Teži prekršaji odmah na sud
BEČEJ: Broj od 1.360 prekršajnih prijava učesnika u saobraćaju na teritoriji opštine Bečej početkom avgusta već je dostigao nivo s kraja oktobra prošle godine. Nije reč o tome da se
bitno pogoršalo stanje u saobraćaju, već je to pre rezultat pojačane kontrole saobraćajne policije i dobre saradnje s Prekršajnim sudom u Bečeju.
- Zajedničkim radom sa saobraćajnom policijom, pokušavamo da poboljšamo bezbednost saobraćaja. Postigli smo dogovor da se svi teži saobraćajni prekršaji, poput vožnje bez položenog vozačkog ispita, vožnje pod dejstvom više od dva promila alkohola u krvi, vožnja pod zabranom, odmah procesuiraju - rekla nam je predsednica Prekršajnog suda u Bečeju Snežana Bašić.
Tačnije, lica koja su napravila teži prekršaj odmah se dovode sudiji Prekršajnog suda, koji izriče odgovarajuću kaznu. Uglavnom su to upućivanja na izdržavanje kazne od 15 do 45 dana, zaštitna mera zabrane upravljanja motornim vozilom minimalno osam meseci i upisivanje 14 kaznenih poena, pojašnjava Snežana Babić.
Analizom saobraćajnih dešavanja, konstatovano je da noću, pogotovo vikendom, ima najviše prekršaja, pa su kontrole saobraćajne policije, čiji je kadar znatno popunjen, u to vreme sve učestalije. Epilog toga je povećan broj prekršajnih prijava.- Najveći broj saobraćajnih prekršaja i, samim tim, prekršajnih prijava odnosi se na vožnju pod dejstvom alkohola, zatim prekoračenje brzine, preticanje na punoj liniji, prolazak na crveno svetlo u gradu...
Ne treba izgubiti iz vida da su sve to prekršaji koji najčešće dovode do saobraćajnih nezgoda sa velikim materijalnim štetama, često povredama, pa, čak, i smrtnim slučajevima - zaključuje Snežana Bašić.
V. Jankov