Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pod istragom dela zaplenjena u građanskom ratu i pod diktaturom Franka

20.09.2022. 22:14 22:21
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

MADRID:  Španski muzej Prado objavio je danas spisak od 25 umetničkih dela zaplenjenih tokom građanskog rata 1936-39 i pod diktaturom Franciska Franka, i najavio projekat istraživanja koji bi mogao da dovede do toga da se dela vrate njihovim legitimnim vlasnicima.

Među delima su slike flamanskog umetnika iz 17. veka Jana Brojgela Mlađeg i španskog impresioniste Hoakina Sorole, javlja Rojters.



Dva veka star muzej, u saopštenju je naveo da je formirao istraživački tim koji će proučiti 25 dela i utvrditi da li postoje i druga koja su takođe zaplenjena.



Projekat ima za cilj da razjasni sve nedoumice koje mogu postojati u vezi sa istorijom dela i kontekstom.



Rezultati istraživanja, koje će voditi profesor i stručnjak za kulturno nasleđe i građanski rat Arturo Kolorado, očekuju se početkom 2023.



Nijedan od radova sa liste nije izložen u muzeju koji je deo madridskog „Zlatnog trougla umetnosti” zajedno sa galerijama Reina Sofia i Tisen.

Piše:
Pošaljite komentar