Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novosađanka pred naučnim vrhom Evrope

10.01.2015. 22:07 20:12
Piše:

Do kraja ovog ili početkom sledećeg meseca redovna profesorka mehanike na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu profesorka dr Ivana Kovačić znaće da li će Evropski

istraživački savet (ERC) u narednih pet godina uložiti 1,25 miliona evra u njeno istraživanje. Za najprestižniji evropski grant koji pojedinac može da dobije dr Ivana Kovačić je konkurisala projektom istraživanja novih načina izolacije nepoželjnih vibracija, njihovog odstranjivanja, ali i korišćenja .

– Svi postojeći izolatori nepoželjnih vibracija, izazvanih zemljotresima, vetrovima ili udarima, imaju ograničenja, predviđeni su samo za određene uslove, a ovaj moj hipotetički bio bi univerzalan – kaže dr Ivana Kovačić. – Pored toga, moja hipoteza je da bismo energiju nepoželjnih vibracija mogli hvatati u električno kolo i koristiti, preko multifunkcionalnog i autonomnog uređaja, za osvetljenje ili pokretanje nekih drugih mehanizama kao što su, na primer, bespilotne letelice za nadgledanje poljoprivrednih polja. 

I mada, kaže, da se naučnom oblasti mehaničkih oscilacija bavi već 15 godina, ipak joj je za prijavu za grant ERC-a trebalo nekoliko meseci, jer iako on lajn, aplikacija je veoma zahtevna.

– Evropski istraživački savet, u čijem je Izvršnom odboru i nobelovac dr Timoti Hant, finansira izvrsnost u nauci, oni traže da vaša ideja bude kreativna, inovativna, da pomera granice, da na nov način rešava neki gorući problem - kaže dr Kovačić.-Kriterijumi su im veoma strogi i panel od 15 vrhunskih naučnika iz raznih oblasti, procenjuje prvo dosadašnja postignuća-biografiju i bibliografiju pojedinca čiji je projekat, a zatim predlog samog projekta. Kandidati ne znaju ko su članovi panela, znaju samo ko je predsednik i to je veliki pritisak. Prilikom evaluacije su jako selektivni i po oba kriterijuma, daju ocene od dva do pet, a da bi se prošlo u drugi krug, obe ocene moraju biti izvrsno-pet i ja sam ih pre odlaska na intervju, 18. novembra u Briselu, dobila, time sam stekla priliku da se svrstam među 11 odsto onih koji će biti izabrani od preko 3.000 predloženih projekata. Za mene je to velika čast jer se radi o veoma rizičnim istraživanjima u kojima je sve hipotetičko i može da krene u potpuno neočekivanom smeru, a vrhunski evropski naučnici su procenili da i pored toga vredi ulagati u moje ideje i da one mogu doneti pomeranja u više oblasti nauke. Ipak, tih pola sata intervjua bili su za mene jedan od do sada najzahtevnijih izazova u radu.

ERC grantovi, ranije pod nazivom „Ideje“, najveća i najprestižnija podrška koju Evropa daje naučnom istraživanju, dodeljuju se već sedam godina, a prva u Srbiji dobila je krajem prošle godine, po rođenju takođe Novosađanka, dr Sofija Stefanović s beogradskog Filozofskog fakulteta, dok je dr Ivana Kovačić na pragu dobijanja drugog granta. Ove grantove svetska naučna javnost smatra najtvrđim jezgrom Horizonta 2020., do sada najvećeg evropskog programa finansiranja nauke, što potvrđuje i činjenica da od fonda od 80 milijardi evra, koliko je „težak“ Horizont, grantovi ERC-a imaju buyet od 13 milijardi evra i dodeljuju se bezuslovno. To znači da oni čije ideje rigorozna dvostepena kontrola komiteta vodećih evropskih naučnika oceni kao revolucionarne, koje otvaraju nešto sasvim novo u nauci, mogu računati na petogodišnje stabilno finansiranje i to u obimu koji su sami projektovali.

– Za našu zemlju je izuzetan uspeh i činjenica da smo samo nas dve i konkurisale, tako da je Srbija i specijalno pohvaljena kao zemlja sa stopostotnim učinkom – kaže dr Kovačić. – Primera radi, Velika Britanija je konkurisala sa 467 projekta, a u najužem izboru ih je oko 40 odsto, čime su oni jako nezadovoljni. Ovi grantovi podeljeni su u tri podgrupe. Koleginica Stefanović je grant dobila u podgrupi u kojoj su naučnici kojima je od doktorata proteklo od jedne do sedam godina i koji će uz pomoć njega tek da oforme svoj tim. Ja sam u drugoj grupi, gde su oni kojima je od odbrane doktorske teze prošlo između sedam i 12 godina i očekuje se da meni ovaj grant omogući da konsolidujem svoj, već postojeći, tim. Postoji i treća grupa, u kojoj su već zreli, etablirani istraživači.

Ukoliko dr Kovačić dobije ERC grant, biće to izuzetan uspeh i za Fakultet tehničkih nauka i Univerzitet u Novom Sadu i to ne samo zbog naučnih referenci koje ovaj grant donosi njihovom istraživaču, nego i zbog činjenice da će novcem za ovaj projekat biti opremljena i specijalna laboratorija koja će ostati Fakultetu.

– Mi takvu laboratoriju nemamo, a ja u svom radu koristim laboratorije na fakultetima u Velikoj Britaniji, na kojima sam gostujući predavač, dok našim studentima eksperimente pokazujem video projekcijama – pojašnjava dr Kovačić. – Dobijanje ovog granta zato vidim i kao mogućnost da mladi ostanu ovde, da pokrenemo nauku, zaposlimo ljude, jer ovo bi nam obezbedilo naučnu budućnost. U timu bi trebalo da imam devet saradnika, a ukoliko ERC odobri ovaj projekat raspisaćemo konkurs za prijem još nekoliko mladih ljudi. Volela bih da oni budu iz Srbije, ali i iz Evrope jer imamo čemu da ih naučimo, a ovo je prilika da dođu.

Uz opasku da jedan dobijen i jedan u najavi najprestižniji evropski grant i egzaktno dokazuju da, pored sportista i umetnika, imamo i naučnike za diku, dr Kovačić napominje da je put do ovih izuzetnih evropskih stručnih priznanja prepun ličnih žrtava, na nivou pojedinca, jer sistem malo pomaže.

Danica Devečerski

 

Zavidna bibliografija

Ivana Kovačić je diplomirala, magistrirala i doktorirala na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na kojem je prošla i put od asistenta pripravnika do redovnog profesora i rukovodioca i osnivača Centra za vibro-akustičke sisteme i obradu signala. Na postdoktorskom usavršavanju bila je u Velikoj Britaniji i Italiji.

Gostujući je profesor u Velikoj Britaniji i spoljni član po pozivu Akademije nauka i umetnosti italijanske Regije Marki. Ocenu izvrsnosti komiteta ERC-a dr Kovačić zaslužila je svakako i zavidnom bibliografijom u kojoj su i više desetina radova objavljenih u vrhunskim svetskim naučnim časopisima, saopštenja na naučnim skupovima, te učešća u naučnim i organizacionim odborima naučnih skupova širom sveta, učešće u domaćim i stranim naučnim projektima...

Piše:
Pošaljite komentar