Stereotipi vode do diskriminacije
Opredeljenje da razvijamo inkluzivno društvo i politiku jednakih mogućnosti do sada je doprinelo mnogobrojnim pozitivnim promenama u domaćem zakonodavstvu.
Uprkos tome, promene u praksi teku sporo i potrebno je da se institucije intenzivnije angažuju kako bi osobama s invaliditetom bilo omogućeno da ravnopravno i aktivno učestvuju u društvenom životu s ostalim građanima – stav je Pokrajhinskog zaštitnika građana povodom današnjeg međunarodnog dana osoba s invaliditetom.
Ove godine upućena je preporuka nadležnim organima da obezbede ličnog pratioca kao vid podrške detetu i učeniku. Pokrajinski ombudsman apeluje na one koji to do sada nisu učinili da preduzmu preporučene mere koje su preduslov za osnaživanje osoba sa invaliditetom i poštovanja njihovog dostojanstva i prava, što je od suštinskog značaja za razvoj društva u celini – smatra pokrajinski ombudsman.
Položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji je vrlo težak bez obzira na unapređen pravni okvir, a najkompleksniji i najizraženiji problem je pristupačnosti, rečeno je na prezentaciji Mape pristupačnosti. Mapa sadrži informacije o pristupačnim objektima u opštinama i gradovima Srbije, kao i servisima podrške.
- Položaj osoba s invaliditetom u Srbiji je vrlo težak. Bez obzira na unapređen pravni okvir, odnosno ratifikovanu Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i zakona koji obezbeđuju što bolju implementaciju konvencije, u praksi, položaj osoba sa invaliditetom nije na zavidnom nivou’’, rekla je zamenica zaštitnika građana za prava osoba s invaliditetom Vladana Jović.
Ona je istakla da je jedno od najkompleksnijih i najizraženijih pitanja, pitanje pristupačnosti. Kako je objasnila, zaštitnik građana je započeo projekat s Udruženjem za reviziju pristupačnosti i bavio se pripremom interaktivne mape pristupačnosti koja se odnosi ne samo na osobe s invaliditetom, već i na stare, trudnice, povređene, bolesne.
Pristupačnost u 50 unetih i obrađenih Centara za socijalni rad, loša je u čak 31 centru, u razvoju u 19, a ni u jednom pristupačnost nije dobra. Kada je reč o Fondu penzijsko - invalidskog osiguranja, prikupljeno je i obrađeno 71, a od toga je loša pristupačnost u 42, a u razvoju 29, dok nijedan fond nije ocenjen dobro. Ista stvar je i s Republički fondom za zdravstveno osiguranje gde je obrađeno 37 objekata, a pristupačnost je loša u 29, dok je u razvoju osam.
B. O.
Na fakultetima ima rampi, nema liftova
Iako postoje određeni pomaci, položaj studenata sa hendikepom nije na zavidnom nivou, izjavio je predsednik Udruženja studenata s hendikepom Milan Janković. Kao jedan od problema, Janković je naveo taj što nemaju sve visokoškolske ustanove postavljene prilazne rampe za osobe u kolicima. Dešava se i da je na ulazu u visokolškolsku ustanovu postavljena prilazna rampa, ali unutar prostorija ništa nije prilagođeno i pristupačno.
“Ili su šalteri na neodgovarajućoj visini, ili je za korišćenje svih prostorija nužno da se koriste stepenice jer ne postoje liftovi”, objasnio je Janković i dodao da je trenutno samo oko 10 odsto visokoškolskih ustanova u Beogradu u dovoljnoj meri pristupačno za korisnike kolica.