Arsović: Najveći pozitivan rezultat Toplane u poslednjih deset godina
Direktor „Novosadske toplane“ Dobrosav Arsović i menadžment su, vođeni principima koji su zasnovani na racionalnosti, efikasnosti i kontinuitetu, uz svesrdnu pomoć
Grada Novog Sada, kao osnivača, od preduzeća-gubitaša stvorili preduzeće koje posluje pozitivno. O preokretu u poslovanju tog preduzeća, šta je urađeno u prošloj godini i šta se planira u ovoj, kakvi se projekti realizuju razgovarali smo s direktorom Arsovićem.
* Za direktora „Novosadske toplane“ imenovani ste u junu 2014. godine i „Toplana“ danas važi za najuspešnije javno preduzeće u Novom Sadu. Kako to izgleda s vašeg aspekta i da li je bilo teško?
– Nije bilo lako, ali dobri rezultati su najveća satisfakcija i najjači motiv da budemo još bolji. Poslednju godinu smo racionalnim upravljanjem novcem i realizacijom značajnih projekata, na koje se čekalo godinama, napravili istorijski preokret u poslovanju „Novosadske toplane“. Uz mnogo angažovanja i uz podršku Grada, od preduzeća-gubitaša stvorili smo preduzeće koje je u 2014. godini poslovalo pozitivno s neto dobitkom od 787,07 miliona dinara, uprkos gubitku od 871,24 miliona dinara iz 2010. godine, što je najveći pozitivan rezultat u poslovanju u poslednjih deset godina, a 20 puta veći nego 2013. godine. U odnosu na 2013. godinu, tokom 2014. prepolovili smo rashode preduzeća. Poslovne rashode smanjili smo 6,4 miliona evra i ušli u ciklus stabilnog poslovanja i investiranja. Prema najvećem dobavljaču, JP „Srbijagas“, obaveze su bile 40 odsto manje nego u 2013. godini, a danas dospele račune za isporučeni gas izmirujemo u skladu s rokovima i dugovanja nam se ne gomilaju. Ekonomičnim poslovanjem je u znatnoj meri popravljena likvidnost preduzeća, a obaveze prema dobavljačima su smanjene u odnosu na 2014.Uu junu 2014. godine one su iznosile 2,6 milijarde dinara, dok je sada stanje stvari isto kao i sa „Srbijagasom“: svoje obaveze izmirujemo u zakonskim rokovima. Preduzeće je u junu 2015. godine, s danom podnošenja poreske prijave, isplatilo konačnu obavezu po osnovu poreza na dobit za 2014. godinu od 129.240.488 dinara. Platili smo i 11 mesečnih akontacija poreza na dobit za 2015. godinu od 118.470.447 dinara. Ukupna uplata „Novosadske toplane“ u budžet Republike Srbije po osnovu poreza na dobit poslednjeg dana 2015. godine iznosila je 247.710.935 dinara, a 19. novembra 2015. godine uplatili smo i 54.517.856 dinara u budžet osnivača, Grada Novog Sada, na osnovu ostvarene dobiti za 2014. godinu. Smanjenjem broja zaposlenih u 2014. i svođenjem kreditne zaduženosti od 235.673.937,83 dinara, koliko je iznosila u junu 2014, na nulu na kraju te godine, uspeli smo da postignemo rezultate višestruko bolje od planiranih.
* Čini se da je prošlog leta bilo više rovova po gradu nego svih prethodnih godina, što znači da je „Toplana“ vredno radila. Šta je urađeno u građevinskoj sezoni u 2015. godini?
– Uprkos tendenciji smanjenja subvencija za kapitalne investicije iz budžeta Grada, uspešno smo realizovali one planirane u 2014. i 2015. godini. Tokom grejne sezone najveći problem nam predstavlja starost vrelovodne mreže, koja na pojedinim mestima ugrožava stabilnost celokupnog sistema. Iz tog razloga, svake godine akcenat stavljamo na rekonstrukciju najkritičnijih deonica vrelovoda. Novim cevima postiže se veća energetska efikasnost i smanjenje gubitaka toplotne energije, a samim tim i njena stabilnija isporuka za korisnike usluga „Novosadske toplane“. U toku 2014. godine izgradili smo i rekonstruisali više od sedam kilometara trase vrelovodne mreže. U tom trenutku mislio sam da je to dobar rezultat i veliko dostignuće, ali došla je 2015. godina i postavila nove standarde. Naime, lane je rekonstruisano i izgrađeno ukupno čak 12.345 metara vrelovoda, odnosno zamenjeno je 33.680 metara cevi, što predstavlja izuzetan rezultat i realizaciju plana poslovanja u veoma visokom procentu u delu investicija na vrelovodima. Ukupna ugovorena vrednost radova na rekonstrukciji i izgradnji vrelovodne mreže iznosi 782 miliona dinara, obezbeđenih iz sopstvenih para i iz budžeta Grada. U okviru toga, Grad Novi Sad je, kao osnivač JKP „Novosadska toplana“, u 2015. godini iz budžeta finansirao sa 178 miliona dinara realizaciju kapitalnih investicija „Toplane“. Uz veliku pomoć Grada realizovane su tri velike i izuzetno značajne rekonstrukcije vrelovodne mreže i priključaka. Zamenjeno je 12.000 metara cevi na 4.000 metara trase vrelovoda na neparnoj strani Balzakove ulice, od Bulevara cara Lazara do Bulevara despota Stefana, potom u Ulici Dušana Danilovića, kao i u Ulici Kaće Dejanović. Sopstvenim novcem realizovali smo rekonstrukciju 8.345 metara trase vrelovoda širom grada, prilikom čega je zamenjeno 21.680 metara cevi. Obimni radovi obezbedili su nam stabilan, pozuzdan tehnički sistem, s kojim smo spremni dočekali prve hladne talase u Novom Sadu, i bez bojazni ulazimo u najhladniji deo godine.
* Osim održavanja postojećeg tehničkog sistema, „Novosadska toplana“ prati trendove najrazvijenijih evropskih zemalja i uvodi inovacije u oblasti daljinskog grejanja. O kakvim projektima je reč?
– Radi unapređenja poslovanja, kao i povećanja energetske efikasnosti toplotnih izvora i podizanja kvaliteta usluge na još viši nivo, u 2014. i 2015. godini realizovali smo nekoliko strateški važnih projekata. U 2014. završena je rekonstrukcija i proširenje Toplane „Sever“, u okviru programa „Rehabilitacija sistema daljinskog grejanja u Srbiji – faza IV“, vredna 1,97 milion evra. Zahvaljujući ugradnji novog kotla, sa stepenom iskorišćenja većim od 97 odsto, efikasnost toplifikacionog sistema je podignuta na viši nivo. U okviru pomenutog programa, odmah po završetku grejne sezone 2014/2015, otpočeta je realizacija strateški važnog projekta – rekonstrukcija Toplane „Istok“. Radovi vredni 2.326.935,98 evra počeli su 4. maja, a završeni 30. septembra 2015. godine, i nakon neophodnih funkcionalnih provera pred početak grejne sezone, 11. oktobra, prvog dana grejne sezone, Toplana „Istok“ je puštena u rad. Tim projektom je bila obuhvaćena izgradnja cirkulacionog postrojenja, postrojenja za održavanje statičkog pritiska i dopunu sistema, postrojenja za hemijsku pripremu vode, trafostanice, elektroenergetske instalacije, sistem za nadzor i upravljanje i komandna sala. Rekonstrukcijom Toplane „Istok“ rešeni su dugogodišnji hidraulički problemi u toplanama „Jug“, „Sever“ i „Istok“, povećana je pouzdanost celokupnog sistema daljinskog grejanja poboljšanjem prenosa toplotne energije, kao i energetska efikasnost kompletnog sistema, a sugrađanima iz istočnog dela grada obezbeđena je pouzdanija i kvalitetnija isporuka toplotne energije za grejanje. Takođe, u okviru KfNJ programa, u zajedničkoj realizaciji Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije, Grada Novog Sada i JKP „Novosadska toplana“, u julu 2015. godine potpisan je Ugovor o izgradnji kogeneracionog postrojenja, instalisane snage 9,9 MNJ, na Toplani „Zapad“, vredan 6,24 miliona evra, čija je realizacija otpočela. Tim najznačajnijim i najinovativnijim projektom predviđena je izgradnja postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije. Takvo postrojenje će proizvoditi značajnu količinu struje, koju će „Novosadska toplana“ plasirati u elektrodistributivnu mrežu po stimulisanoj ceni, kao povlašćeni proizvođač, što je od velikog značaja, kako za samu „Toplanu“, tako i za Grad. Obezbeđenjem dela novca neophodnog za održavanje i unapređenje tehničkog sistema rasteretiće se budžet Grada i značajno unaprediti kvalitet usluge za korisnike s tog toplotnog područja. Realizacija projekta se odvija po usvojenom dinamičkom planu, uz nadzor supervizora KfNJ-a i FIDIC inženjera.
* Na početku greje sezone 2014/2015. godine mnogo se govorilo o povećanju cene grejanja u celoj Srbiji. Poskupljenje je Novosađane ovaj put zaobišlo, ali koliko je to vas, kao preduzeće koštalo?
– U skladu s Uredbom Vlade Republike Srbije o utvrđivanju cene snabdevanja toplotnom energijom krajnjeg kupca, „Novosadska toplana“ je, kao i sve toplane u Srbiji, bila u obavezi da do 1. oktobra 2015. osnivaču dostavi predlog cena toplotne energije, formirane u skladu s metodologijom koju propisuje pomenuta uredba, i u skladu s tim smo i postupili. Grad, kao naš osnivač, i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević doneli su odluku da cene isporuke toplotne energije za grejanje i pripremu tople potrošne vode u Novom Sadu ostanu nepromenjene, što smo mi, kao „Toplana“, podržali i pozdravili. Odgovorno poslovanje, dobri poslovni rezultati i velika podrška Grada su obezbedili stabilnost preduzeća, što je omogućilo i Gradu i „Novosadskoj toplani“ da ne opterećuju dodatno već preopterećeni kućni budžet Novosađana. Izuzetno visoke cene gasa, osnovnog energenta, koji učestvuje u troškovima „Novosadske toplane“ s više od 60 odsto, značajno utiču na poslovanje preduzeća, odnosno na poslovni rezultat. Troškovi za gorivo i energiju u 2014. godini od januara do septembra iznosili su 2.309.942.077 dinara, a u istom periodu lane za gotovo iste količine – 3.685.970.906 dinara, iz čega se jasno vidi da su u 2015. godini oni veći čak 59 odsto u odnosu na isti period 2014. te će to uticati na poslovni rezultat u 2015. Taj značajni podatak predstavlja parametar u poslovanju na koji menadžment „Novosadske toplane“ ni na koji način ne može da utiče.
N. H.
Važna karika u lancu komunalnog sistema
– Tokom cele godine isporučujemo toplotnu energiju za pripremu tople potrošne vode, a tokom grejne sezone i za grejanje – kaže Dobrosav Arsović. – Mislim da smo važna karika u lancu komunalnog sistema grada i moramo da pokažemo odgovornost upravo na tom nivou. Siguran sam u to da će nas postignuti uspesi ohrabriti i dodatno motivisati da u ovoj novoj godini budemo još bolji, što od srca želim i vama i svim vašim čitaocima. Želim vam da verujete u sopstvene snage i mogućnosti, da zažive sve vaše ambicije i da u toplim domovima, u prijatnoj atmosferi provedete božićne praznike sa svojim najmilijima.