Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zelenaši za zastrašivanje angažuju kriminalce

24.02.2016. 20:38 13:33
Piše:

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije je prvi put javnosti Srbije obelodanilo procene pretnje od teškog i organizovanog kriminala u Srbiji.

Taj obiman dokument dostupan je na sajtu MUP-a i sadrži podatke o trenutnim organizovanim kriminalnim grupama u Srbiji, ali i pojedinačnu obradu svih kriminalnih delatnosti koje se odvijaju na teritoriji naše države.

Poseban deo procene pretnje od teškog i organizovanog kriminala čine zelenaštvo i iznuda. U cilju naplate potraživanja, izvršioci često angažuju lica iz kriminalne sredine radi upućivanja pretnji i zastrašivanja oštećenih, tako da je zelenaštvo veoma često povezano s krivičnim delom iznude. Iz straha od realizacije pretnji i prinude kojoj su izloženi, ali i zbog drugih ličnih razloga koji su ih naveli da se dobrovoljno odluče na uzimanje novca na zajam pod izuzetno nepovoljnim uslovima, oštećeni često ne prijavljuju izvršenje dela pa je u tim oblastima kriminala teško izneti prave brojke.

Oštećeni zelenaštvom najčešće su građani, ali to mogu biti i preduzetnici, odnosno vlasnici privatnih firmi, koji su se zadužili iz različitih motiva. U strukturi oštećenih lica oko petina su žene, najčešće starosti od 41 do 50 godina. Kada su u pitanju oštećene osobe muškog pola, preovlađuju lica starosti od 31 do 40 godina. 

Da bi naplatili potraživanja, zelenaši oštećene zastrašuju pretnjama, upotrebom sile, bilo fizičke, bilo paljenjem vozila koja su u njihovom vlasništvu. Zbog toga uz zelenaštvo često dolazi još neko drugo krivično delo, kao što je iznuda, protivpravno lišenje slobode pa čak i otimica.

Navodi se da u cilju pribavljanja veće imovinske koristi izvršioci često namerno izbegavaju kontakt i ne javljaju se oštećeima ili koriste njihovu nemogućnost da u ugovorenom roku vrate uzeti zajam i isplate ugovorenu kamatu pa permanentno povećavaju visinu kamate i još više zadužuju oštećene. Zbog nemogućnosti da vrate novac, oštećeni dolaze u tešku materijalnu situaciju, a neretko ostaju bez celokupne imovine, usled čega se pojedini odlučuju i na samoubistvo.

Da bi obezbedili potraživanja, zelenaši često od oštećenih zahtevaju u zalog njegovu pokretnu i nepokretnu imovinu, pri čemu zaključuju kupoprodajni ugovor kojim se prikriva da se radi o predmetu zaloge. Radi zaključenja ugovora, izvršioci često angažuju advokate i overavaju ugovore pred nadležnim sudovima da bi sebi obezbedili prividnu legalnost tog pravnog posla.

U Srbiji nisu identifikovane organizovane kriminalne grupe koje su specijalizovane za zalenašenje već ta krivična dela obavljaju kriminalne grupe i lica koja se primarno bave drugim oblicima kriminalnih aktivnosti, ali i pojedinci koji su novac već stekli obavljanjem drugih krivičnih dela i uvećavaju ga zelenašenjem.

Na krivično delo zelenašenja naslanja se iznuda. Od ukupnog broja oštećenih, oko 88 odsto su muškarci, najčešće starosti od 21 do 30 godina, dok je kod osoba ženskog pola više od polovine oštećenih staro od 31 do 50 godina.

U uslovima ekonomske i socijalne krize, pojedine kategorije stanovništva izloženije su kao potencijalne žrtve zelenaštva i iznude. Isti su i faktori koji kod potencijalnih žrtava podstiču želju da na brz i lak način dođu do veće količine novca (kockarnice, sportske kladionice...), što ih navodi na lakomisleno pozajmljuju novac uz visoke kamate s kratkim rokovima vraćanja. Izvršioci tih krivičnih dela koriste njihovu tešku situaciju, daju im novac, a potom ih, izazivanjem straha, nemoći i nesigurnosti, teraju da vrate mnogostruko više.

LJ. Malešević

Manje krivičnih dela iznude

Krivično delo iznude se u najvećem broju slučajeva nadovezuje na krivično delo zelenaštva. U 2010. godini prijavljeno je 299 slučajeva iznude, dok je 2011. taj broj bio 295. U 2012. godini broj prijavljenih krivičnih dela iznude bio je 267, a 2013. iznosio je 191. U 2014. godini iznosio je 177. Izvršioci krivičnih dela iznude su kriminalne grupe i pojedinci, državljani Srbije, ali i zemalja u okruženju, uglavnom povratnici, koji, osim iznude, vrše i druga krivična dela s elementima nasilja.

Po podacima MUP-a, u 2010. godini bilo je prijavljeno 18 slučajeva zelenašenja, u 2011. broj je uvećan za četiri, na 22, dok je 2012. i 2013. godine bilo po 13 slučajeva. U 2014. godini zabeleženo je 34 prijavljenih krivičnih dela zelenašenja.

 

Piše:
Pošaljite komentar