Valentina Pavličić: Predstave i pouke o reciklaži
Narednih dana, od 24. do 28. jula u Kulturnoj stanici „Eđšeg“, održavaće se prvi „Limenka teatar fest“, koji predstavlja zapravo spoj pozorišta za decu i ekologije.
Najmlađa publika će u okviru ovog festivala gledati devet predstava namenjenih uzrastu od dve do 12 godina, koje dolaze iz Beograda, Kovina, Zrenjanina i Niša, ali i iz Hrvatske (Osijeka), Makedonije (Bitolja) i Republike Srpske (Gradiške).
Predstave je odabrala Valentina Pavličić, koja je i direktorka ovog festivala, inače glumica Pozorišta na Terazijama.
Kako je nastao „Limenka teatar fest“?
- „Limenka teatar fest“ je nastao kao korak dalje u razvoju projekta - manifestacije „Limenkica - ulaznica”, koja se neprekidno realizuje već punih 13 godina. Tema, odnosno cilj ovog projekta je edukacija dece o reciklaži i zaštiti životne sredine, u spoju sa pozorištem. Ono što ovu manifestciju čini jedinstvenom na svetu je način na koji se sprovodi. Naime, ulaznica za program manifestacije se ne plaća novcem, već praznim, iskorišćenim limenkama za piće. Donosilac pet praznih limenki dobija jedan „alu koin“, prvu društveno odgovornu valutu koja je registrovana na svetu. Ko donese 10,15,20....limenki, dobiće više novčića, i njima će „kupovati” u pretprogramu Festivala i razne druge korisne i zanimljive stvari.
Koliko pozorišna umetnost može da pomogne u skretanju pažnje na ove probleme?
- Kako kaže jedan stih u himni „Limenkica - ulaznica”, koju će na otvaranju Festivala da izvede jedan preslatki horić, „ Smeća manje, šuma više, nek umetnost spasi svet”. Da, bez sumnje je umetnost lokomotiva koja vuče voz svakog napretka. A mi ovim projektom želimo da pokažemo da ovom lokomotivom treba da upravljaju deca. Ona su jedina realna snaga koja može budućnost ove planete da poveze ka novom, ispravnom pravcu. U protivnom, loše nam se piše! Odrasli polako ali sigurno, padaju na ispitu zrelosti.
Da li predstave koje učestvuju imaju samo ekološku tematiku?
- Ne, predstave nemaju strogo ekološku tematiku, samo jedna je takva. Festival je sveobuhvatno posvećen ekološkim temema i pouke i poruke Festivala biće plasirane pre svega u okviru tog šarenog i zanimljivog pretprograma, koji će se odvijati u prelepom dvorištu - bašti Kulturne stanice „Eđšeg“. U klimatizovanoj sali divnog zdanja, biće izvedeno devet predstava u dva termina dnevno (tzv. bejbi termin, za najmlađe, već od dve godine starosti i starije), od 10 časova, i termin za sve ostale uzraste, od 18.30 sati.
Teme su birane veoma raznoliko, sami naslovi govore za sebe. Neke ćete prepoznati („Ivica i Marica“, „Lepotica i zver“, „Cvrčak i mrav“), neki će vas zaintrigirati ( „Kako su drvo i cvet spasili svet“, „Bračne muke iz vizure ruke“, „Mali, veliki princ“), a neki nasmejati („Guska na mesecu“ i „Sumnjivo lice“). Svakako, šareno, poučno i zabavno.
Jesmo li mi u Srbiji zakasnili sa negovanjem ekološke svesti? Kako se izboriti sa sumnjama da je to kod nas uzaludan trud?
- Mi čvrsto verujemo da nismo zakasnili. Da ne verujemo, ne bismo u ovaj projekat uključili blizu 80.000 dece i roditelja i prikupili više od pola miliona limenki. Svako od nas treba da da svoj doprinos. Samo tako stvari mogu da se pomeraju ka boljem. Kada smo mi počinjali pre 13 godina, deca nisu umela da izgovore reč „reciklaža”. Danas oni mogu već da govore o tome bez zastoja. Deca upijaju dobre stvari kao sunđeri. Zaista, zaista će oni ovaj svet učiniti boljim mestom za život.
Kako deca reaguju na sve to?
- Deca se, pre svega, mnogo raduju i uživaju! Uzbudljiv im je već taj momenat da prikupljaju limenke, da ih traže, da se raspituju pa ih „zaštekaju” negde kod kuće, i sa tim dragocenim tovarom idu u pozorište, da bi doživeli nešto važno i lepo. Te hiljade nasmejanih i zadovoljnih lica mališana, ali i njihovih roditelja, koja su me pogledala na izlasku iz sale nakon predstava, tokom ovih godina, i sve te lepe i pohvalne reči koje sam čula o našoj manifestaciji, to je nešto što ja, lično, čuvam u srcu kao veliko blago.
N. Pejčić