Loša administracija omča oko vrata privredi
U vrhu liste zamerki privrednika na poslovnu klimu u Srbiji jesu komplikovane, dugačke i skupe procedure, neefikasnost birokatije, nedovoljna koordinacija i timski rad
na svim nivoima državne uprave. Upravo sve te nedostatke trebalo bi da ispravi zakon o opštem upravnom postupku, koji je Vlada Srbije uputili poslanicima Skupštine Srbije na usvajanje, a koji bi trebalo da bude usvojen do juna.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež objašnjava da bi zakon o opštem upravnom postupku, kao krovni za funkcionisanje državne administracije, trebalo da doprinese efikasnosti i transparentnosti administracije, unapređenju vladavine prava i odgovornosti, kao i izgradnji podsticajne i predvidive klime za investiranje i poslovanje u Srbiji.
– Nema danas važnijeg posla od povećanja konkurentnosti i produktivnosti domaće privrede i privlačenja stranih investicija, podizanja proizvodnje i izvoza, očuvanja postojećih i otvaranja novih radnih mesta – ističe Čadež. – Bez javnog, jasnog i kontrolisanog delovanja javnog sektora i jačanja transparentnosti rada državne administracije ne vrede ni najbolji zakoni. Privredni uspeh mnogih ekonomija u usponu stimulisan je kvalitetnim rešenjima u zakonodavnom okviru, ali i efikasnošću administracije.
Iz ugla privrede, najznačajnije novine koje će doneti novi zakon o opštem upravnom postupku su stvaranje osnova za uvođenje jednošalterskog sistema, uvođenje garantnog akta, elektronska komunikacija s administracijom.
Procenjuje se da bi jednošalterski sistem za izdavanje građevinskih dozvola, uz već usvojene izmene Zakona o planiranju i građenju, mogao Srbiju u tom segmentu podići 40 mesta na rang-listi Svetske banke „Duing biznis”. To je utoliko značajnije kada se zna da je naš rejting pri poslednjem rangiranju pao i da smo sada na 91. mestu od ukupno 189 zemalja.
– Verujem da ćemo u svih deset oblasti koje vrednuje ta studija, od građevinskih dozvola, plaćanja poreza, rešavanja problema insolventnosti do izvršenja ugovora, zajednički obezbediti značajan pomak, a time poboljšati poziciju na svim međunarodnim rang-listama koje mere kvalitet poslovne klime i konkurentnost privrede, otkloniti prepreke na koje ukazuju privrednici i privući nove investitore – kaže Čadež.
LJ. Malešević
Garantni akt
Tim zakonskim aktom uvodi se novina kao što je garantni akt, koji omogućava potencijalnim investitorima da dobiju tumačenje propisa i pre nego što donesu konačnu odluku i krenu u realizaciju investicije, daće im veću sigurnost i predvidivost uslova poslovanja. Naravno, obavljanje administrativnih procedura olakšalo bi i prelazak na elektronsku komunikaciju svuda gde je to moguće jer to privredi štedi i novac i vreme.