Kapetana Dragana terete za ratni zločin
Podignuta je optužnica protiv Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao Kapetan Dragan, potvrdili su u Županijskom državnom tužilaštvu u Splitu za N-1.
Vasiljković, koji se tereti za ratni zločin nad civilnim stanovništvom i ratnim zarobljenicima, ima australijsko državljanstvo i živeo je do hapšenja u Pertu pod imenom Danijel Sneden.
Tužilaštvo sumnjiči Vasiljkovića da je, kao jedan od vođa srpskih paravojnih snaga i komandant Jedinice za posebne namene i Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih snaga „Alfa”, tokom juna i jula 1991. godine kršio Ženevsku konvenciju jer je u zatvoru na Kninskoj tvrđavi, kao i u Bruškoj, kraj Benkovca, februara 1993. mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene hrvatske vojnike i policajce.
Vasiljkovićeva odbrana napisala je dve ustavne tužbe zbog njegovog devetogodišnjeg boravka u ekstradicionom pritvoru, nakon čega je ponovo pritvoren u hrvatskom istražnom zatvoru odmah po dolasku u Hrvatsku, podseća N-1. Obe tužbe su odbijene s obrazloženjem da se ekstradicija neubraja u rokove koji teku u Hrvatskoj pa je sada njegov advokatski tim u fazi pisanja tužbe Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Australijski konzul posećuje Vasiljkovića u zatvoru, a Australija finansira njegovu obranu.
Osim toga, Vasiljković se tereti i da je tokom jula 1991. u Glini, u dogovoru s komandantom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku stanicu i prigradsko naselje Jukinac, sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje. U optužnici se navodi da su tokom napada oštećeni i uništeni civilni objekti, stanovništvo naterano na beg, imovina opljačkana i ubijeni i ranjeni civili, od kojih i jedan strani novinar.
Vasiljković je uhapšen u Pertu 2006. i od tada je bio u ekstradicionom zatvoru, osim razdoblja koje je proveo na slobodi tokom 2009. i početkom 2010, nakon kojeg je, na osnovu odluke Vrhovnog suda, ponovno uhapšen. Australijska vlada je tek u novembru 2012. donela odluku da će Kapetana Dragana izručiti Hrvatskoj, nakon višegodišnjeg pravnog natezanja i Vasiljkovićevih pokušaja da ospori hrvatski zahtev za izručenje.
Svoje izručenje Hrvatskoj uspeo je da odloži 2013. godine nakon što je sutkinja australijskog suda prihvatila njegovu žalbu, kojom je tvrdio da je u Australiji imao nepravedan proces zbog proceduralnih pogrešaka koje su suprotne Ženevskoj konvenciji. Australijski Vrhovni sud odbacio je žalbu.
Hrvatskoj je izručen u julu prošle godine. Avionom je prvo sleteo u Zagreb, odakle je policijskim kombijem odveden u Split. U Odeljenju Županijskog državnog tužilaštva za ratne zločine u Splitu nije odgovarao na pitanja i negirao je sve što mu se stavlja na teret.
U početku ga je po službenoj dužnosti branio splitski advokat Darko Stanić, a nekoliko meseci kasnije slučaj od 34.000 stranica preuzela je zagrebačka advokatica Slađana Čanković.
Optuženi Vasiljković je rođen u Beogradu i ima australijsko državljanstvo, a sve optužbe protiv sebe negira. Nakon učestovanja u sukobima u Hrvatskoj, vratio se u Australiju. Do hapšenja je pod imenom Daniel Sneden živio u Pertu, gde je bio trener golfa.
S. H. D.
Optužnica u zadnji čas
Optužnica protiv Kapetana Dragana podignuta je u poslednjem trenutku. Rok do kada je trebalo da bude napisana isticao je danas. Da optužnica nije bila napisana do zakonskog roka, Vasiljković bi trebalo da bude pušten da se brani sa slobode jer mu je u nekoliko navrata istražni zatvor bio produžavan.
Slučaj protiv Kapetana Dragana vode tužiteljice Živana Beroš i Sanda Pavlović Lučić iz Županijskog državnog tužilaštva u Šibeniku.