Uručena godišnja priznanja KCV „Miloš Crnjanski”
U holu zdanja Pokrajinske vlade svečano su uručena godišnja priznanja Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski”.
Iskru kulture, koja se dodeljuje se za savremeno stvaralaštvo mladom autoru do 35 godina, dobila je glumica Bojana Milanović, stalna članica ansambla Drame Srpskog narodnog pozorišta, ali je igrala i u predstavama Narodnog pozorišta u Subotici, Gradskog pozorišta u Bečeju, Pozorišta mladih, Narodnog pozorišta Sombor, teatra u Bijeljini…
„Kako je svojevremeno rekla Gorica Popović, glumac se za svoje autorstvo bori na stešnjenom prostoru između repertoarskih prioriteta pozorišta, autorskih ambicija reditelja i vladajućih trendova koji oblikuju ukus kulturne javnosti. Bojana Milanović je uspela da i u tako ograničenim opštim uslovima postane prepoznatljiva, ne samo kao glumica, nego i kao podsticajan saradnik. O tome ne svedoči samo drama Ko je ubio enis Džoplin”, koja jeste obeležila dosadašnji tok njene karijere, budući da joj je donela bezmalo sve relevantne nagrade, od Sterijine za najboljeg mladog glumca do Zoranovog brka na Danima Zorana Radmilovića”, navodi se u obrazloženju žirija, koji su tvorili Biljana Mickov, Alen Bešić i Miroslav Stajić. „Ubedljivošću glumačkog doživljaja, uloženom i ispoljenom energijom i suverenim vladanjem širokim spektrom izražajnih sredstava, ostavljala je Bojana snažan pečat u svakoj predstavi, bez obzira na naslov, reditelja ili scenu. Likovima je prilazila sa nepromenljivom intelektualnom zapitanošću i entuzijazmom, gradeći ih snagom svog talenta i izvorne glumačke strasti, koje su samo upotpunili glumačka veština, preciznost i već sad jasno ispoljena zrelost”.
Medaljom kulture za očuvanje kulturnog nasleđa nagrađena je upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski, posvećeni pregalac u zaštiti srpskog kulturnog nasleđa i u njegovom predstavljanju u zemlji i inostranstvu koja već više od dve decenije uspeva da harmonizuje u svom radu prošlo i savremeno. „Na temelju sopstvene velike posvećenosti, stručnosti i znanja, pokrenula je u Galeriji Matice srpske inovativne projekte u kojima se spajalo tradicionalno i moderno. Brojne tematske i monografske izložbe i saradnja sa brojnim muzejskim ustanovama u zemlji i inostranstvu transformisali su GMS u moderan i dinamičan muzej. Tokom rada uspela je da, osluškujući moderne tokove u svetskoj muzeologiji, formira visoke standarde koji su uzor celokupnoj muzeološkoj struci”, naveli su članovi žirija – dr Milan Micić, dr Dubravka Đukanović i Aleksandra Đurić Bosnić – uz napomenu da se kao istoričar umetnosti dr Tijana Palkovljević Bugarski afirmisala i svojim naučnim radom i kao univerzitetski predavač. Njeno naučno intresovanje vezuje se za istoriju Galerije Matice srpske, čija je kruna monografija „Ponos nacije”, objavljena ove godine u povodu 175 leta GMS.
Diocent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na Odseku za rumunistiku dr Ivana Ivanić ovogodišnji je laureat Medalje kulture za multikulturalnost i interkulturalnost. „Kao izuzetna mlada naučnica, sa inovativnim pristupom nauci i istraživanju, priznatosti i prepoznatljivosti u naučno-istraživačkoj zajednici pokazala je i ostvarila veoma zapažene rezultate u čijem centru su očuvanje i razvijanje višejezičnosti i kulturne baštine nacionalnih zajednica koje žive u Vojvodini i doprinose međusobnom uvažavanju i upoznavanju različitih jezika i kultura u Vojvodini”, istakao je žiri u sastavu Olena Plančak sakač, Godrana Draganić Nonin i Martin Prebuđila, izdvojivši iz bogate akademske karijere dr Ivane Ivanić činjenicu da je na Univerzitetu Poatjeu u Francuskoj bila član istraživačkog tima na projektu „Pamćenje, identiteti, marginalnosti u savremenom zapadnom svetu”, da je, pored brojnih specijalističkih rumunsko-srpskih rečnika, autorka ili koautorka više desetina knjiga.
Posvećenost i strast
Uz čestite laureatkinjama, direktor Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski” mr Nenad Šaponja istakao je da se ova institucija trudi da prepozna istinske vrednosti, dok je dr Milan Micić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, ukazao na to da četiri izuzetne dame, dobitnice nagrada, imaju svoje duboke unutrašnje razloge i misiju zašto su u poslu kojim se bave. „Za njih to, međutim, nije samo posao, jer svojim delima pokazuju izuzetnu posvećenost, izuzetnu strast, što je i dovelo do toga se izdvoje u jednom mozaiku vojvođanske kulture”, rekao je Micić.
Vera Zarić, jedna od najznačajnijih naših slikarki, dobitnica je Medalje kulture za životno delo, odnosno za ukupno stvaralaštvo. Diplomirala je slikarstvo 1971. na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesorke Ljubice Sokić, a postdiplomske studije završila je na istoj akademiji, u klasi profesora Zorana Petrovića. Narednih decenija predano radi u svom ateljeu na Petrovaradinskoj tvrđavi, a osnovna karakteristika čitavog njenog stvaralaštva prepoznaje se u strasti traganja za bogatom i dinamičnom slikom, praćenom osetljivim mehanizmom senzi- bilnosti i darom za punu ekspresiju. Imala je 40 samostalnih izložbi i učestvovala na velikom broju kolektivnih. Bavila se likovnom pedagogijom kao profesor u novosadskim srednjim školama. Dobitnik je niza priznanja i nagrada za svoje stvaralaštvo. Poklonila je Galeriji Matice srpske zbirku radova od 120 umetničkih dela koja su nastala tokom njenog višedecenijskog stvaralaštva. „I danas, u svojim sedamdesetim godinama, Vera Zarić izvanredno je vitalna i stvaralački aktivna umetnica. I nadalje veruje da je umetnoš‘u moguće odbraniti dignitet čoveka našeg doba i to potvrđuje svakom svojom novom slikom”, istakao je žiri, u kom su bili Selimir Radulović, Borivoj Popržan i Mirko Sebić.
M. S.