Omnibus pet autorki o Milevi Marić Ajnštajn
Nova predstava posvećena Milevi Marić Ajnštajn trebalo bi da nastane kao delo pet autorki - najpoznatijih dramaturškinja u regionu:
Minje Bogavac, Olge Dimitrijević, Tijane Grumić, Vedrane Božinović i Vedrane Klepice, u zajedničkom projektu Sterijinog pozorja, Narodnog pozorišta Sombor u kojem će biti postavljena, i Fondacije “EPK 2021”, na čiju inicijativu je sve pokrenuto. Ovu omnibus predstavu, sastavljenu od pet priča, režiraće Anica Tomić, glumica i rediteljka iz Zagreba, a premijerno ćemo je gledati naredne 2022. godine na festivalu Sterijinog pozorja.
Inicijativa je potekla od Fondacije “EPK 2021”, s idejom da se u sklopu njihovog programskog luka „Heroine” napiše novi originalan dramski tekst o Milevi Marić Ajnštajn, i da se to izvede u sklopu programa EPK. Stoga su pozvali Sterijino pozorje da bude koproducent u tom projektu, pominje direktor Sterijinog pozorja Miroslav Miki Radonjić, i dodaje da su njima prepustili da odluče u kom pozorištu bi se to realizovalo.
- Oni su insistirali da to bude i regionalnog karaktera, i da bude, u neku ruku, inovativno, pošto sam ja, naravno, pomenuo da postoji antologijski tekst Vide Ognjenović ”Mileva Marić Ajnštajn”, koji je igran i kao drama u Narodnom pozorištu u Beogradu, i kao opera i balet u Srpskom narodnom pozorištu. Međutim, oni su rekli da je njima ta tema zanimljiva, zato što je Mileva Marić Ajnštajn svetski poznata i prepoznata kao zanimljiva ličnost u istoriji, i da je jedan od uslova projekta EPK da to bude namenski rađeno za njih. Zato sam predložio, pošto već postoji jedna klasična drama, napisana, i antologijska, da sada sve bude drugačije, da angažujemo pet autorki, koje će onda da napišu omnibus dramu, i da mesto i realizacija bude somborsko pozorište, na čijem će repertoaru kasnije biti ova predstava – kaže Miki Radonjić za naš list. Dogovarajući se oko reditelja, Radonjić je predložio da to bude Anica Tomić iz Hrvatske, koja je, kako on podseća, tamo nedavno i dobila nagradu hrvatskog glumišta, i već ima iskustvo rada na omnibus predstavama, budući da je u Zagrebačkom kazalištu mladih već radila omnibus predstavu, u kojoj je bilo čak 18 autora.
- Pošto su u Fondaciji pominjali da bi to trebalo da bude u smislu i kontekstu društvenog angažmana, emancipacije žena i borbe za rodnu ravnopravnost, sve autorke, koje su uključene u ovaj projekat, i rediteljka, istaknute su u tom segmentu društvenog angažmana – podseća Miki Radonjić.
To je slučaj kako sa našim dramaturškinjama Minjom Bogavac, Olgom Dimitrijević i Tijanom Grumić, tako i sa Vedranom Božinović iz Sarajeva, koja je sa našim rediteljem Andrašom Urbanom sarađivala na “Hasanaginici” Novosadskog pozorišta / Ujvideki sinhaz, između ostalog, kao i na “Dogvilu” u subotičkom pozorištu “Kostolanji Deže”. Vedrana Klepica je takođe sarađivala sa našim autorima, i učestvovala u projektu “Lepa Brena” Bitef teatra.
Inače, u Sterijinom pozorju je, kao što je poznato, jesenas raspisan tradicionalni Konkurs za originalni dramski tekst, i Miki Radonjić navodi da je stiglo oko 80 dramskih tekstova, te da će žiri krajem februara saopštiti pobednika. Uručenje nagrade trebalo bi da bude na dan Pozorja 29. marta.
Situacija s pandemijom odražava se i na selekciju za festival Sterijinog pozorja, i, zasad nezvanično, Miki Radonjić pominje da će verovatno rok za selekciju biti pomeren na kraj aprila. Ako se to dogodi, dodaje on, moguće je da će doći i do pomeranja termina festivala na sredinu juna, umesto, kako je bilo dosad uobičajeno, krajem maja i prvih dana juna.
N. Pejčić