Desetkovane mesne uprave
SOMBOR: Na sednici Skupštine grada, nakon burne diskusije, odbornici varoškog parlamenta su ipak većinom glasova prihvatili predlog Gradskog veća,
tačnije Odluku o maksimalnom broju zaposlenih u sistemu javnog sektora. Ovom odlukom u lokalnoj administraciji, javnim ustanovama i preduzećima broj zaposlenih će biti smanjen za 54, odnosno pašće sa 1.187 trenutno zaposlenih na 1.133 radnika na neodređeno vreme u somborskom javnom sektoru.
Pravu lavinu kritike trenutne opozicije u gradskom parlamentu započela je, paradoksalno, gradska većnica Nataša Petojević, čije je Udruženje građana „Bolji Sombor“ u koaliciji sa vladajućom većinom predvođenom Srpskom naprednom strankom. Prema njenim rečima, iako joj je u delokrugu rada staranje o mesnim zajednicama i mikro-lokalnoj administraciji, ona do same sednice Gradskog veća na kojoj je i usvojen predlog o maksimiziranju broja zaposlenih, nije bila obaveštena da će se najviše na udaru naći upravo kancelarije i same Mesne zajednice, koje bi uskoro trebale da ostanu bez dvadesetak radnika. Pri tome, sama Gradska uprava, kako je procenjeno, ne da u svojim kancelarijama nema tehnološkog viška, već joj se usvajanjem ove odluke omogućava da dodatno zaposli približno toliki broj novih radnika na neodređeno vreme, kako bi dostigla „kvotu“ od 178 zaposlenih.
Usledile su kritike na predlog ove odluke iz redova odbornika GG „Bolji Sombor“, ali i dojučerašnjeg koalicionog partnera vladajuće većine, Lige socijaldemokrata Vojvodine, dok su očekivano kritički nastrojeni bili i odbornici Demokratske stranke i Srpske radikalne stranke, partija koje imaju sada već skoro dvogodišnji opozicioni staž. Zanimljivo je da predlog odluke o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu somborskog javnog sektora nije branio niko od odbornika iz redova koalicionih partnera SNS, mada su prilikom glasanja podržali predlog Gradskog veća, pa je na odbornicima najveće članice vladajuće većine bilo da se verbalno izbore sa kritikama. Oni su naglašavali da se radi o iznuđenom potezu, pošto su, po njihovim rečima, prethodne vlasti zapošljavale ljude bez stvarne realne procene o njihovoj potrebi, rukovodeći se pri tome isključivo stranačkim interesima.
Posle nekoliko sati burne diskusije, odbornici su ipak usvojili odluku o maksimalnom broju zaposlenih u sistemu javnog sektora, pošto je za nju glasalo 29 odbornika, dok je, uz jednog uzdržanog, 18 odbornika glasalo protiv.
M. Miljenović
Glasanje i protesti
Sednica Skupštine grada se odvijala u senci protesta poljoprivrednika nezadovoljnih činjenicom da se još uvek, baš kao i prethodne godine, nije obavila licitacija za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta. Dok su paori protestovali ispred zdanja Županije na sastanak sa njima, koji do zaključenja ovog broja nije počeo, stigla je i ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković, kao i Dragana Gođevac Obradović, direktorica Uprave za poljoprivredno zemljište.