Antika fest - revitalizacija antičkog nasleđa
BEOGRAD: Posle dve godine pauze, šesti "Antika fest" biće održan od 28. do 30. avgusta na arheološkom lokalitetu Feliks Romulijana u Zaječaru, a osnivač i umetnički direktor Nebojša Bradić podseća da je festival pokrenut sa idejom da poveže kulturno nasleđe i savremeno stvaralaštvo.
Bradić je, na današnjoj konferenciji za novinare u prostorijama izdavačke kuće "Klio", istakao da program "Antika fest" obuhvata sadržaje koji imaju veze sa antičkim nasleđem i koje se revitalizuje savremenim produkcijama.
Nit koja povezuje sve sadržaje, prema njegovim rečima, jeste priča o dva grada - Troji i Konstantinopolju, a tokom tri dana i šest programa ukazaće se na važnost kulture i njenog opstanka u svakodnevnom nasilju.
Pod sloganom "Umetnost sećanja" festival će okupiti više od 60 umetnika i stručnjaka iz oblasti pozorišta i arheologije i baviće se posledicama ratova, sudbinom pobeđenih, bolom koji ne pripada samo poraženima nego i pobednicima, osudom destruktivnih nagona čije su žrtve humanost i čovekov razum.
Publika će imati priliku da pogleda predstavu "Žene iz Troje" po tekstu Euripida u režiji Nebojše Bradića i produkciji Narodnog pozorišta Priština, Pozorišta "Zoran Radmilović" iz Zaječara i Udruženja "Dunavfest" (Beograd).
Na programu će biti i "Opsada i pad Konstantinopolja" po tekstu Mihajla Kritovula u adaptaciji Gorana Markovića i u izvođenju Tihomira Stanića i Hora Centra za kulturu "Zoran Radmilović", kao i Homerova "Odiseja" u dramatizaciji Damira Mahmutovića i režiji Vlade Keroševića, produkcija Akademije umjetnosti iz Tuzle.
U razgovoru o novim pozorišnim praksama i antičkom tekstu učestvovaće teatrolog Aleksandar Milosavljević, kritičar Ana Tasić, glumac Vlado Kerošević i reditelj Nebojša Bradić.
Biće predstavljeno i prvo srpsko izdanje drame "Car i Galilejac" Henrika Ibzena u izdanju "Akademske knjige" iz Novog Sada, kao i knjiga "Metaarheologija" Staše Babić u izdanju "Klija".
Reditelj Goran Marković skrenuo je na pažnju na savremenost antičkih komada koji prikazuju i ono što se danas dešava u čemu se i ogleda njihov značaj.
"Antika je značajna jer obnavlja sećanja na ono protiv čega se borimo i podseća nas da ne postoji pobeda samo konstantna borba protiv zla i mračnih sila", rekao je Marković i naglasio da je "antika naša budućnost".
"Antika fest" organizuju Narodno pozorište Timočke krajine "Zoran Radmilović" i Udruženje "Dunavfest", u saradnji sa Narodnim muzejom u Zaječaru.
Direktor Narodnog pozorišta "Zoran Radmilović" Vladimir Đuričić je istakao značaj koji "Antika fest" ima za Zaječar i uopšte srpsku kulturu, a koliko je on potreban posebno se osetilo, smatra, prethodnih godina kada se festival nije održavao.