Još se ne zna da li će biti 12.000 po hektaru
Počela je 2016. godina, ali za poljoprivredu još nije razrešena dilema o tome kolike će subvencije po hektaru biti isplaćene ratarima za ovu sezonu. Kako tvrde u Ministarstvu poljoprivrede, procene
i proračuni još se rade, tako da bi se do kraja meseca trebalo znati da li će ratari i ove godine dobiti 12.000 dinara po hektaru, to jest 6.000 dinara u novcu i 6.000 dinara kroz subvencije za gorivo...
Međutim, sva je prilika da taj drugi deo za sada nije sporan, ali je pitanje da li država ima nameru da isplati 6.000 dinara u novcu ili će subvenciju po hektaru smanjiti na oko 3.000. Ako se sudi po izjavama ministra finansija Dušana Vujovića, koji je, predstavljajući budžet za 2016. godinu rekao da se sistem subvencionisanja u poljoprivredi mora menjati u korist investicija, davalo se naslutiti da će subvencije biti srezane.
Vujović je, na skupštinskoj sednici na kojoj se raspravljalo o Predlogu buyeta za 2016. godinu, rekao da su subvencije za poljoprivredu u 2015. godini bile planirane na nivou od 28 milijardi dinara, a da su u buyetu za ovu godinu niže samo nekoliko miliona. On je najavio da će biti usvojen zakon koji će regulisati tu oblast da bi se smanjio stepen neizvesnosti, budući da se pojavio veliki broj poljoprivrednika koji ranije nisu tražili subvencije, odnosno oko 33.000 novih zahteva. Vujović je rekao da će biti zaključen spisak poljoprivrednika koji će biti subvencionisani. On je dodao da će koncepcija subvencija u poljoprivredi biti promenjena da bi bila razvojno orijentisana.
Imajući to u vidu, bilo je jasno da će, umesto 6.000 dinara, paori dobiti upola manje, ali se možda može dogoditi obrt. Tačnije, paore bi možda mogli „izvaditi” predstojeći izbori jer kad su glasovi u pitanju, i Vlada će dobro razmisliti o tome da li da sreže davanja poljoprivredi.Bilo kako bilo, država uskoro mora izaći s tačnom računicom i preciznim obećanjem paorima jer prolećna setva kreće već u martu.
S druge strane, agroekonomista Milan Prostran kaže da agrarni buyet mora biti mnogo veći, mora biti s mnogo izraženijom razvojnom komponentom i mora se težiti učešću agrarnog buyeta u ukupnom buyetu Srbije od najmanje deset odsto.– To bi, dakle, danas značilo oko milijardu evra – istakao je Prostran.Dok ratari ne znaju šta će ih snaći, stočari valjada mogu da odahnu.
Premija za mleko neće biti ukinuta ni smanjivana, a proizvođači će biti zaštićeni. Premija za mleko biće do sedam dinara, a povećani su i prelevmani na uvoz živih svinja, sira tipa „gauda”...
E. Dn.
Dug u tri rate
– Svi poljoprivrednici koji nisu dobili podsticaje po osnovu biljne proizvodnje 2015. godine, dobiće ih po redosledu podnošenja u tri isplate: jedna će biti sada već u januaru, druga u februaru i treća u martu – najavila je ministarka poljoprivrede Snežana Bošković Bogosavljević.
Ratari treba da dobiju 6.000 dinara subvencija po hektaru i po 3.000 za gorivo i đubrivo.