ZDRAVSTVENI TURIZAM: Banje brzo vraćaju uloženo
Klaster je osnovan pre sedam godina u cilju podsticanja saradnje banja, lokalnih samouprava, turističkih organizacija i drugih poslenika, radi podsticanja razvoja ove oblasti turizma
KANJIŽA: Na Skupštini Fonda klastera zdravstvenog turizma zaključeno je da se ulaganjem u banjski turizam najbrže mogu vratiti uložena sredstva. Ulaganja u ovoj godini bilo je u banjama Rusanda, Junaković, Kanjiža i drugim. Predstavnici vojvođanskih banja, koje egzistiraju kao specijalne bolnice za rehabilitaciju, ukazuju da im na oporavak dolazi manje pacijenata sa uputom Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, pa se orijentišu na tržište koje je veoma probirljivo, tako da su neophodna ulaganja u modernizaciju opreme, velnes centara i druge nove programe i same objekte.
Znatno manja sredstva koje je Fond klaster zdravstvenog turizma Vojvodine dobio u ovoj godini iz pokrajinske kase uticali su i na rezultate rada, ali i pored toga potencijali vojvođanskih banja i prateće ponude su predstavljeni na više međunarodnih sajmova turizma, zajedno sa Turističkom organizacijom Vojvodine.
Klaster je osnovan pre sedam godina u cilju podsticanja saradnje banja, lokalnih samouprava, turističkih organizacija i drugih poslenika, radi podsticanja razvoja ove oblasti turizma. Za iduću godinu planira se akreditacija klastera prema standardima Evropske unije, kao i edukacija za predstavnike banja i drugih zainteresovanih članica. Klaster čije je sedište u Kanjiži okuplja preko 50 članica iz vojvođanskih mesta, a početkom iduće godine započeće edukaciju u saradnji sa Srednjom medicinskom školom u Subotici i stručnjacima iz Mađarske za „lava” i „šiacu” masaže, kako bi se proširila ponuda.
- Želimo da akreditaciju obavimo po evropskim standardima jer se u Srbiji to još ne radi, a nama je cilj da stignemo bar do „bronzanog” sertifikata, najminimalnijeg koji se dodeljuje. Procenjujemo da će nam to biti veoma važno u narednom periodu zbog konkurisanja za sredstva Evropske unije, o kojima već godinama pričamo i čekamo da dođu do nas. U pitanju su projekti u milionima evra, za razliku od projekata kod nas u Srbiji za koje se teško otvaruje milion ili dva dinara - ukazuje direktor Klastera Atila Vereš.
Direktorka Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Banja Kanjiža” dr Slobodanka Drndarski kaže da je ova ustanova izuzetno dobro poslovala u minulih godinu dana. Ugovor sa Republičkim zavodom za zdravstveno osiguranje od 129 miliona dinara u potpunosti je ostvaren za stacionar i ambulantne usluge, što je značajno za ustanovu.
- Fond PIO je na oporavak kod nas uputio oko 800 penzionera, što takođe predstavlja značajan prihod, ali beležimo i povećan broj pacijenata i hotelskih gostiju koji borave o svom trošku. Iz pokrajinske kase opredeljeno je 24 miliona dinara da nastavimo sa investiranjem i rešavanjem problema koji se vuku već godinama. Zajedničkim konkurisanjem sa kanjiškom opštinom dobili smo 4,5 miliona dinara od Pokrajinskog sekretarijata za privredu za obnavljanje blatnog bloka za opremu, a sama ustanova će uložiti šest miliona dinara za građevinske radove – najavila je dr Slobodanka Drndarski.
U planu za iduću godinu je dalja obnova hidrobloka, a da bi se upotpunila ponuda u oblasti sportskog turizma jedan lekar je upućen na specijalizaciju iz sportske medicine. U planu je otvaranje ambulantne sportske medicine sa ultrazvučnom dijagnostikom, jer sada u celom ovom regionu nema specijaliste sportske medicine, a u poslednje vreme dosta je ulagano i u taj segment turističke ponude.
M. Mitrović
Junaković beleži 14 odsto više gostiju
Direktor „Banje Junaković” Dragomir Obradović očekuje pozitivan ovogodišnji finansijski rezultat i pored toga što je u ovoj i drugim banjama primetan nedostatak pacijenata, ukazujući da je neshvatljivo da je ukupan trošak za banje samo 1,5 odsto u troškovima zdravstva u Srbiji.
- Mi smo i sada praktično već na tržištu, jer sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje svake godine ugovaramo nivo usluga. U komercijalnom delu imamo povećan broj gostiju za 14 odsto. Zahvaljujući i angažovanju Klastera imamo značajna ulaganja da bi poboljšali kvalitet usluga. Adaptirali smo deo smeštajnih kapaciteta u starijem Bloku A. U ponudi smo zacrtali proširenje na tretman lekovitim blatom.Treba da realizujemo ulaganja od 20 miliona dinara u adaptaciju hidrobloka i novu stanicu za filtere za prečišćavanje vode u bazenima - najavljuje Obradović.