Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vreme je za kraj Pajtićeve vladavine

05.03.2016. 22:14 13:33
Piše:

Predsednik DS i pokrajinski premijer Bojan Pajtić imao je 16 godina da pokaže šta ume. Imao je 16 godina da ljudima u Pokrajini život učini boljim. Imao je 16 godina da od Vojvodine napravi najuspešniji deo Srbije,

što je pokrajina realno uvek bila. I šta je njegov rezultat? To što je plate zaposlenih u državnoj upravi, uglavnom članova DS, povećao za milijardu dinara, a prosečna plata ostalih građana Vojvodine je manja nego u ostatku Srbije. Što se više od 10.000 građana Vojvodine hrani u narodnim kuhinjama. Što je pre Pajtića u Vojvodini bilo više od 400 zadruga, a sada ih je četiri puta manje. Što je samo u poslednjih četiri godina bez posla ostalo 85.000 građana, dok se Pajtić hvalio kako ne može da se odbrani od stranih investitora. Da ne pominjem kako se trošio buyet Vojvodine i u čijim privatnim yepovima je novac građana završavao. Građani Vojvodine su potrošili 16 godina i mislim da je dosta. Vreme je za kraj Pajtićeve vladavine, kao što je vreme da se Vojvodina pokrene i počne da radi, izjavila je u intervjuu "Dnevniku" potpredsednica Vlade Srbije i SNS profesor dr Zorana Mihalović ukazujući zašto su funkcioneri njene stranke govoreći s početka ove godine o najznačajnijim momentima u 2016. istakli da su to i pokrajinski izbori, koji će se 24.aprila održati istovremeno s republičkim i lokalnim.



Prvi put SVM, kao stranka mađarske nacionalne manjine, napravila je koalicioni sporazum o saradnji na svim nivoima upravo sa SNS?



– Mađarska manjina u Srbiji i njihova vodeća politička stranka ponašaju se vrlo odgovorno, upravo onako kako svaka manjina i treba da se ponaša. Manjine najbolje i najlakše mogu da zaštite svoje interese uz dobru saradnju sa vladajućim strankama. Saradnja manjina i vlasti doprinosi stabilnosti svake zemlje.



Vaš komentar velikog broja stranaka i njihovih čelnih ljudi, koje su želele da se nađu na listi SNS i zajedno se s vašom strankom i liderom Aleksandrom Vučićem obrate biračkom telu Srbije.



– Svi koji prihvataju ciljeve koje je SNS postavio na ovim izborima su dobrodošli da zajedno radimo na tome da nam Srbija bude što bolja. Ciljevi liste “Aleksandar Vučić - Srbija pobeđuje” su jasni i oko njih nema kompromisa: tražimo podršku građana za nastavak reformi i puta ka EU, tražimo podršku za uvođenje evropskih standarda zdravstvu, prosveti, obrazovanju i ostalim oblastima društva, tražimo podršku za još bolje odnose sa Rusijom i SAD. Tražimo veliku podršku kako bi Srbija i dalje bila primer političke stabilnosti u regionu. I svi koji u ovo veruju nalaze se na našoj listi.

Znam i da ima stranka koje bi želele da se priključe SNS samo kako bi izvukle korist za sebe, kako bi neki njihovi članovi profitirali. Naš zadatak će biti i da to sprečimo.



Svedoci smo i razjedinjenosti lidera i stranaka opozicije, šta mislite koji je uzorok da i one koje su nastale iz iste partije, poput DS, SDS, LDP nisu uspele da se dogovore?



– Svesna da mogu da budem protumačena kao nerealna i da se bavim poslom političkih protivnika, priznajem da nije lako biti opozicija SNS. Jer teško je ne priznati da je Vlada premijera Vučića povukla veliki broj reformskih poteza kao nijedna do sada: od drastičnog smanjenja roka za izdavanje građevinskih dozvola i prelaska na elektronsku dozvolu, preko rekordnih rezultata u gradnji autoputeva i rekonstrukcija železnice, do Zakona o radu, konsolidacije javnih finansija, vođenja odgovorne spoljne politike i brige o nacionalnim interesima na Kosovu… Rezultate vidi čitav svet i odaje nam priznanje. Zbog toga što nema ideje opozicija populistički i neargumetnovano napada SNS, ali to kod građana ne prolazi. To je njihov glavni problem: građani im ne veruju jer znaju koliko su toga malo uradili dok su bili na vlasti. Ali, neka oni brinu o tome.



Kako gledate na nastup desnice i njihove predizborne poruke?



– Desničarske nacionalističke stranke vode vrlo opasnu politiku. Takva politika preti da Srbiju vrati u prošlost, u izolaciju i ponovne sukobe. Ali, znam i da takva politika ima podršku dela javnosti, koji neće i ne želi da izvuče pouke iz svega kroz šta smo prošli. A, koja je njihova politika? Prvo kažu “Ne u EU”. I kada ih podsetimo da bi takva politika Srbiji nanela veliku ekonomsku štetu, jer je EU naš najveći ekonomski partner, onda kažu “ne, niste nas razumeli”. Pa objasne kako oni u stvari “nisu protiv EU, već su protiv da Srbija bude deo EU!” Dajte ljudi, dogovorite se sami sa sobom šta hoćete.

Onda kažu “Ne u NATO” i svako ko pomene NATO je izdajnik! Kada ih podsetimo da taj NATO čuva naše Srbe na Kosovu i da zato moramo s njima da sarađujemo, ali i da nećemo ući u NATO, oni kažu “ne, niste nas razumeli” i da oni “nisu protiv saradnje sa NATO”.

E, onda kažu da su za porodične vrednosti, za sreću naše dece. Kada pitamo da li će evropske kompanije dalje da ulažu u Srbiju, ako oni pobede i kažu “Ne u EU”, i da li će naše firme bolje da rade u takvoj Srbiji, oni kažu “ne, ne, to je politika za sreću i porodicu”. Ne znam da li bi naše porodice bile srećne u takvoj Srbiji, ali znam da bi naša deca sigurno bila nezaposlena.



Koliko je SPS, sa svojom koalicijom zapravo pravi takmac SNS i koji je uzrok iskazanog nepoverenja među sada aktuelnim partnerima u vladi?



– Sva istraživanja pokazuju da će lista “Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje” osvojiti najviše glasova, kao i da je SPS iza nas, mada prilično daleko. Ali, upozoravam da ove prognoze nikog ne bi smele da uspavaju. SPS je uglavnom bio korektan partner u Vladi i kada pogledate političku scenu vidite da je SPS u stvari najmanje loš partner. Ali, to ne znači da zaboravljamo napade njihovih funkcionera. Ne Branka Ružića i njegove napade na premijera Vučića. Ne zaboravaljamo kako su se prema meni i drugim ženama ponašali Milutin Mrkonjić, šef SPS iz Vranja i potpredsednik Predrag Marković. Ne zaboravljamo da SPS u stvari nikad nije stao ni iza jedne teške reformske odluke Vlade. Pitam se kako bi se socijalisti ponašali prema nama, kada bi posle ovih izbora oni odlučivali ko će imati većinu. Ne bi im bilo prvi put da pređu na drugu stranu i naprave vladu ili  sa svim strankama koje su nastale iz DS, ili da uđu u savez sa nacionalističkim partijama.



Socijalisti ni u protekloj vlasti, kada je u pitanju većina u parlamentu, nisu bili neophodini, ali su dobili poziv premijera. Da li se sličan scenario može očekivati i nakon ovih izbora?



– SNS ne želi sama da vodi Srbiju. Želimo da podelimo odgovornost sa svima koji dele naše ciljeve, jer nam je interes države uvek iznad stranačkih. Zato smo pozvali SPS u Vladu, iako nam njihova podrška nije bila potrebna. Ali, šta će biti posle izbora videćemo kada se prebroje glasovi.



Šta će biti osnov nastupa i obećanja Vaše stranke i partnera s izborne liste građanima tokom ove kampanje?



– Očekujem da građani budu odgovorni, jer se na ovim izborima Srbija bira između prošlosti i budućnosti. Lista “Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje” traži podršku da napravi modernu, pristojnu i evropsku državu. Tražimo podršku da Srbija 2020. bude moderna evropska zemlja, ali koja će sarađivati i sa Rusijom, SAD i Kinom. Tražimo podršku za evropsku Srbiju u koju će doći još novih investicija i novih radnih mesta za našu decu. Oko tih ciljeva nema kompromisa ni sa desničarima, koji bi da nas vrate u prošlost, ni sa onima koji bi da uvedu sankcije Moskvi, kao ni sa onima koji bi da se vrati vreme tajkuna i pljačkaških privatizacija. Ako za našu politiku ne dobijemo uverljivu podršku nećemo biti na vlasti.



Hoće li predstojeći izbori zapravo za mnoge biti bitka za cenzus i kakvu scenu očekujete da će Srbija dobiti po zatvaranju birališta?



– Znam da će mnogima na ovim izborima cenzus biti visok kao Mont Everest, ali sada sam fokusirana samo na što bolji rezultat liste “Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje”. Ne bi me  iznenadilo kada bi u Skupštini posle ovih izbora bilo još manje stranaka nego danas.



Pred raspisivanje naših izbora javnost s pažnjom prati ono što se dešavalo u SAD i unutarstranačke pobede Hilari Klinton i Donalda Trampa za kandidate demokrata, odnosno republikanaca za predsednika SAD. Kako će se izbor jednog ili drugog kandidata odraziti na naše odnose sa ovom ključnom zemljom međunarodne zajednice?



– SAD su jedna od najmoćnijih zemalja i američki predsednički izbori su izuzetno važni za čitav svet. Međutim, veliki deo naše javnosti izbore u SAD prati na fenomenološki, navijački način. Kao da ćemo mi da odlučimo ko će biti predsednik SAD. Jedni su za Donalda Trampa zato što se izvinio Srbiji zbog bombardovanja 1999, ili zato što je Ivica Dačić 2013. pregovorao s njim da napravi hotel na ruševinama Generalštaba u centru Beograda. Drugi su za Trampa samo zato jer je suprug Hilari Klinton bivši predsednik SAD Bil Klinton. Treći su za Hilari Klinton, koju sam prošle godine i lično upoznala, zato što je Tramp biznismen, a ne političar. Srbija je, merena američkim merilima, mala zemlja sa malim interesima. I ko god da pobedi na predsedničkim izborima u SAD neće mnogo da promeni politiku prema Srbiji i Zapadnom Balkanu, kako je naš region označen u Stejt Departmentnu. Posao naših političara i diplomata je da razvijaju što bolje i odgovorne odnose sa SAD, ko god da je na njenom čelu.



Ova Vlada je nedvosmislena da je strateški put Srbije u EU, ali i da državni i nacionalni interesi nalažu najbolje odnose i sa ostalim ključnim faktorima i prijateljima u međunarodnoj zajednici, među kojima je i Rusija. To će očito ostati i ubuduće kurs u kome se listi SNS priključuje i SNP Nenada Popovića?



– Svako ko se nađe na listi “Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje” podržava naše ciljeve. Naš cilj je politički stabilna, evropska Srbija koja ima još bolju saradnju sa Rusijom i SAD i koja želi da još više radi sa Kinom. Samo sa takvom politikom Srbija pobeđuje.



Dragan Milivojević

Piše:
Pošaljite komentar