Festival „Sinerdži” u Novosadskom pozorištu / Ujvideki sinhazu
Međunarodni pozorišni festival jezičkih manjina „Sinerdži” večeras će u 19 časova biti otvoren novosadskom premijerom predstave “Ventilator”, u režiji Jake Ivanca, rađenoj u koprodukciji Gledališča iz Kopra i Novosadskog pozorišta / Ujvideki sinhaz, koje je inicijator i organizator ovog jedinstvenog festivala.
Predstava “Ventilator”, rađena po motivima komedije Karla Goldonija, pripremana je u Novom Sadu i Kopru, gde je premijerno izvedena 26. oktobra.
U podeli su Novosađani Zoltan Širmer, Judit Laslo, Daniel Husta i Lehel Šoltiš, kao i slovenački glumci Tjaša Hrovat, Anja Drnovšek, Rok Matek, Gorazd Živalec, Igor Štamulak, Aleš Valič i Danijel Malalan, Scenograf je Greta Godnič, kostimograf i autor maske je Andrej Vrhovnik, kompozitor je Davor Herceg, a koreograf je Miha Krušič. Muziku u Novom Sadu uživo izvodi David Klem bend.
Festival „Sinerdži”, pokrenut prošle godine, na ovom drugom izdanju publici nudi deset predstava trupa etničkih zajednica iz sveta, koje ih izvode na manjinskim jezicima u svojim sredinama. Ovo mnoštvo u jeziku i različitost u poetici tih specifičnih, manjinskih teatarskih trupa, za gledaoce će biti neobično i zanimljivo pozorišno iskustvo, koje ih očekuje do 12. novembra, kada se završava festival.
– Iz programa ovogodišnjeg festivala se može uočiti da će nam ove godine kao učesnici biti Slovenci iz Italije, Rusi iz Izraela, biće predstava na tatarskom jeziku iz Ruske Federacije, doći će nam kolege iz srpskog teatra iz Budimpešte, imaćemo umetnicu Kseniju Prohasku iz Hrvatske, koja će doći s projektom na italijanskom jeziku, zatim jermensko pozorište iz Turske... – najavio je neke od učesnika Valentin Vencel, direktor Novosadskog pozorišta / Ujvideki sinhaz.
Na početku niza inostranih učesnika festivala je Slovensko gledališče iz Trsta, koje je, kako ističe Valentin Vencel, i novosadskoj publici poznat teatar iz osamdesetih godina, koji je bio i pobednik Sterijinog pozorja. Uz Slovence iz Italije, biće tu i Rusa iz Izraela, s predstavom teatra Šaula Tiktinera, koja se izvodi na ruskom jeziku, a posvećena je Šagalu, i u osnovi je to lutkarska predstava za odrasle. Iz Rusije stiže muzička komedija, koju će pozorište iz Buinksa izvesti na tatarskom jeziku. Biće tu i predstava na jermenskom jeziku iz Istanbula, koja će imati svetsku premijeru u Novom Sadu. Učestvovaće i mađarski teatri iz Ukrajine i Rumunije, kao i srpski iz Budimpešte.
Scena Novosadskog pozorišta biće glavno mesto na kojem će se publici predstavljati trupe ovogodišnjeg festivala. Kako je primetio direktor Novosadskog pozorišta Valentin Vencel, na prvi pogled u programu dominiraju takozvane male forme, ali tri projekta se mogu okarakterisati kao velike produkcije, a to su “Alisa” mađarskog pozorišta iz Rumunije, nastala po motivima knjige “Alisa u zemlji čuda”, i iz Ukrajine “Zoltan ponovo sahranjen”, svojevrsna priča o Romeu i Juliji s dve strane gvozdene zavese, kao i iz Izraela „Poslednji let - ispovest umetnika”, posvećena Šagalu.
Jedina predstava koja neće biti izvedena u Novosadskom pozorištu, nego u Galeriji Matice srpske, jeste performans “Marina i Ulaj” o poznatoj umetnici Marini Abramović, koja govori govori o njenom odnosu sa nekadašnjim životnim saputnikom Ilajem, koji je duboko prožet umetnošću kojom su se bavili. Predstavu o njihovoj ljubavi, privatnom, ali i umetničkom odnosu, koja je dobila pohvale i zbog glumačke podele, izvešće na rumunskom jeziku Maja Morgenštern i Marius Bodoki.
Maja Morgenštern, glumica sa holivudskom karijerom, koja je igrala majku u filmu “Stradanje Isusovo”, učestvovala je i prošle godine na prvom “Sineryiju”. Pored uloge u predstavi „Dibuk” Državnog jevrejskog pozorišta iz Bukurešta, koja je izvedena prošle godine na “Sineryi” festivalu, Maja Morgenštern je bila i učesnica simpozijuma održanog u okviru ovog festivala.
Ove godine će, tokom festivala, biti upriličena dvodnevna konferencija 9. i 10. novembra u Galeriji Matice srpske, s ciljem da se formuliše zajednička deklaracija, koja će inicirati osnivanje međunarodne organizacije manjinskih teatara, sa sedištem u Novom Sadu. Učesnici ove osnivačke konferencije međunarodne asocijacije manjinskih pozorišta biće predstavnici oko 25 teatara učesnika prošlog i ovogodišnjeg festivala.
“Sinerdži“festival je bio deo aplikacije, s kojom je u Briselu ostvarena pobeda u nominaciji za Evropsku prestonicu kulture 2021, te se i realizuje u saradnji sa ovom fondacijom.
N. Pejčić
DESET PREDSTAVA U ZVANIČNOJ KONKURENCIJI
VENTILATOR, koprodukcija Novosadskog pozorišta i Gledališča Koper / Slovenija (5. 11. u 19 časova)
LEPI DANI U ARANHUEZU, Slovensko stalno gledališče, Trst / Italija (6. 11. u 19 časova)
AVALA EKSPRES 20, Srpsko pozorište u Mađarskoj, Budimpešta / Mađarska (6. 11. u 21 sat)
POSLEDNJI LET - ISPOVEST UMETNIKA, rusko pozorište TMG Šaula Tiktinera, Tel Aviv / Izrael (7. 11. u 19 časova)
PROSCI tatarski, Buinski državni dramski teatar, Buinsk / Rusija (8. 11. u 19 časova)
MARINA I ULAJ, performans na rumunskom jeziku Maje Morgenštern i Mariusa Bodokija, Bukurešt / Rumunija (9. 11. u 15 časova)
MARLEN DITRIH, monodrama na italijanskom Ksenije Prohaska iz Hrvatske (9. 11. u 19 časova)
NAĐIMO JEDNI DRUGE, TO JE ONO ŠTO NEMAMO, jermensko pozorište „Hangardz” Istanbul / Turska (10. 11. u 19 časova)
ALISA, mađarsko pozorište „Aron Tamaši” i sZempöl Offchestra, Sveti Đorđe / Rumunija (11. 11. u 19 časova)
ZOLTAN PONOVO SAHRANJEN, mađarsko Narodno pozorište „Ilješ Đula”, Beregovo / Ukrajina (12. 11. u 19 časova)