Gas ostaje po staroj ceni možda još tri godine
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je da u tekućoj godini neće biti povećanje cene gasa, a da i međunarodne procene za naredne tri godine predviđaju ostanak
cene gasa na aktuelnom nivou. Bajatović je, u izjavi novinarima tokom posete ministra energetike i rudarstva Aleksandra Antića podzemnom skladištu gasa u Banatskom dvoru, rekao da je prosečna cena gasa na ukrajinsko-mađarskoj granici, gde ga mi, preuzimamo, 170 dolara.
„Ako ne bude velikih oscilacija kursa dolara neće biti promene cene gasa. Gas neće poskupeti, ali ni značajno pojeftiniti”, naglasio je Bajatović, navodeći da ne očekuje da će kurs dolara previše oscilirati, bez obzira na izmene na finansijskom tržištu.
Ova godina će, prema njegovim rečima, biti cenovno ugodna za potrošače.
Bajatović ističe da se ne očekuju velike oscilacije cene gasa ni u prvoj polovini iduće godine, kao i da su procene Svetske banke i međunarodnih kompanija da neće biti većeg rasta cene nafte u naredne tri godine, tako da će i cena gasa ostati na ovom nivou.
On je ukazao da su uštede velike kada posedujete skladište u svom dvorištu, jer onda pojeftinjuju mnogi troškovi, a ujedno mogu da se lako peglaju pikovi potrošnje na domaćem trzištu. Prema njegovim rečima, potrebna su još jedno rezervno i komercionalno skladište. On kaže da postoje strateški ciljevi u vezi snabdevanja gasom, koji treba da obezbede smanjenje rizika i diverzifikaciju.
Prema njegovim rečima, prvi je snabdevanje Srbije gasom iz pravca severa, bilo da je to, kao i sada, iz Ukrajine ili Austrije sa severnog toka. Drugi pravac je Aleksandropolj u Grčkoj putem spajanja grčkog i bugarskog gasnog sistema, kao i srpskog i bugarskog, dodao je on, ukazujući da je treća mogućnost snabdevanje u srednjeročnoj budućnosti eventualno preko projekta Šel gasa, kao i Tesla projekta, koji je prepoznala i EU.
Prema njegovim rečima, Tesla projekat je neka nova vrsta Južnog toka, odnosno južnog koridora, dodajući da će očigledno interesi jugoistočne Evrope, koji su u ovom momentu ugroženi u snabdevanju gasom, na srednji rok pobediti ideološke interese.
Siguran sam da će se neka vrsta Južnog toka, odnosno koridora graditi. Potpuno sam siguran da će južni tok ili koridor zbog ekonomskih i energetskih interesa biti realizovan, proučio je on. Bajatović je procenio investicije u proširenje kapaciteta Banatskog dvora na oko 70 miliona evra bez gasovoda.
On je naveo da će sigurno, verovatno još u ovoj godini, početi da se gradi interkonekcija Niš-Dimitrovgrad-Sofija. Što se tiče povezivanja na austrijsko skladište Baumgarten gasovod Hag već postoji, a kada je reč o gasovodu Tesla, Srbija, prema njegovim rečima, faktički može već sutra da se uključi. Takođe je naveo da je planirano proširenje prečnika cevi gasovoda od Niša ka Beogradu, kako bi srpska metropola mogla da se snabdeva gasom iz Bugarske, za šta je potrebno 208 miliona evra, a projekat će biti predat Evropskoj komisiji.
Što se tiče pravca snabdevanja iz Hrvatske i „čuvenog” terminala na Krku, plutajućeg kapaciteta 6 milijardi kubnih metara, on je, prema njegovom mišljenju, jednostavno nerealan.
D. Ml.
Antić: Bez povećanja cene struje od 1. maja
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da je apsolutno uveren da od 1. maja neće doći do povećanja cena električne energije.
"Postoji ta opcija i formulacija u svim aranžmanima sa MMF, uz našu obavezu da u narednih nekoliko godina proizvodna cena električne energije dostigne tržišni nivo. Imamo otvorenu mogućnost da tokom 2016. godine izvršimo određene korekcije, ali takva odluka nije doneta, ne postoji datum, to je nešto što će biti predmet naših daljih analiza. Apsolutno sam uveren da do bilo kakvog povećanja električne energije od 1. maja neće doći", rekao je Antić za TV Pink.
Šta će se dešavati tokom godine, kako kaže, zavisi od nekoliko faktora, ali se u ovom trenutku o povećanju cene struje ne razgovara i ne razmišlja.Upitan za rad direktora u njegovom resoru, Antić je rekao da je taj resor kompleksan i osetljiv i da je raditi u njemu i biti direktor kao raditi po minskom polju.
"Ne volim da o tome govorim javno, ovih dana ćemo sa premijerom vrlo pažljivo i osetljivo analizirati rad svakog javnog preduzeća, njihove rezultate i o tome ćemo doneti odluku. Očekujem da će bez sumnje biti određenih promena na čelu direktora javnih preduzeća, da li će ih biti u mom resoru, zavisi od ocene koju će predsednik vlade imati. Ja ću kao ministar da mu pomognem u stvaranju te slike", rekao je Antuć.
On je naveo da je njegov resor u prethodnoj godini ostvario dobre rezultate, da je bilo investicija, a da je za ovu godinu planiran nastavak finansijske konsolidacije javnih preduzeća.Dosta toga je u tom planu, kako je dodao, urađeno sa EPS i "Srbijagasom", a ove godine je plan sa Resavicom.
"To će mozda biti najveći izazov. Ove godine počinje izgradnja Kostolca B3, to je prvi elektroblok koji Srbija gradi posle 25 godine, napravićemo ključne korake ka proširenju Banatskog dvora... Puno je stvari pred nama i koje će ova vlada i ovo ministarstvo bez sumnje uspeti da realizuju", rekao je Antić.
(Tanjug)