Selaković: Bahato i osiono ponašanje suda
– Vlada Srbije uputiće protestnu notu Haškom tribunalu zbog ponašanja pretresnog veća prema predstavniku Srbije na ročištu povodom zahteva za hapšenje troje radikala – saopštio
je na konferenciji za novinare ministar pravde Nikola Selaković.
On je poručio da će Srbija nastaviti saradnju s tim sudom, „ali u skladu s državnim interesima”. Kako je upozorio, „Tribunal se prema predstavniku Srbije ponašao bahato i osiono, i to je još jedna velika sramota za Haški sud. Srbiji su na takav način zapušili usta”.
– Nećemo ćutati i pognuti glavu, to je pitanje samopoštovanja. Takve stvari ova vlada ne može da trpi – upozorio je Selaković.
Ranije, tokom prepodneva, Haški tribunal je pozvao vlasti Srbije da bez odlaganja uhapse i u Hag izruče troje članova Srpske radikalne stranke koji su optuženi za nepoštovanje tog suda. Na rašnjem ročištu pred Haškim tribunalom predsedavajući sudskom veću nije dozvolio predstavaniku Srbije Saši Obradoviću da izloži koje mere je preduzela Srbija povodom zahteva za hapšenjem troje članova SRS-a, Vjerice Radete, Petra Jojića i Jova Ostojića.
Selaković je istakao da Vlada Srbije sarađuje i da će nastaviti da sarađuje s Hagom, ali da insistira na tome da se u toj saradnji sasluša njen stav o svakom važnom pitanju, a ne da se ućutkuje, da se njenom predstavniku ne dozvoljava da završi rečenicu i da se prema njemu ponaša osiono i bahato jer to onda predstavlja postupanje prema državi Srbiji.
Ministar je novinarima pokazao odluku Vlade od 8. oktobra 2015. kojom se traži da se zbog lošeg zdravstvenog stanja Zdravko Tolimir privremeno pusti na slobodu.
– Nije se čuo glas Srbije i čovek je umro. Vlada Srbije insistira na tome da se njen glas čuje – kategoričan je Selaković.
On je zapitao da li je to isti Haški tribunal koji je zbog teške bolesti vratio lidera radikala Vojislava Šešelja u Srbiju, a kada mu se nije svidelo njegovo ponašanje, sada traži da se vrati, a teška bolest više ne predstavlja nikakav razlog.
Na opasku novinara da je na ročištu razmatrano pitanje troje radikala, a ne njihovog lidera, Selaković je odgovorio da „oni nisu pred Haškim tribunalom zbog krivolova već upravo zbog Šešelja”.
Na pitanje novinara da li će Srbija postupati po nalogu Tribunala, i kako, i da li će obaveštavati Tribunal o svim preduzetim merama, Selaković je odgovorio da je to i do sada činjeno.
– Sve što su Vlada i njeno ministarstvo radili, radili su redovno obaveštavajući Tribunal u tajnoj prepisci o kojoj ne mogu da pričam – dodao je Selaković.
Po njegovim rečima, Srbija sarađuje s Tribunalom, ali joj je pođednako važan život svakog njenog građanina.
– Raspravno veće ozbiljno je zabrinuto zbog izostanka napora Vlade Srbije i njenog propusta da sarađuje u hapšenju optuženih – konstatovao je predsedavajući sudija Alfons Ori, koji je u oštrom tonu više puta podvukao da srpske vlasti imaju pravnu obavezu da „bez odlaganja” sprovedu nalog Tribunala.
– Raspravno veće neće ovde sedeti još godinu dana i čekati da ih vi uhapsite – kazao je sudija.
Ori je naznačio da su dalja uveravanja da je Srbija spremna da ispuni svoje obaveze „besmislena” i da je „odavno vreme za konkretno delovanje”.
Obradović je objasnio da Vlada Srbije mora da vodi računa o „političko-bezbednosnim aspektima” saradnje s Tribunalom, budući da smatra da „situacija od kraja 2014. nije nimalo jednostavna”, o čemu je sud, po njegovim rečima, detaljno izvestila u poverljivim podnescima. U toku je, kako je Obradović kazao, „političko-bezbednosno procenjivanje”, Ministarstvo pravde Srbije „sprovodi opširne konsultacije”, a „organi postupaju u skladu sa Zakonom o saradnji s Tribunalom”.
S. Stanković
Zahtev od januara 2015.
Zahtev za hapšenje i izručenje troje radikala podnet je Srbiji u januaru 2015. zbog optužbi da su ometali postupak protiv lidera SRS-a Vojislava Šešelja zastrašujući svedoke.
Sudsko veće je naložilo da se oni pod hitno uhapse, izruče i da se svake dve nedelje Tribunalu dostavlja detaljan izveštaj o postupanju po tom nalogu. Prvi takav izveštaj trebalo bi da bude predat 24. februara.
Iako je koordinator pravnog tima Srbije u Hagu Saša Obradović najpre tražio da objasni koje je sve korake Srbija preduzela od januara, sud je odbio da ga sasluša i konstatovao da Srbija „ništa nije uradila na njihovom hapšenju”.