca Milene Rašić, koja je prethodno odlučivala povodom Jakšićevog predloga za prihvatanje jemstva ili za ukidanje pritvora. Jakšić smatra da su to razlozi za izuzeće sudije – kaže Perović.
Predlog da za postupak po žalbi u trećem stepenu, umesto Apelacionog suda u Beogradu, bude delegiran bilo koji drugi apelacioni sud, Jakšić je podneo jer, kako objašnjava advokat Perović, poznaje mnoge sudije zbog svog profesionalnog delovanja, i smatra da će objektivnije odlučivati neke druge sudije koje ga ne poznaju.
Žalbe na presudu uložili su i Perović kao branilac, a i sudija Jakšić lično.
– U žalbi sam istakao da iz činjenica koje su izvedene tokom prethodnog postupka ne može nikako biti izveden zaključak da je Blagoje Jakšić učestvovao u izvršenju bilo kojeg krivičnog dela pa ni onog za koje je oglašen krivim, za to nema ni objektivnih ni subjektivnih elemenata – naglašava Perović
Nepravosnažnom presudom Apelacionog suda u Beogradu osuđeni su i kosmetski preduzetnik Ljubomir Biševac, na tri godine zatvora, a na kaznu od dve godine zatvora direktor DP „Luks“ Milorad Laketić, pod optužbom da su „30 .decembra 1997. zaključili fiktivni ugovor o kupoprodaji lokala te tada društvene firme i da je Biševac, prodajom nekretnine, pribavio protivpravnu korist od najmanje milion i po dinara“.
Na dve godine zatvora je osuđen referent suda u Kosovskoj Mitrovici Dragan Gavrilović, a na godinu njegov kolega Blagoje Čurović, po optužbama da su „overili sporni ugovor po nalogu sudije Jakšića, tadašnjeg predsednika tog suda“. Specijalni sud je u tom postupku dva puta okrivljene oslobađao optužbi – drugi put u martu 2015. godine, posle postupka koji je ponovljen pošto je ukinuta prva presuda.
Proces protiv okrivljenih pokrenut je 23. septembra 2011. godine, kada je sudija Blagoje Jakšić uhapšen i proveo je pet i po meseci u pritvoru.
Tokom reizbora sudija 2009. Jakšić je izabran u beogradski Viši prekršajni sud, a potom su ga sudije svih sudova izabrale u Visoki savet sudstva.
J. Jakovljević
Osveta za vraćanje nereizabranih sudija?
Žalbe je podnela i odbrana četvorice okrivljenih u istom postupku, kojima je u drugom stepenu oslobađajuća presuda takođe preinačena u osuđujuću: Ljubomira Biševca i Milorada Laketića, kao i Blagoja Čurovića i Dragana Gavrilovića, nekadašnjih sudskih referenata u sudu Kosovskoj Mitrovici. Svi žalbama predlažu da se uvaže argumenti odbrane za donošenje konačne oslobađajuće presude. Jakšić i ostali okrivljeni su u potpunosti odbacili optužbe. U odbrani pred sudom Jakšić je tvrdio da je u pozadini pokretanja postupka protiv njega 2011. godine bilo nezadovoljstvo tadašnje izvršne vlasti njegovim radom u Visokom savetu sudstva zbog u to vreme usvojenog velikog broja prigovora nereizabranih sudija.