Ministri bez komentara na račun suda
Članovi Vlade u javnim nastupima moraju da poštuju pretpostavku nevinosti i da čuvaju autoritet i nepristrasnost suda, a ne smeju javno ni da komentarišu krivični
postupak koji je u toku, obaveza je koja proističe iz Kodeksa ponašanja koji je nedavno usvojila Vlada, a objavljen je u poslednjem „Službenom glasniku”. Odredbe Kodeksa, kako se ističe, treba da spreče da se namernim ili nenamernim pritiskom na sud okrivljenom uskrati pravo na pravično i nepristrasno suđenje, ali ne i da utiče na pravo člana Vlade da iznosi ideje, informacije ili mišljenja o radu sudova i drugih pravosudnih organa.
Kodeks ponašanja članova Vlade o granicama dozvoljenosti komentarisanja sudskih odluka i postupaka usvojen je na predlog Ministarstva pravde i ima tri člana. Njime je propisano da član Vlade u javnim izjavama i nastupima ne sme da označi nekoga protiv koga je pokrenut krivični postupak kao učinioca krivičnog dela. Kodeks predviđa i da su članovi Vlade dužni da poštuju pretpostavku nevinosti i u slučajevima da tu pretpostavku ne poštuje „jedan ili više medija”.
„Član Vlade ne sme u javnim izjavama i nastupima u javnosti označiti učiniocem krivičnog dela lice protiv kog je pokrenut krivični postupak ili u odnosu na koje su preduzete radnje koje prethode krivičnom postupku, na primer hapšenje, saslušanje uhapšenog, zadržavanje osumnjičenog, pre pravnosnažne odluke suda kojom se utvrđuje odgovornost tog lica”, navodi se u Kodeksu. Dodaje se i da ne sme u javnim izjavama i nastupima u javnosti u toku trajanja krivičnog postupka iznositi ideje, informacije ili mišljenja kojima se predviđa ishod tog postupka ili kojima se ocenjuje procesna vrednost dokaza, koji su izvedeni ili treba da budu izvedeni u tom postupku, na način na koji je moguće uticati na ishod krivičnog postupka. Treći član Kodeksa predviđa da se pravila tog dokumenta primenjuju i kada je reč o učinjenim prekršajima ili privrednim prestupima, kao i o drugim sudskim postupcima.
S. St.
Ugled Vlade
U obrazloženju razloga za donošenje tog akta navodi se da Kodeks ima za cilj da dodatno precizira pravila ponašanja kojima se na odgovarajući način odražava ugled i dostojanstvo Vlade.
Stoji i da je Akcionim planom za Poglavlje 23 predviđeno donošenje Kodeksa ponašanja i da je cilj njegovog usvajanja u skladu s ustavnim načelom podele vlasti i jačanja vladavine prava, kao i nezavisnosti sudske vlasti. To poglavlje, po očekivanjima Srbije, treba da bude otvoreno najkasnije do juna.