Za zaštitu nasleđa i tradicije Srba 78 miliona dinara
U dvorištu Arhiva Vojvodine u Novom Sadu potpisani su ugovori o sufinansiranju 175 projekata iz oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa, zaštite i očuvanja tradicionalnog narodnog staralaštva Srba, te nabavke knjiga i drugih publikacija za javne opštinske i gradske biblioteke u Vojvodini, za koje je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama izdvojio 78 miliona dinara.
Po rečima pokrajinskog sekretara za kulturu Dragane Milošević, u pitanju su projekti koji ne samo da doprinose istraživanju, proučavanju, edukaciji, promociji i prezentaciji stvaralaštva, već unapređuju i poboljšavaju uslove rada ustanova kulture i uslove za realizaciju programske delatnosti, omogućavaju uvođenje savremenih metoda, međunarodnih standarda u oblasti zaštite, podizanju znanja, ali i vrednovanju kulturnog nasleđa kroz procese vaspitanja i obrazovanja dece i mladih, ali i obezbeđivanju uslova za dostupnost kulturnog nasleđa osobama sa invaliditetom.
-Ponosna sam što je ove godine Pokrajinski sekretarijat za kulturu zahvaljujući pre svega podršci Pokrajinske vlade i pokrajinskih poslanika, obezbedio 78 miliona dinara za projekte – rekla je Dragana Milošević. – Kada sam 2018. godine preuzela rukovođenje sekretarijatom, ukupan budžet za sve tri konkursne linije bio je 10,5 miliona dinara. Za svega nekoliko godina porastao je na 78 miliona dinara. Ovo povećanje govori o iskrenom opredeljenju svih nas u sekretarijatu da se podigne svest o jačanju podrške vama, jer bez vas ne bismo mogli da gradimo buduću civilizaciju na bazi očuvanja nacionalnog identiteta i istorije.
Dragana Milošević je istakla da Pokrajinski sekretarijat ove godine podržava projekat Srpske čitaonice u Irigu, koja studiozno iz godine u godinu prirpema katalog biblioteka fruškogorskih manastira. Kako je naglasila, to je projekat koji u celosti obezbeđuje stručnu katalogizaciju, ali i evidentiranje, sređivanje i čuvanje izuzetno vrednog knjižnog fonda manastira koje je do sada bilo slabo poznato široj javnosti. Podršku je dobila i Galerija Matice srpske za prezentaciju eksponata iz zbirke Dragiše Brašovana, jednog od najznačajnijih arhitekata.
– U Somboru u Istorijskom arhivu sufinansiraćemo nabavku specijalizovane kilmatizovane komore za čuvanje Povelje slobodnog kraljevskog grada Somobra, ali i stare i retke arhivske građe. Realizacijom ovakvog projekta obezbediće se povećanje vidljivosti, ali i dostupnost do sada nedostupnih arhivskih dokumenata, a grad Sombor dobiće prezentovano nasleđe na kom zasniva svoj istorijski identitet, ali i posebnost – napomenula je Dragana Milošević.
U Bukovcu će amatersko Kulturno-umetničko društvo „Milica Stojadinović Srpkinja“ ove godine zahvaljujući novčanoj podršci Pokrajinskog sekretarijata za kulturu kompletirati muzički ansalmbl kupovinom instrumenata, dok će Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ u Kikindi organizovati etno-kamp i realizovati studijsko istraživaanje vokalne, instrumantalne, ali i igračke tradicije Banata.
Kontinuitet u podršci
Za projekat istraživanja, negovanja, izvođenja i objavljivanja srpskog karlovačkog crkvenog pojanja hor „Sveti Stefan Dečanski“ iz Novog Sada i ove godine dobio je podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Dirigentkinja Tamara Adamov Petijević ističe da hor za taj projekat nekoliko godina uživa podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, što je od izuzetnog značaja za projekte u nematerijalnoj baštini.
- To nam omogućava da ostavrimo gostovanja u raznim zemljama Evrope i sveta gde ćemo takođe promovisati srpsko karlovčako pojanje, da posećujemo manastire...Ove godine treba da ugleda svetlost dana i zbirka sa pesmama Svetom Savi i Simeonu koju četiri godine pripremamo. Na nivou Republike Srbije, srpsko karlovačko pojanje nije prepoznato u cilju zaštite nasleđa, nego kao umentst, a onoje i jedno i drugo – kazala je Tamara Adamov Petijević.
– Često nismo u prilici da podržimo i sve projekte koji pristignu na konkurse u nedostatku novca. Ali to ne znači da oni ne zaslužćuju pažnju. Zato se trudimo da buyet iz godine u godinu uvećavamo, jer vi ste oni koji čuvaju jezik, identitet, kulturu, pismo, tradiciju, za šta će neko reči da je deo naše prošlosti, međutim, to je deo naše budućnosti pošto bez prošlosti ne možemo da je gradimo – poručila je Miloševićeva.
Z. Milosavljević