Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vlada uputila odluku o VANUK-u Ustavnom sudu

14.01.2016. 21:21 13:33
Piše:

Pokrenuta je inicijativa za ocenu ustavnosti i zakonitosti odluke Skupštine Vojvodine od 7. jula prošle godine o osnivanju Vojvođanske akademije nauka, umetnosti

i kulture. Postupak pred Ustavnim sudom pokrenula je Vlada Srbije 30. novembra prošle godine nakon što joj se obratio Privredni sud iz Novog Sada da ga Vlada obavesti da li je pokrenut postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti odluke Pokrajinske skupštine da osnuje pomenutu akademiju. Do ocene Ustavnog suda 16. decembra prekinut je postupak registracije Vojvođanske akademije nauka, umetnosti i kulture. 

„Postupajući u postupku registracije, ceneći formalne, a posebno materijalnopravne uslove za upis u sudski registar, postupajući sud je svakako pre samog upisa morao ući na teren zakonitosti samog upisa, kroz proveru prirode i okvira delatnosti u kojima bi trebalo da deluje VANUK i naziv same ustanove”, obrazložio je svoju odluku da se obrati Vladi Srbije predsednik Privrednog suda Slobodan Sremčev, prenosi Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).

Sudija Sremčev je naveo i to da je Skupština Vojvodine u odluci o VANUK-u navela da je ta ustanova osnovana s ciljem unapređenja oblasti nauke, umetnosti i kulture, a da su kao delatnosti, između ostalog, predviđeni i nauka i tehnološki razvoj, koji, počevši od Ustava i nižih akata, nisu u nadležnosti Vojvodine.

To je prvi slučaj da Vlada Srbije podnosi predlog za ocenu ustavnosti odluke koju je doneo neki organ AP Vojvodine, a inicijativa je izazvala polemiku u delu stručne javnosti u pokrajini. Pojedini stručnjaci iz oblasti prava tvrde da su postojali svi uslovi da se Vojvođanska akademija nauka, umetnosti i kulture upiše u sudski registar i da Privredni sud nije postupio u skladu s Ustavom jer je, kao nadležni organ, imao pravo da se direktno obrati Ustavnom sudu, dok po oceni drugih stručnjaka, nigde u Ustavu ne piše da sudovi ne mogu zatražiti od Vlade Srbije da se za ocenu ustavnosti obrati Ustavnom sudu. Tako je, po pisanju VOICE-a, novosadski advokat Slobodan Beljanski ocenio da su postojali svi uslovi da se VANUK upiše u sudski registar.

– Po Zakonu o upisu u sudski registar sud, u ovom slučaju Privredni, ima pravo i dužnost da ispituje materijalne uslove, a to je da li je upis u skladu sa zakonom i da li su ispunjeni drugi materijalni uslovi, određeni zakonom – naveo je Beljanski. – Sud se pozvao na to svoje pravo i prekinuo postupak jer je,  kako vidimo, Vlada podnela predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti. Ta praksa nije uobičajena pošto su postojali svi uslovi za upis, budući da je postojala Pokrajinska skupštinska odluka o osnivanju javne ustanove i ona je imala svoj statut.

Po njegovom mišljenju, to je bilo dovoljno za zaključak da je zahtev za upis u skladu sa zakonom. On je kazao i da je Pokrajinska skupština, nakon odluke Ustavnog suda o neustavnosti dela Statuta, donela novi Statut, koji na drugačiji način reguliše pravo Pokrajine da osniva slične ustanove uz određene modalitete.

– Pokrajina je u skladu s tim Statutom, koji je potvrđen u Republičkoj skupštini, to i učinila – kazao je Beljanski.  VOICE citira i profesorku ustavnog prava Marijanu Pajvančić, koja je ocenila da obraćenjem Vladi Srbije Privredni sud nije postupio u skladu s Ustavom Srbije jer nadležni državni organ ima pravo da se direktno obrati Ustavnom sudu Srbije.

– Sud je svojim postupkom prešao granice postupanja sudske vlasti. Takva procedura u komunikaciji između dve grane vlasti ne postoji – ocenila je ona, i dodala da „Vlada Srbije nije telo koje ocenjuje ustavnost bilo kojeg akta, ali je mogla osporiti akt i tražiti od Ustavnog suda ocenu ustavnosti, ali ne i da joj na to skreće pažnju sud”.

S druge strane, profesor novosadskog Pravnog fakulteta dr Branislav Ristivojević navodi za „Dnevnik” da jeste neuobičajeno da se sud obrati Vladi Srbije da bi joj skrenuo pažnju na to da zatraži ocenu ustavnosti i zakonitosti nekog akta, ali, kako navodi, to nije i protivustavno.

– Možda je malo neprirodno to što je Privredni sud, umesto da se direktno obratio Ustavnom sudu, odabrao Vladu Srbije za pokretanje inicijative – navodi Ristivojević. – Bila bi čistija situacija da se obratio direktno Ustavnom sudu, ali, s druge strane, u Ustavu nigde ne piše da sud ne može od Vlade Srbije zatražiti pokretanje inicijative za ocenu ustavnosti nekog pravnog akta. Neka profesorka Pajvančić navede koji član Ustava kaže da je to protivustavno.

On ističe i da se Javna ustanova Vojvođanske akademije nauka, umetnosti i kulture ne može registrovati pod skraćenicom VANUK jer je potpredsednik „Treće Srbije” Miroje Jovanović pod tim nazivom već registrovao svoju ustanovu. Podsetimo, Jovanović je 4. jula prošle godine, pre nego što je Pokrajinska skupština donela svoju odluku, doneo odluku o osnivanju Ustanove kulture za obeležavanje stogodišnjice prisajedinjenja Banata, Bačke, Baranje i Srema Kraljevini Srbiji „Visoki akademski novosadski ujediniteljski klub – VANUK” i ona je registrovana 14. jula.

Eržebet Marjanov

 

Jovanović: Pozivam na javnu debatu o VANUK-u

Osnivač ustanove VANUK Miroje Jovanović, na pitanje „Dnevnika”, navodi da je „Pajtićeva akademija” uložila žalbu na rešenje Privrednog suda o prekidanju postupka registracije i da će o toj žalbi odlučivati Privredni apelacioni sud. Jovanović smatra da nema nikakvog razloga da se diže politička panika o jednoj čistoj pravnoj stvari, nego treba sačekati sudsku odluku.

– Ko gubi, ima pravo da se ljuti, ali nema pravo da aktivan sudski predmet politizuje – naveo je on. – Sudska vlast je nezavisna i može se obraćati kome god hoće, kome god sudija smatra. Autonomaši, kada im sudska odluka ne odgovara, uz dužno poštovanje starijih kolega, pokušavaju da elaboriraju ono o čemu nemaju pojma. Ne želim da uvredim nikoga, ali Marijana Pajvančić ne razume se u materiju privrednoregistarskog prava. Svaka joj čast kao profesoru ustavnog prava, ali u ovu materiju se ne razume. Zato pozivam sve, evo već deseti put javno, da stanemo pred kamere i da otvorimo i pravna i politička kao i sva druga pitanja o Vojvođanskoj akademiji nauka, umetnosti i kulture.

Piše:
Pošaljite komentar