Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Uručenje „Malog princa” na početku 29. festivala pozorišta za decu u Subotici  

20.09.2022. 11:30 11:32
Piše:
Foto: Dnevnik/ V. Fifa/Subotica

- Čast mi je i obaveza što primam ovo priznanje – s puno emocija govorila je o velikom „Malom princu“ glumica Marijana Petrović, nagradi za životno delo koje joj je u nedelju uručeno preksinoć na otvaranju 29. međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici. Govorila je sa pijetetom prema svima koji su ga dobili, od kojih je učila, sa kojima je radila, družila se, i u trenutku uručenja ponovo osetila povezanom.

- Budite zdravi, slobodni i svoji, to je sreća! – poručila je za kraj, dok je njen kolega dobitnig „Malog princa“, reditelj Viktor Šrajman je veoma uzbuđen nešto kraće rekao: „Moje srce je uz vas!“

Njih dvoje dobili su „Malog princa“ za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu. Nagradu im je uručio gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić, koji je i proglasio Festival otvorenim. On je čestitao nagrađenima i istakao važnost manifestacije koja je za 29 godina održavanja u kontinuitetu, bez ijednog prekida i odlaganja, stekla veliki ugled i postala uticajna u svetu.

- Stižu nam predstave koje će našim najmlađima izmamiti osmeh na lica – radovao se i Bakić, a odmah posle ceremonije otvaranja je usledila prva, „Velika tvornica riječi“ Agnes de Lastrad, u režiji Morane Dolenc, Pozorišta „Mala scena“ iz Hrvatske.

U predstavi iz Hrvatske kao glumica istakla se operska pevačica Buga Marija Šimić, koja je plenila i fizičkom i vokalnom partiturom - naracijom o prijateljskim i romantičnim odnosima između dečaka i devojčica. Buga Marija Šimić je i osmehom bila toliko „zarazna“, da je „pobedila“ jednu malu primadonu koja je sve vreme izvedbe na sceni preslatko igrala svoju predstavu tik do mene u publici. 

Praktično cela Subotica biće do petka u znaku Međunarodnog festivala pozorišta za decu, za čiji je glavni program selektor Zoran Đerić odabrao 14 predstava iz Italije, Bugarske, Mađarske, Francuske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine (Republike Srpske), Španije, Izraela, Indonezije, Grčke i Srbije. Uz to, biće organizovane izložbe, promocije knjiga, pozorišne radionice, ulične predstave, filmski program i 13. izdanje

Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade.

Izložba “70 godina Malog pozorišta Duško Radović” biće otvorena danas u Dečjem pozorištu Subotica, i predstaviće istorijat ovog značajnog pozorišta okrenutog najmlađoj publici. Takođe, od danas u Fondaciji za omladinsku kulturu i stvaralaštvo „Danilo Kiš„ će pred publikom biti i izložba plakata “Misliti (i) slovima”, na kojoj će biti predstavljeni radovi studenata treće godine Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, sa odseka Primenjena grafika i predmeta ilustracija, u klasi profesora Rastka Ćirića.

U planu je i promocija čak šest publikacija. Biće predstavljeni 15. i 16. broj časopisa “Niti” za lutkarsku umetnost, kao i zbornik radova

„Pozorište za decu – umetnički fenomen” (knjiga 12). Izložbu postavljenu u Dečjem pozorištu Subotica upotpuniće predstavljanje knjige “Malo pozorište Duško Radović - 70 godina raznolikosti (monografija 1949-2019)” koju je priredila Marijana Petrović, a biće predstavljena i knjiga “O glumcu sa lutkom” ove autorke. Od književnih izdanja, na programu je i promocija publikacije “90 godina Pozorišta mladih” i knjige “Stevan Pešić – odabrana dela”.

Tokom trajanja festivala biće organizovane tri radionice. U organizaciji Festivala i Pozorišnog muzeja Vojvodine, od 20 do 22 septembra, biće održana trodnevna radionica terapije lutkom “Lutkom do mira - lutkarstvo u terapiji i proceni”. Radionicu vodi Osa Viklun, dugogodišnja praktikantkinja i edukatorka u toj oblasti, iz Geteborga. Kreativna radionica “Vesela družina” sa Sofijom Simić, zakazana za 21 septembar, bavi se lutkom kao rekvizitom i sredstvom iskazivanja u pozorištu. Tokom poslednja dva dana festivala, 22 i 23 septembra, lutkarka iz Zagreba, Branka Rudman u cilju daljeg, neformalnog obrazovanja prosvetnih radnika održaće radionicu o lutkarskom pozorištu, o korišćenju različitih tipova lutaka u nastavi.

Predstave van konkurencije i nastupi na otvorenom održavaće se od 19 do 22 septembra od 17 sati na Trgu slobode. U programu učestvuju plesne grupe, ulični zabavljači, škole i vrtići kao i internacionalna glumačka trupa Mister Mun.

Filmski program održavaće se svakog dana od 19 do 23 septembra u 11 časova, u Bioskopu „Eurosinema„ u Subotici. Zakazane su projekcije animiranih fillmova “Fabrika snova”, “Pčelica Maja 3 – Zlatno jaje, “Čudovišta iz moje porodice 2”, “Jahač zmaja” (22. septembar), kao i igrani film Radivoja Andrića “Leto kad sam naučila da letim”.

Trinaesto izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade biće održano od od 19 do 22 septembra na Otvorenom univerzitetu u Subotici. Rukovodilac foruma je dr Marijana Prpa Fink, a ovogodišnja tema foruma je “Interkulturalnost u pozorištu za decu i mlade i razvoj zajednice”.

Forum na temu interkulturalnosti

Trinaesto izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade, u okviru 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, počelo je juče i trajaće do 22. septembra. Rukovodilac foruma je dr Marijana Prpa Fink, a ovogodišnja tema foruma je “Interkulturalnost u pozorištu za decu i mlade i razvoj zajednice”. Tokom četiri dana trajanja Foruma, biće zastupljene četiri podteme: “Jezik i scenski jezik” koja je obrađena prvog dana, “Vanvremeno i savremeno u pozorištu za decu i mlade” je na programu danas, “Pozorište za decu i mlade i obrazovanje” sutra i “Terapijski kontekst pozorišta za decu i mlade” u četvrtak. Na forumu će se okupiti učesnici i učesnice iz 12 zemalja.

“Interkulturalnost kao plemenita misija povezivanja različitih kultura je od velike važnosti za kvalitetan razvoj zajednice”, kaže Marijana Prpa Fink, rukovodilac Foruma. „Vrline koje deca stiču upoznavanjem svojih mogućnosti u odnosu na druge su suštinski važne za period odrastanja. Stoga, pozorište je mesto novih saznanja i iskustava koja u kratkom vremenu koliko traje predstava, postaju za decu nezaboravna. U pozorištu se sreću sa različitim temama, piscima, glumcima, lutkama, i neposredno učestvuju svojim spontanim reakcijama. Takođe, predstave često bivaju igrane na festivalima i izvan matičnog govornog područja i deca se sreću sa temama i jezicima koji nisu deo njihove sredine, ali u tim predstavama deca kao publika neposredno učestvuju, razumeju i prihvataju različitost.”

        Igor Burić

Piše:
Pošaljite komentar