Predloženi Badenski sistem rampa za žene
U Pokrajini vladajuća Demokratska stranka, nezadovoljna odlukom o izboru poslanika u Skupštinu Vojvodine, nedavno je dostavila poslanicima tog parlamenta radni tekst svog predloga o promeni izbornih pravila.
Ideja demokrata je da se na narednim izborima poslanici za Skupštinu Vojvodine biraju personalizovanim proporcionalnim sistemom, umesto sadašnjeg čistog proporcionalnog.
Raniji kombinovani sistem, po kojem su birani poslanici i aktuelnog saziva Skupštine Vojvodine, promenjen je sredinom prošle godine većinom glasova poslanika na čist proporcionalni sistem, na predlog takođe vladajuće Lige socijaldemokrata Vojvodine.Demokrate, ali i Savez vojvođanskih Mađara, smatraju da je veliki nedostatak tog sistema što „favorizuje“ velike centre i gradove, dok manja mesta uopšte neće imati svoje poslanike u Skupštini Vojvodine.
Zato DS i SVM traže da se o izmenama izbornih pravila još jednom razgovara, bez obzira na to što većina poslanika smatra da nije prihvatljivo i nije ni racionalno menjati izbora pravila u izbornoj godini. Na radni tekst demokrata, osim političkih primedbi, pojedini poslanici, poput Milenka Jovanova, imaju i drugačije.
– Demokrate predlažu tzv. Badenski sistem za Vojvodinu – objašnjava za „Dnevnik“ Jovanov, poslanik opozicione Srpske napredne stranke. – Dakle, građani bi po tom njihovom predlogu imali ispred sebe listić na kojem će, osim imena i prezimena kandidata, biti naveden i naziv stranke, kao i ime stranačkog predstavnika. U svakoj od 120 izbornih jedinica će biti posebna lista kandidata, a birač glasa za jednog od njih. Nakon završetka glasanja, svi glasovi pojedinačnih kandidata određenih stranaka se zbrajaju i utvrđuje se ukupan broj glasova. Na osnovu tog ukupnog broja se dele mandati po Dontovom modelu. U parlament ulaze samo oni koji su unutar liste osvojili najviše glasova.
On objašnjava da, primera radi, ukoliko kandidati liste A dobiju ukupno 70.000 glasova (sedam odsto) po Dontovom sistemu, ta lista dobije desetak poslaničkih mandata, koji se dodeljuju onima koji imaju najbolji rezultat unutar liste A.– U članu 5 radnog teksta predloga se kaže i da se Vojvodina deli u 120 izbornih jedinica.
Taj član bi trebalo da definiše i teritorije tih izbornih jedinica, ali to nije urađeno jer će verovatno, kao i prilikom formiranja izbornih jedinica za 60 poslanika, koji su birani ranije po većinskom sistemu, to biti predmet političke trgovine, pogađanja i prekrajanja da bi se postigla bolja koncentracija birača u izbornoj jedinici i dobio optimalan broj glasova za DS – smatra Jovanov.
Kaže i da taj izborni sistem ima i drugih manjkavosti. Jedna od njih je i to da je s njim gotovo nemoguće ostvariti zastupljenost žena. Po predlogu, svaki učesnik na izborima mora da predloži najmanje trećinu kandidata slabije zastupljenog pola na listi, ali ne postoji i mehanizam koji tim kandidatima garantuje i prolaz pa bi se moglo desiti da u Skupštini Vojvodine bude daleko ispod trećine poslanika slabije zastupljenog pola, što bi bio korak unazad.
Veliko je pitanje i racionalnosti pravljenja koalicija jer se koalicioni partneri mogu dogovoriti o kandidatima i procentima zastupljenosti kandidata na jedinstvenoj listi, ali niko ne može predvideti koliko će koji predstavnik koalicije imati mandata nakon brojanja glasova i dodele mandata po rezultatu ostvarenom po izbornim jedinicama.
– Suština tog predloga je, dakle, pokušaj DS-a da još jednom prevari građane. Demokrate su svesne toga da građani neće svesno glasati za DS i Pajtića pa žele da promene izborni sistem tako da se za Pajtića glasa nesvesno – ocenjuje Jovanov.Na pitanje kako misli da birači glasaju „nesvesno”, kaže – tako što bi demokrate kandidovale neke ljude koji imaju nekakav ugled u svojim sredinama, a birači, svesno podržavajući te kandidate, zapravo bi nesvesno glasali za Pajtića. To je najvažniji razlog zašto je sve to neprihvatljivo, zaključuje Jovanov. E. Marjanov
Vreme je da im građani kažu šta misle o njima
Ne treba nam izborni sistem kojim se građani varaju – kaže Milenko Jovanov. – Oni žele da se građani izjašnjavaju o podršci nekom lekaru iz Srema, ili učiteljici iz Banata, bežeći od poligrafa, od suočavanja s građanima, oduzimajući im priliku da se izjasne o njima! Šta je poštenije od toga da Pajtić nakon osam godina vlasti izađe svojim imenom i prezimenom i rezultatima pred građane i da dobije ocenu za svoj rad? Da mu građani direktno kažu šta misle o projektima Razvojne banke, Tesla banke, o radu Fonda za kapitalna ulaganja, Fonda o razvoj i njegovoj vlasti u celini.
On dodaje da činjenica da DS pokušava da promeni izborni sistem u Vojvodini svega nekoliko meseci pred pokrajinske izbora najbolje svedoči o tome da su demokrate i te kako svesne toga da više nemaju podršku građana.