Vukosavljević: Povraćaj zavisi od obnove, a ona ide sporo
BEOGRAD: Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević izjavio je, povodom kulturnih dobara koje potražuje Hrvatska, da ukoliko na terenu postoje uslovi za njihov povraćaj i to zajednički potvrdi međudržavna mešovita srpsko-hrvatska komisija, tada se traži odobrenje od vlasnika i započinje procedura povraćaja.
On je u intervjuu za današnju „Politiku“ ukazao da trenutno Hrvatska od Srbije potražuje kulturna dobra koja su spasena iz srpskih pravoslavnih manastira i crkava u Hrvatskoj.
Obnova srpskog kulturnog blaga u Hrvatskoj ide sporo i u zavisnosti od tog tempa realizuje se povraćaj, rekao je Vukosavljević.
Sa stanovišta Ministarstva kulture i informisanja može se reći da sa razumnim optimizmom gledamo na nastavak procesa povraćaja kulturnog blaga i saradnju sa hrvatskom stranom po tom pitanju, dodao je on.
Prema njegovim rečima, najveći deo kulturnih dobara iz srpskih manastira i crkava, koja Hrvatska potražuje, čini riznica manastira Krka, odnosno dobra iz Dalmatinske eparhije, ali na utvrđenom spisku su i dobra koja pripadaju eparhijama Pakračko-slavonskoj i Osječkopoljskoj i baranjskoj.
To kulturno blago čine ikone i knjige, ali i drugi bogoslužbeni predmeti čiji je vlasnik upravo Srpska pravoslavna crkva.
Svi drugi predmeti koji su pripadali zbirkama muzeja, ili drugim javnim kolekcijama, vraćeni su u periodu od 2001. do 2015. godine, kao što je materijal iz gradskog muzeja u Vukovaru, uljučujući i arheološki materijal iz Vučedola, celokupan spaseni fond iz Galerije umetnosti i Zbirke Bauer, ukupno oko 20.000 predmeta, kaže Vukosavljević.
On dodaje da su vraćeni i delovi ikonostasa iz Dalja, Bobote, Krke, kao i sav materijal iz manastira krupe, jer su tamo ostvareni adekvatni uslovi zaštite, a uz prethodnu saglasnost Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve.
U toku je rešavanje pitanja riznice koja je uslov za povraćaj kultunih dobara dok je problem sa prokišnjavanjem krova rešen. Zadovoljni smo obnovom Vladičanskog dvora u Pakracu zajedno sa Sabornom crkvom Sv. Trojice, kao i sa ponovim oživljavanjem manastira SPC u Eparhiji pakračko-slavonskoj, poput Orahovice, Pakre, Sv. Ane i drugih, rekao je Vukosavljević.
On je istakao da pregovaračko poglavlje 26 nema nikave veze sa ovim pitanjem i da ne postoji razlog da se Evropska unija bavi tim pitanjem, kada postoji uspostavljen bilateralni mehanizam koji funkcioniše.