Parola „čekam posao” postoji samo u Srbiji
U Godini preduzetništva, kojom je 2016. proglasila Vlada Srbije, posebno mesto zauzimaju mladi i njihovo uključivanje u biznis.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež poručuje mladima da moraju da se obuče za buduće potrebe tržišta rada i moraju postati svesni značaja preduzetništva. Ilustrujući podatak koliki je nedostatak svesti o preduzetnštvu u Srbiji, on je ukazao na to da samo kod nas postoji izreka „čekam posao”, koja, kako je primetio, nije prevodiva ni na jedan jezik.
U Srbiji više od polovine nezaposlenih čine osobe stare do 35 godina. Najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je na tržištu rada Srbije nezaposleno 90.000 mladih od 20 do 24 godine i 100.000 onih starih između 25 i 29 godina. Stopa nezaposlenosti u Srbiji u drugom kvartalu prošle godine iznosila je 17,9 odsto, a među mladima starim između 15 i 30 godina taj procenat je gotovo 50 odsto. Jasno je da su šanse da se ta armija mladih zaposli kod drugih poslodavaca veoma male, pogotovo što to zavisi od investitora i njihove spremnosti da otvaraju nova radna mesta u Srbiji. Zbog toga je država odlučna da mlade stimuliše u preduzetništvu, što uključuje i stvaranje zakonskog okvira i podsticajnih mera za osnivanje omladinskih kompanija. Reč je o formi omladinske kompanije koja postoji u EU i predviđa olakšice za mlade početnike u biznisu.
Direktorka sektora Privredne komore Srbije za privredni sistem Nermina Ljubović objašnjava da je za osnivanje omladinskih kompanija važno stvaranje zakonskog okvira i uvuđenje podsticajnih mera.
– Evropa je odavno prepoznala omladinsko preduzetnštvo kao značajan resurs, posebno za samozapošljavanje mladih – rekla je Nermina Ljubović. – To predviđa i Strategija „Evropa 2020”. Taj model je prisutan u zemljama EU s visoom nezaposlenošću. Državne institucije i PKS treba da podrže mlade u osnivanju privrednog društva, agencije, samostalne trgovačke radnje, ali i njihov razvoj i izlazak na tržište.
Ministarstvo omladine i sporta, kako je kazala pomoćica ministra Snežana Klašnja, podržava inicijativu za uspostavljanje pravnih mogućnosti za osnivanje omladinskih kompanija, dodajući da je mladima potrebna pomoć države kroz subvencionisanje takvih kompanija.
– Usvajanjem posebne forme za mlade preduzetnike smanjila bi se prepreka koja je ocenjena kao najveća, a to je strah od neuspeha – ocenila je Snežana Klašnja.
LJ. Malešević
Kako do finansiranja?
Mladima je, takođe, potrebna pomoć i u izboru izvora i modela finansiranja i PKS je razvio portal „Poslovanje” koji je namenjen preduzetnicima i preduzetništvu mladih. Na tom portalu se mogu naći podaci o izvorima finansiranja i propisima, obavezama i drugom što čeka mlade preuzetnike