Vršnjačkog nasilja manje za četvrtinu
Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama je tokom 2015. godine donelo niz odluka koje su, prema rečima predsednika tog tela, člana Gradskog veća za
obrazovanje Vladimira Jelića, direktno uticale na smanjenje vršnjačkog nasilja i povećanje bezbednosti učenika u Novom Sadu. To se, pre svega, odnosi na angažovanje dodatne policijske patrole u uniformama i u civilu i intenziviranje aktivnosti na prevenciji nasilja.
- Tim povodom, realizovana je akcija “Bezbedno detinjstvo”, održana su predavanja na teme “U začaranom krugu droge i alkohola” i “Upoznajmo policiju i sprečimo vršnjačko nasilje” - objašnjava Jelić. - Osim toga, Koordinaciono telo održava i kontinuiranu edukaciju u osnovnim i srednjim školama o borbi protiv nasilja.
Kako je rekao, na predlog Koordinacionog tela Skupština grada je pokrenula inicijativu da se donesu podzakonski akti kojima će biti regulisana bezbednost dece u školama, kako u školskim dvorištima ne bi mogli više da borave oni kojima tamo nije mesto, poput dilera droge i predstavnika navijačkih grupa. Takođe, kaže Jelić, predstavnici Koordinacionog tela redovno sa predstavnicima Policijske uprave Novi Sad obilaze osnovne i srednje škole u Novom Sadu i prave izveštaje o stanju bezbednosti. Kao rezultat toga, Jelić kaže da zvanična statistika pokazuje da se vršnjačko nasilje u protekle dve i po godine, koliko intenzivno radi Koordinaciono telo, smanjilo za četvrtinu, što je, kaže on, veliki pomak.
Pored toga, Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u školama je pokrenulo pilot-projekat uvođenja ID kartica za učenike u novosadskim školama, a u isto vreme urađena je kompletna revizija i rekonstrukcija sistema video-nadzora u dvorištima i školskim objektima. Pokrenut je i pilot-projekat uvođenja prolaznih multizonskih metal-detektor vrata u Tehničkoj školi “Mileva Marić Ajnštajn”. Osim toga, prema Jelićevim rečima, pokrenuto je i sprovođenje Mera za bezbednost u školama, poput aktivnosti nenajavljenih pregleda sadržaja školskih torbi, davanjem uputstva kako da se ta mera sprovede, uz saglasnost saveta roditelja, radi sprečavanja unosa opasnih predmeta u škole.
- Koordinaciono telo je naložilo direktorima osnovnih i srednjih škola da obave sveobuhvatnu analizu potencijalno rizičnih mesta u školama i donesu opšti akt o zaštiti i bezbednosti učenika, kojima će obuhvatiti sve mere zaštite i bezbednosti dece u školama, u skladu sa uputstvima Ministarstva prosvete. Posebno je ukazano upravama škola da moraju biti postavljena jasna pravila oko dežurstava, kao i da analiza stanja mobilijara u školskim dvorištima mora da bude precizna i jasna. Ta analiza je od ove školske godine (2015/2016) prepuštena preduzeću “Jugoinspekt”, koje je jedino dobilo licencu za njeno obavljanje - kaže Jelić.
Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja pokrenulo je u 2015. godini još dve inicijative – da se nadležne inspekcije pojačano angažuju u kontroli točenja i prodaje alkoholnih pića maloletnicima u novosadskim prodavnicama i ugostiteljskim objektima, kao i da škole prijave ukoliko sumnjaju da su kladionice i kockarnice udaljene od njih manje od zakonom dozvoljenih 200 metara. U tu svrhu, kaže Jelić, angažovana je Gradska uprava za obrazovanje kako bi se obezbedila neophodna sredstva za angažovanje geometara.
D. Ristić
U planu i fizičke barijere
Osim nastavka projekta uvođenja identifikacionih kartica i kamera visoke rezolucije na ulaze u školska dvorišta, za narednu godinu Koordinaciono telo razmatra i uvođenje fizičkih barijera, koje će potpuno onemogućiti ulazak svima koji nisu učenici i osoblje škole u vreme dok se nastava odvija. Nastaviće se i kontinuirana edukacija učenika, nastavnika i roditelja, kao i obilasci škola zajedno sa predstavnicima Policijske uprave.
- Pored toga, radićemo na rešavanju problema koji su urgentni u školama, poput osvetljenja školskih dvorišta, inicijativa za postavljanje ležećih policajaca i pešačkih prelaza u okolini škola, komunikacije sa nadležnim institucijama, pre svega u Gradu Novom Sadu, i slično - kaže Vladimir Jelić.