Zoran Bakmaz: Način življenja ispred vrhunskih rezultata
Malo je klubova čija se filozofija bitisanja prvenstveno ne gradi na sportskom rezultatu, takmičenju i medaljama, već na načinu življenja, a sve pod motom “Živi i umri sa karateom”,
kao što je to slučaj sa Karate klubom Novi Sad, koji ove godine slavi tri decenije postojanja. Prema rečima trenera u ovom klubu Zorana Bakmaza, klub se bavi šotokan stilom tradicionalnim karateom, gde se dobar deo pažnje posvećuje Gošindo stilu, gde je primaran karate put - samoodbrane.
- Karate klub Novi Sad je idealan za one zaljubljenike u karate sport čija je namera da savladaju karate tehniku, kate i borbe, kao i sve ostale segmente karatea. Treba naročito istaći da je karate bazičan sport koji je izuzetno dobar za razvoj celog tela potpuno ravnomerno. Ponosni smo na sve naše kategorije, od pionira do veterana, gde sa istim žarom treniraju svi, bez obzira na pol, uzrast, obrazovanje... Upravo iz tog razloga naš klub važi za jednu od baza karatea, u kome se pođednako razvija i duh i telo. A pored karatea, cilj nam je da decu usmerimo da se školuju i da budu dobri ljudi. Upis je otvoren tokom cele godine, svaki radni dan od 18.30 do 21 sat u klupskim prostorijama na Spensu, a subotom od 11 do 13 časova - istakao je Zoran Bakmaz, koji je „doneo” gošindo stil u Srbiju.
Lepo je da neko mlade ljude u Srbiji, u vreme kada su oni izloženi svakojakim stresovima i nasilju, čiji su protagonisti i, ni krivi ni dužni žrtve, uči plemenitim veštinama, kakav je karate. Ova drevna istočnjačka veština u sebi sjedinjuje snagu tela i duha, afirmišući posvećenost čoveku i njegovim unutrašnjim vrlinama. Mlad čovek, u ovom teškom vremenu, baveći se karateom vraća sebi i drugima veru u iskonski život i njegove trajne vrednosti, bez obzira na surovu dinamiku svakodnevnice.
Upravo Gošindo stil je jedan od načina za to, a Bakmaz pobliže otkriva o čemu je tu zapravo reč.
- Radi se o veštini samoodbrane. Iako nije u pitanju sportska borba, radi se o žestokoj borbi, vrlo je primenljiva i realna stvar, naravno i zanimljiva za one koji žele da se bave njom. Za bavljenje gošindom nije potrebno neko posebno karate predznanje, već je dovoljno samo dobra volja i upornost. To je nova stvar na ovim prostorima koju je kreirao jedan od najvećih majstora i instruktora karatea 79-godišnji Hiroši Širaji, čiji je Zoran Bakmaz čest gost kao učenik na seminarima i treninzima u Italiji, gde ovaj Japanac živi i podučava karate. Gošindo je izrastao iz više stilova, u kome je Širaji sublimirao višegodišnje znanje i iskustvo. On svake godine sa svojim najboljim učenicima dolazi u Novi Sad i održava seminare. Tako će biti i ove godine (22/23. aprila) kada će na Spens da dođu najbolji njegovi učenici iz gošinda.Ovim putem pozvao bih sve zainteresovane da prisustvuju seminaru i da se uvere u sve čari gošinda.
Članovi KK Novi Sad imaju odlične uslove za bavljenjem karateom.
- Od pre dve-tri godine uspeli smo u saradnji sa menaymentom Spensa da jedan prostor rekonstruišemo i adaptiramo za korišćenje i da ga kao salu, posle renoviranja, potpuno prilagodimo svojim potrebama. Mogu slobodno da kažem da su stvoreni uslovi za vrhunsko vežbanje karatea. Sala je zaista reprezentativna. Sa karatistima rade tri trenera, pod rukovodstvom Slobodana Milićevića koji je zadužen za šotokan stil, dok sam se ja opredelio da vodim gošindo.
Zoran Bakmaz od 1977. godine bavi se karateom i sada je nosilac crnog pojasa 5. dan. U karijeri je osvojio mnoge medalje, a zanimljivo je to da i dan danas u šestoj deceniji života je osvajač mnogih medalja, poput srebra i bronze na svetskim i evropskim prvenstvima za veterane braneći boje Srbije i Republike Srpske.
- Karate priču počeo sam u KK Vojvodina, potom u Bosni iz Sarajeva, gde sam studirao Geodeziju, a po povratku u Novi Sad 1990. nastavio sam da vežbam u Karate klubu Novi Sad kod trenera i prijatelja Slobodana Milićevića-Šoce, nosioca crnog pojasa 7. dan. Pohvalio bih se da sam trenirao i učio od mnogih majstora karatea, ali bih posebno istakao Hiroši Širaija, dr Vladimira Jorgu, Dušana Dačića, Rajka Radulovića i Slobodana Milićevića.
Bakmazu radni dan počinje ujutru u 5.30, a završava kasno uveče.
- Zahvaljujući dobro isplaniranom vremenu uspevam da se izborim sa svakodnevnim obavezama. U svim poslovima pođednako uživam. I dan danas treniram karate, skoro svako jutro pre odlaska na posao i uveče kada završim porodične i poslovne obaveze. Iskreno, više volim da mene treniraju nego da se ja nađem u toj ulozi - pojasnio je Bakmaz, koji je oženjen i ima dve divne ćerke od kojih je Jovana diplomirala građevinu, a Maja je na drugoj godini medicinskog fakulteta i pomalo se bavi odbojkom. Zanimljivo je to da Zoran Bakmaz, pored karatea, funkcioniše pođednako uspešno na više frontova - radi u Srbijagasu, privatno se bavi geodezijom i fizikalnom terapijom.
Jovo Galić
Ubrzani oporavak sportista
Jedna od Bakmazovih ljubavi je svakako fizikalna terapija.
- U pitanju je američki ARP koncept - ubrzani oporavak, uz pomoć električnih uređaja i bio-mehaničko tačnih pokreta, koji preventivno i opuštajuće dejstvuju na mišiće, leči povrede, odnosno uzrok, a ne simptome. Takođe, eliminišu se zapaljenja mišića i dramatično ubrzavaju regeneraciju mekih tkiva nakon povrede i operacije, za kojim se često izgubi potreba. Omogućava se obuka tela na osnovu neurološkog pristupa da na najefikasniji i siguran način povećaju snagu i mišićnu masu, te poboljšava efikasnost u realizaciji održavanja sportskih i drugih aktivnosti. Na prostoru bivše Jugoslavije po jedan aparat nalazi se u Novom Sadu, Beogradu i Ljubljani, a od evropskih zemalja u Švajcarskoj i Italiji - rekao je Zoran Bakmaz i dodao da svi zainteresovani mogu da dođu da se uvere u delotvornost ovog koncepta ili da se prijave na telefon 063/510010.