Sunce i labudovi prizvali šetače
BEČEJ: Prolećna temperatura praćena dužim sunčanim periodima mami Bečejce da prošetaju do Tise. Kad tamo, novi razlog za radost - jato od trinaest labudova ponosno plovi panonskom princezom.
Vest se brzo pronela gradom, pa je sve više šetača. Dece pogotovo. Jer, ne dolaze svaki dan beli lepotani gracioznih pokreta.
- Ovo je postala uobičajena slika. Ptice se skupljaju u jata, pogotovo zimi, jer time stiču osećaj sigurnosti. Pošto su uz obalu, znači da očekuju od ljudi da im bace hranu. Labudovi imaju dobro pamćenje i ako na određenom mestu redovno dobijaju hranu, stalno se tu vraćaju. Razumljivo je to, jer u zimskom periodu nema u izobilju hrane, vodenih biljaka, žaba, insekata i riba, pa im dobro dođe hrana koju im znatiželjnici donose -saznali smo od aktiviste bečejskog Udruženja građana Ekološka mreža „Panonika“ Stevana Spajića.
On, međutim, upozorava da su labudovi, ipak, divlje životinje i znaju, kada su uznemireni, da budu i opasni.- Brane se krilima, koja imaju raspon do dva i po metra i mogu da zadaju snažne udarce. Upravo ta snažna krila omogućavaju im, bez obzira što imaju težinu i do 15 kilograma, da lete brzo i dugo, čak, hiljadu kilometara do svojih gnezdišta na severu – podseća Spajić.
Upozorenje bečejskih ekologa treba ozbiljno shvatiti i labudovima bacati hranu u vodu sa određene distance. Životinjama se ne sme bacati neispravna hrana. Parče, dva hleba je sasvim dovoljno iskidati i baciti. Jer, tokom dana uz obalu reke prodefiluje znatan broj Bečejaca i ako svaki ponese malo hrane, eto načina da labudovi plivaju uz samu obalu i imaju redovan obrok.
V. Jankov